کتاب « خوزستان تاریخ ثروت » محمد گل جامجو منتشر شد

کتاب عکس « خوزستان تاریخ ثروت » با آثاری از محمد گل جامجو چاپ و منتشر شد و جهت معرفی به دفتر پایگاه عکس چیلیک رسید.

در متن ابتدای کتاب « خوزستان تاریخ ثروت » برای معرفی عکاس بعد از تک بیت شعری از محمد صالح اعلا، محمد گل جامجو صفحاتی را به سرگذشت خود و زندگینامه اش اختصاص داده است. از دوم اردی بهشت ماه سال 1322 و تولدش آغاز می کند تا روزگاری که در نیم قرن تلاش و سعی ایشان در حوزه عکس و فیلم در کنار بسیاری از بزرگان اهل هنر عکس و تصویر و سینما و ادبیات و… رقم خورده است.
کتاب « خوزستان تاریخ ثروت » منتشر شد در ادامه نسرین ترابی به عنوان محقق و پژوهشگر تاریخ عکاسی ، چند صفحه ای برای معرفی محمد گل جامجو صرف یک سیر تاریخی می کند و باز هم از شوق وافر یک نوجوان می نویسد تا ذوق سرشار این مَرد که 73 بهار از عمرش گذشته و همچنان جویای زمان و مجال است بیان خاطرات خوش و فراز و فرودهای عمری که با ادیبان و هنرمندان سر کرده است.
در بخشی از متن نسرین ترابی که به مناسبت گشایش نمایشگاه عکس محمد گل جامجو با موضوع مفاخر هنر و ادب در موزه عکسخانه شهر به مناسبت روز عکس تاریخی(آذرماه سال 1391) نگارش شده، آمده است:
در سال 1322 در تهران به دنیا آمد. از کودکی به سینما و عکاسی علاقه داشت. و آموزش و کار در عکاسی را در سال 1340 در «عکاسی شاهین» شروع کرد.
در سال 1341 تصویربرداری، فیلمبرداری و نورپردازی را در «دیانا فیلم» و «مهرگان فیلم» آموخت. در سال 1346 اولین تجربه عکاسی فیلم اش را با ساموئل در فیلم «بی عشق هرگز»، شروع کرد و بعدها با محمدعلی فردین، ایرج قادری، ناصر تقوایی، داریوش مهرجویی، علی حاتمی و … همکاری داشت. طی سالهای 1340 تا 1350 به همکاری با آگفا فیلم، انجام چاپ دستی و چاپ رنگی، بهره گیری از آموزش های دکتر گل گلاب و آقای تقی خانی مشغول بود.
سال 1353، آغاز کار او در رادیو تلویزیون ملی ایران (صدا وسیما) بود. او با اساتیدی چون دکتر هادی شفائیه، دکتر اسد بهروزان، از نزدیک کار می کرد و با کامران عدل، مهدی سیف الملوکی و … همکار بود. تا سال 57 …

کتاب عکس « خوزستان تاریخ ثروت » به شماره شابک: 1-065-354-600-978 با قطع وزیری در 160 صفحه با کاغذ تحریر- سیاه سفید طراحی و با نمایش بیش از صدها قطعه تصویر از عکس های محمدگل جامجو عکاس سازمان صدا و سیما در دهه پنجاه با مقدمه ای به قلم نسرین ترابی با عکس روی جلد از مجموعه تصاویر ثبت شده ایشان از سکه های پهلوی، طراحی و صفحه آرایی مهسا جلیله در انتشارات خانه تاریخ و تصویر ابریشمی با شمارگان 1000 نسخه چاپ و به قیمت 190000 ریال (نوزده هزار تومان) منتشر شده و برای تهیه علاقه مندان در سراسر کشور در اختیار « پایگاه تخصصی کتاب عکس » قرار گرفته است.

منبع: پایگاه عکس چیلیک

دیدگاهتان را بنویسید