1. خانه
  2. اخبار
  3. سایر خبرها
  4. مبتلایان ویروس ایدز در موضوع نمایشگاه عکس «داستان نیست»

مبتلایان ویروس ایدز در موضوع نمایشگاه عکس «داستان نیست»

نمایشگاه عکس «داستان نیست» با موضوع «بیماران مبتلا به ایدز» از ساعت ۱۶ روز جمعه ۷ آذر ماه ۱۳۹۹ به شکل آنلاین و غیرحضوری گشایش می یابد.
به گزارش پایگاه عکس چیلیک این نمایشگاه که مجموعه عکس مهدی حسینی را با نگاه به بیماران مبتلا به اچ آی وی در ایران را نمایش می دهد همزمان با روز جهانیHIV به صورت مجازی با رونمایی کتاب و افتتاح نمایشگاه همراه است.
در بخشی از متن بیانیه عکاس نمایشگاه «داستان نیست» آمده است:
تفاوتی با هم نداریم؛ اگر از این زاویه نگاه کنیم که تمامی ما مبتلا به ویروس هایی شناخته شده یا ناشناخته هستیم، اهمیت این امر بیشتر نیز خواهد شد. که یکی از آنها ویروس نقص ایمنی است. ویروسی که تغییرات بسیاری را در جریان روابط اجتماعی افراد به وجود خواهد آورد. مردان و زنانی که در جریان ارتباط با یکدیگر مبتلا به بیماری می شوند و شاید کودکانی که از نوزادی و از بدو تولد، درگیر این ویروس شده اند. همگی در مراحل مختلف مبارزه با این ویروس نقص ایمنی مواجه هستند.
افراد مبتلا به ویروس نقص ایمنی به طوری است که آنها به مرور از جامعه پیرامونی خود طرد شده و در تعامل های روزانه خود با مشکلاتی روبه رو می شوند. از این رو NGO ها و مراکزی برای همراهی آنان به اشکال مختلف سامان گرفته است.

رفتار اقوام، دوستان، آشنایان و دیگر اعضای جامعه به دلیل عدم آگاهی از نوع بیماری و نحوه انتقال آن با افرادی که مبتلا به ویروس نقص ایمنی هستند، با رفتارهای تبعیض آمیز بوده فارغ از اینکه نوع بیماری و نحوه انتقال آن را بدانند.
اگرچه در سال های اخیر آگاهی سازی های بسیاری از طریق انجمنها و مؤسسه ها و فعالیت های اشخاص مشهور در حوزه های مختلف انجام شده، اما تأثیر کافی را نداشته و نیاز به تلاش های بیشتر احساس می شود، که از ارتباط با بیماران مبتلا به این بیماری می توان به این موضوع پی برد. گرچه هنوز نمی توان به آمارهای ارائه شده چندان دلخوش بود، اما نزدیک به دو دهه قبل آمار زنان نزدیک به یک دهم مردان بوده است و طی سالهای اخیر انتقال از طریق تزریق مشترک در بین معتادان به مرور جای خود را به انتقال از طریق رابطه جنسی داده است. هر چند بررسی های پژوهشگر(عکاس) مجموعه فوق مربوط به دو دهه گذشته است که بیشتر افراد از طریق تزریق مشترک آلوده شده و یا به همسران شان انتقال داده اند. در حال حاضر گویه های آماری درست تری وجود دارد که می توان فهمید آگاهی عمومی پیشرفت چندانی نداشته است، که این امر نشان از آگاهی بیشتر معتادان نسبت به این بیماری دارد اما سایر شواهد جای تأمل بیشتری دارد. تمایل برخی از جوانان به اعتیاد یا تغییر نوع تفریحات آنان شاهدی است بر این مدعی که نیازهای دوسویه بیماران و افراد جامعه همچنان پابرجاست و این نشان از عدم اعتماد عمومی است.
مجموعه ی حاضر بیانگر وضعیت مبتلایان به این بیماری است که از طرق مختلف مبتلا به ویروس نقص ایمنی هستند. از تعداد ۲۰ نفر از جامعه آماری مورد مطالعه، ده نفر تمایل به همکاری و از انتشار تصاویرشان رضایت داشتند. آنها در جریان مطالعه، تحقیق و عکاسی در پنج سال مستمر گرد هم آمدند و همواره تلاش بر آن بوده که به واسطه حضور دوربین عکاسی از جامعه و رفتار طبیعی شان دور نشوند. پژوهشگر(عکاس) در صدد آن است تا آگاهی سازی عمومی برای شناخت این بیماری و زندگی جاری بیماران بدون هرگونه تبعیض و انگ شود.
لازم است از کسانی که جلو دوربین آمده اند تشکرخاص شود که بدون حضورشان این مجموعه فراهم نمی آمد.
مجموعه ی حاضر، مجموعه ای حاصل از همکاری و همفکری عزیزانی اعم از کسانی که در تصاویر حضور دارند و افرادی که در جریان عکاسی و تولید اثر نهایی همراهی کرده اند؛ دکتر گلاره مستشاری، دکتر محمدصادق شیرازی، دکتر سید احمد سیدعلینقی با رهنمودها و مشاوره در این مجموعه من را یاری نمودند. همچنین همراهی و تشویق اساتید عکاسی ام؛ فرهاد سلیمانی، محمد نوروزی و سعید کیائی. همراهانی چون: حبیب بهرامی، علی نجفی، کوروش گرامی، زینب محمدی، مهدخت حافظی، ندا بدیعی، سرور بهروش، رامین کاکاوند، هیربد سجادی، مسعود نجات و دکتر شهلا میرفخرایی، و در نهایت موسسات کاهش آسیب های آئین مهر، سیمای سبز رهایی، نسیم مهر آفرین، باشگاه یاران مثبت تهران، مدیران جوان، حقیقت نارنج که همراه عکاس و بیماران همراه بودند، که از همگی سپاس گزارم.
از دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در ایران برای حمایت معنوی از تهیه این مجموعه بسیار سپاس ویژه دارم.
جهت مشاهده عکس های مربوط به نمایشگاه عکس «داستان نیست» « ایـنـجـا » کلیک کنید.

منبع: پایگاه عکس چیلیک
پیشین
در چنین روزی عکس «کرگدن یتیم» اثر برگزیده بخش طبیعت توسط «ایمی ویتال» ثبت شد
پسین
در چنین روزی «الیوت ارویت» عکس چهره محزون همسر «جان اف کندی» را ثبت کرد

به تازگي منتشر شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست