محمدجواد پوست پرداز میهمان شنبه‌های عکاسی شیراز

دومین جلسه از سلسله نشست‌های شنبه های عکاسی در فصل پايیز 1394 در روز شنبه 23 آبان ماه در مجموعه‌ی سرای سخن مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان فارس در شهر شیراز برگزار شد .
به گزارش پایگاه عکس چیلیک سلسله برنامه نشست‌ شنبه های عکاسی از جمله برنامه های علمی-پژوهشی برنامه توسعه عکاسی در ایران و خانه فرهنگ جاودان است که موضوع اين جلسه خود را به « مدرنیسم در عکاسی » اختصاص داد.
در این جلسه از شنبه های عکاسی محمدجواد پوست پرداز مدرس دانشگاه و کارگردان تلویزیون ، دانش آموخته مقطع کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی و مترجم و مؤلف کتاب‌های عکاسی « فوتوگرام » و  « چگونه عکس‌های 3بعدی بگیریم و ببینیم » با ارايه و معرفی تاريخچه دوران مدرنیسم و گذر هنر کلاسیک به هنر مدرن در ابتدای قرن بيستم میلادی ، به بررسی آثار عکاسانه این دوره از تاريخ عکاسی در اروپا و آمریکا پرداخت.
شنبه های عکاسیایشان در ابتدای نشست شنبه های عکاسی با بیان اینکه مدرنیست‌ها یا نوگرایان به دنبال ارزش‌های جدید در هنر بودند ، رواج عکاسی صریح در کشور آمریکا و عکاسی انتزاعی (آبستِره) در کشور آلمان را از حرکت‌های اصلی این جنبش فکری در عکاسی برشمرد .
به گفته ایشان ، مدرسه باهاوس آلمان ، مهم‌ترین و تأثیرگذارترین مدرسه هنری قرن بیستم و هنر مدرن بوده است ؛ جایی که موهولی ناجی از مدرسان آن ، به آموزش فرم در عکاسی تأکید داشت .
وی همچنین جنبش‌های هنری فوتوریسم ، وورتیسیسم و دادائیسم را از مهم‌ترین جنبش‌های هنر مدرن عنوان کرد.
در ادامه جلسه شنبه های عکاسی ، پوست پرداز با معرفی عکاسی صریح در آمریکا به عنوان جریانی دیگر در عکاسی دوران مدرنیسم ، از پل استرند و نگاه واقع‌گرای آن و همچنین ادوارد وستون و نگاه فرم‌گرایانه آن در عکاسی، آثاری از اين عکاسان را به نمایش گذاشتند.
در بخش ديگر نشست، جریان واقع‌گرایی در عکاسی اروپا با مرور آثار عکاسانی مانند ” رنگر پاتچ ” و ” کارل بلاسفلد ” بررسی شد. همچنین عکاسی به عنوان استعاره که به گفته پوست پرداز، آمیخته‌ی واقع‌گرایی و احساس در عکاسی است و آلفرد استیگلیتز پایه‌گذار آن به حساب می‌آيد، از دیگر موضوعات مهم جریان مدرنیسم در عکاسی بوده است.
وی در پایان این برنامه از سلسله نشست شنبه های عکاسی عنوان کرد که مدرنیسم چندان در ایران شکل نگرفت و فقط در حوزه‌های فلسفه ، شعر و نقاشی در تقلید از اندیشه‌ی غرب ، فعالیت‌هایی انجام شد .

منبع: پایگاه عکس چیلیک

دیدگاهتان را بنویسید