معرفی کتاب « انگاره ی سخن گو » کیهان ولی نژاد

کتاب عکاسی و زبان « انگاره ی سخن گو » کلایو اسکات Clive Scott با ترجمه کیهان ولی نژاد در دو بخش: عنوان ها و زیرنویس و عکاسی و روایت حاوی مقالاتی در حوزه عکاسی هنری، عکاسی مطبوعات و عکاسی مستند و هنر روایی چندی پیش منتشر شد و به دفتر پایگاه عکس چیلیک رسید.

به گزارش پایگاه عکس چیلیک ، کیهان ولی نژاد دانش آموخته مقطع کارشناسی ارشد رشته عکاسی از دانشگاه هنر تهران است که اغلب ایشان را در کسوت مدرس و مربی عکاسی در واحدهای آموزشی دانشگاهی و یا مترجم کتاب ها و مقاله هایی در حوزه نظریه پردازی های عکس و عکاسی می شناسند. یکی از کتاب های ولی نژاد در میان کتاب های ایشان چون: عكاسي، هنر ميان‌مايه، در اتاق دورﺑﻴﻦ و مدیریت رنگ و کنترل کیفیت، کتاب کتاب عکاسی و زبان « انگاره ی سخن گو » کلاﻳﻮ اسکات است که به قلم این کارشناس و عکاس و مترجم به بار نشسته است.

« انگاره ی سخن گو » کیهان ولی نژاددر ابتدای مقدمه کتاب عکاسی و زبان « انگاره ی سخن گو » کلایو اسکات و درآمد مترجم آمده است: این کتاب را من از باب روشن شدن برخی نکته هاترجمه کردم که شاید از سر عادی شدن شان آن قدربه فراموشی سپرده شده اندکه دیگر به سرشت و ماهیت رسانه ی عکاسی چندان توجه نداشته و بیش تر، با تکیه بر تنها واقعی بودن صحنه ی تصویر شده، به امر عکاسی می پردازیم. اما باید یادمان باشد که شناسایی و توجه به همین نکات اساسیِ مطرح شده در این کتاب سبب می گردد که نه دچار همان گویی های مکرر شویم و نه عکاسی را به جایی ببریم که برای تشریح اش ناچار به سخنان بی مقدار شویم؛ نه از عکاسی کم ترین تمناها را داشته باشیم و نه آرزوهایی را بر آن تحمیل کنیم که در صورت نیافتن پاسخ مناسبی برای شان، ناتوانیِ برایند اثر را به فرایند عکاسی نسبت دهیم.

کلایو اسکات Clive Scott نویسنده کتاب هم در ابتدای درآمد نویسنده آورده: همگی ما از دام عکس آگاه ایم: برخورد با عکس به مثابه ی برگردان واقعیت؛ توهمی که نسلیم شدن به آن به تمامی طبیعی و قابل درک است. حضور مشترک الزامی عکاس و امرِ عکاسی شده در کنش عکاسانه، این اطمینان را به دنبال دارد که عکاس آنجا بوده است. یک شاهد دست اول و دوربین، که فقط اشکال نور بازتابیده از اشیای رودرروی اش را به طور مکانیکی و بی هیچ سانسوری ثبت می کند.
کلایو اسکات در بخش دیگری از کلام خود آورده است: عکاسی چنان رسانه ای متغیر، سیّار و غیرقابل پیش بینی است و چنان کاربست های متنوعی دارد که هر نویسنده یی که آن را موضوع نوشتار خود قرار دهدباید از ارایه ی هرگونه حکم قطعی درباره ی هرکدام از سویه های اش اجتناب ورزد.
و در نهایت بخش پایانی کام خود را چنین به پایان می برد که: در خاتمه به خواننده توصیه می کنم در مورد چیزهایی که قصد تاکید و اصرار بر آن ها دارد با نهایت دوراندیشی و احتیاط عمل کرده و ر روندِ اندیشیدن خود گام به گام پیش رود.

کیهان ولی نژاد متولد سال 1356 از شهرستان آستارا در استان گیلان است و پیش تر نیز کتاب هایی با عناوین: عكاسي، هنر ميان‌مايه، در اتاق دورﺑﻴﻦ و مدیریت رنگ و کنترل کیفیت، عكاسي و زبان، انگاره‌ي سخنگو، کلاﻳﻮ اسکات و… داشته و کتاب تاریخ اجتماعی عکاسی، رابرت هِرش، را در دست چاپ دارد.

کتاب کتاب عکاسی و زبان « انگاره ی سخن گو » کلایو اسکات Clive Scott با ترجمه کیهان ولی نژاد به شماره شابک: 1-0-94460-600-978 با قطع وزیری در 412 صفحه با کاغذ تحریر- سیاه سفید طراحی و با ویراستاری: کیوان کهریزی با سرفصل هایی چون: سرشت عکاسی، عنوان و زیرنویس، فرافکنی انگاره ی عکاسانه، پای سخنان عکاس مستندنگار، رفتار زیرنویس ها در مطبوعات، زبان عکاسی مد، روایت و عکاسی وقفه دار در فیلم یک گورخر و دو صفر پیتر گرین اِوِی، عکس_داستان در مجله: پیدایی و افول یک ژانر، منابع روایی عکس، شیوه ی دیگری برای گفتن جان برجر و ژان مور و کلام پایانی: روایت مدرن در عکس و فیلم ، پس از مقدمه ای کوتاه با عنوان درآمد مترجم و درآمد نویسنده در انتشارات آوینه با شمارگان 2000 نسخه چاپ و به قیمت 350000 ریال (سی و پنج هزار تومان) منتشر شده و برای تهیه علاقه مندان در سراسر کشور در اختیار « پایگاه تخصصی کتاب عکس » قرار گرفته است.

منبع: پایگاه عکس چیلیک

دیدگاهتان را بنویسید