1. خانه
  2. بانک اطلاعات عکاسان ایرانی
  3. محمد صیاد صبور

محمد

صیاد

1326/07/09

محمد صیاد صبور متولد 1326 در بندر انزلی است .
«م.صیاد» آن گونه که پشت عکس هایش مهر می زند از پیشکسوتان عکاسی خبری در ایران است.

برخی از نمونه آثار

از نوجوانی برای کار به تهران آمد و پس از چندی در آتلیه ی فتوپلازا مشغول به کارشد وعکاسی را آموخت . سپس با علاقه ای که به عکاسی خبری پیدا کرده بود ، در سال 1384 وارد کانون خبرنگاران شد و فعالیت حرفه ای تازه ی خود را آغاز کرد.
در سالهای 1350 تا 1357 با روزنامه ی آیندگان در بخش های سیاسی، ورزشی و اجتماعی همکاری کرد. از سال 1357 و در آستانه ی انقلاب، درحالیکه هنوز در آن روزنامه مشغول به کار بود، همکاری خود را با خبرگزاری آسوشیتدپرس آغاز کرد که تا سال 1380 ادامه یافت.
محمد صیاد از همان آغاز جنگ ایران و عراق به صورت مستمر برای تهیه ی عکس و ارسال آن به جبهه می رفت. عکس های مربوط به دوران انقلاب و جنگ محمد صیاد در کتاب های مختلفی به چاپ رسیده، از جمله انقلاب نور، 44روز: داستان گروگان های آمریکایی در تهران، دفاع عاشقانه و جنگ تحمیلی: دفاع در برابر تجاوز.
او در سال 1358 با کاوه گلستان کتاب شورش را منتشر کرد که گزارشی تصویری از روزهای منتهی به انقلاب است. صیاد در سال 1359 به خاطر عکس های مربوط به شکست نیروهای دلتا در عملیات طبس موفق به دریافت جایزه ای برای بهترین عکاس خبری خاورمیانه شد.
نخستین نمایشگاه انفرادی از آثار محمد صیاد سال 1398 درمرکز نبشی با عنوان « اقلیم حیرانی » برگزار شد که به عکس های او از کوچ تحمیلی آوارگان عراقی به ایران در دوران صدام می پرداخت.
همچنین در سال 1399 دومین نمایشگاه انفرادی خود را از ایام شکل گیری انقلاب اسلامی ایران و آغاز جنگ تحمیلی با عنوانن « عکس از م.صیاد » برپا نمود.
او در حال حاضر عضو انجمن عکاسان مطبوعات ایران است و در تهران زندگی و کار می کند.

۴۹۱ بازدید

عکاسان ایرانی

نتیجه‌ای پیدا نشد.

عکاسان بین المللی

فهرست