میترا محاسنی: جوانان با دوربین‌شان محله‌های زندگی‌ خود را ثبت کنند

میترا محاسنی: جوانان با دوربین‌شان محله‌های زندگی‌ خود را ثبت کنند

منبع: خبرگزاری مهر –
یک عکاس پیشکسوت و داور دومین جایزه «فرشته» معتقد است محلات امروز معنای جدیدی پیدا کرده اند که تصویرگری آن به عهده جوانان است و باید با نگاه خودشان انجام شود.

میترا محاسنی
به گزارش خبرنگار مهر، میترا محاسنی عکاس و داور دور دوم جایزه عکاسی «فرشته» با موضوع محله کودکی درباره ارزیابی آثار رسیده به این جایزه گفت: مجموعه عکس­ ها نشان می داد که اکثر شرکت­ کنندگان در مسابقه عکاسی «فرشته» موضوع را به­ درستی درک نکرده بودند. بیشتر عکس­ ها از کودکان بود در حالی که جای وسیع­تری برای کار وجود داشت که متاسفانه کمتر از این پتانسیل استفاده شده بود.

وی درباره عنوان این مسابقه كه «محله كودكی» نام داشت، بیان كرد: هیچ انسانی بدون خاطره نیست، شرایط اجتماعی، خانواده و مهمتر از همه درک و استنباط و حساسیت شخصی ما از جهان و پیرامون زندگی­مان خاطرات ما را می­ سازد، قطعاً شیوۀ پندار، کردار و گفتار، همراه با خاطرات تلخ و شیرین دوران کودکی پایه و اساس شخصیت ماست.

این عکاس یادآور شد: جایزه گرفتن از کودکی تا روزهای آخر زندگی دلنشین است اما در جوانی حتماً هیجان بیشتری دارد و شوق بیشتری برای طی کردن مدارج بالاتر و عالی­تر ایجاد می­ کند، چه مسابقه ورزشی و هنری و چه حوزه ها و رقابت های دیگر باشد.

محاسنی در پایان درباره تصویر محله كودكی گفت: تصویر محلۀ کودکی برای جوانان امروز باید بسیار متفاوت باشد. یکی محله­ اش در شهرک غرب در یک مجموعه مسکونی است. دیگری در خانه ای در محله قدیمی امیریه زندگی می­ کند. امروز تعریف محله با دوران ما و گذشتگان ما تفاوت بسیاری دارد. آن تنوع و تکثر در محلات دیروز، امروز وجود ندارد و یا بسیار کمرنگ شده است قطعاً محلات امروز معنای جدیدی پیدا کرده­ اند که تصویرگری آن­ها به عهده جوانان امروز است.

عکس از الهام احمدی

دیدگاهتان را بنویسید