اجرای طرح نظرسنجی موضوعی در پایگاه عکس چیلیک

اجرای طرح نظرسنجی موضوعی در پایگاه عکس چیلیک

طرح نظرسنجی موضوعی در رسانه « پایگاه عکس چیلیک » با مروری بر نتایج اتفاقات و تاثیر رویدادها در جریان عکاسی کشور برگزار می شود .
نظرسنجی موضوعی در پایگاه عکس چیلیک عنوان یک همه پرسی عمومی است که هر ماهه در طی یک یا دو عنوان پرسش در فواصل ماهانه و نیم ماهه در جریان همه پرسی عمومی مخاطبین قرار می گیرد .
در طرح گزینه های مورد پرسش ، مراجعین و مخاطبین « پایگاه عکس چیلیک » هم می توانند از طریق « ارتباط با ما » نظرات خود را از سراسر استان های کشور با ذکر گزینه های مورد انتخاب برای مسئول این طرح ارسال کنند . تنها کافی است که با وجود حساسیت هایی که سالها است در شخصیت افراد مختلف جامعه و عکاسان در حوزه های گوناگون سراغ داریم ، در طرح پرسش ها  در نهایت ادب و احترام تنها به نقد و بررسی و تحلیل اولیه یک رویداد عکاسی و یک جریان عکاسانه پرداخته شود و نه نقد اشخاص و اسامی .
پر واضح است که اینگونه نظرسنجی ها همیشه به دلایل فرهنگی و فردی ، یک سویه همیشه ناراضی و رنجور خواهد داشت ولی مسئول برگزاری این طرح تمام سعی و تلاش خود را نسبت به رعایت حریم و حدید معطوف خواهد داشت تا مبادا در این راه غباری به دلی بنشیند . البته که در این مسیر برگزارکننده بایستی بیشترین تلاش خود را و مخاطبین بیشترین مشارکت را به موازات بالاترین سطح ظرفیت از سوی اسامی مرتبط با موضوع ها از خود نشان دهند .

طرح نظرسنجی ماهانه پایگاه عکس چیلیکالبته که برگزارکننده نظرسنجی موضوعی در پایگاه عکس چیلیک، واقف است که نظرسنجی هایی در این سطح نیازمند پاسخ های تشریحی و استدلال های بسیط است ولی همانگونه که برگزارکننده انتظار ندارد همگان نتایج نظرسنجی ها را بپذیرند ، مخاطبین هم نباید توقع داشته باشند که نتایج به دست آمده از یک پرسش عمومی در راستای تامین نظرات ایشان باشد .
بدون تردید ، اخلاق حکم می کند نتایج یک پرسش عمومی در قالب نظرسنجی را بایستی به احترام همگان قبول کرد ولی می توان آنچه در نهایت به دست آمده را نپذیرفت !
در این مسیر آفت هایی همچون: حساسیت های شخصی و حقوقی جاری در روابط و مراودات معمول جریان های عکاسی در کشور می تواند یکی از معضلات و موانع طرح هایی چنین باشد . طرح هایی که با ارایه یک پرسش عمومی می تواند انتخاب هایی را پیش روی مخاطب قرار دهد و در نهایت به یک نتیجه معلوم دست پیدا کند . طرح پرسش هایی که تاکنون یا نداشته ایم و یا – اغلب – به نفع گروه برگزارکننده داشته ایم .

مجری نظرسنجی موضوعی در پایگاه عکس چیلیک ، تمام تلاش و سعی خود را می نماید تا با دریافت نظرات و ایده های اساتید و مجربین ، نتایج را عینا و بی کم و کاست ارایه نماید . آنچه مشهود است این است که در طی این حرکت به سادگی می توان درونیات افراد را در نوع نقد ، حسن نیت ، باور به حرکت های گروهی و انگیزه ای که نسبت به رفتارهای اجرایی و عملیاتی دارند، مشاهده کرد.

به هر حال طرح نظرسنجی موضوعی در « پایگاه عکس چیلیک » حرکتی است که آغاز شده است و در پایان هر ماه با ارایه گزارشی در بخش سرخط اخبار و سایر اخبار منتشر شده و در نهایت در بخش خبرنامه برای تمامی مشترکین خبری این رسانه ارسال خواهد شد .

امید است که ظرفیت های لازم در این خصوص چنان دیده شود تا بتوانیم با بیشترین سطح بهره برداری به نفع عموم عکاسان و علاقه مندان و کمترین میزان رنجش خاطر از سوی متولیان امر و مشغول در عکاسی مواجه باشیم.
در این خصوص ذکر دو نکته ضروری است:
1- نخست اینکه نظرسنجی موضوعی در پایگاه عکس چیلیک در راستای برون ریز جریانات عکاسی در سراسر کشور است . مخاطبین می توانند پرسش ها و گزینه های مورد طرح را با ذکر نام – و یا حتی بدون ذکر نام ارسال کننده – به نشانی یاد شده ارسال کنند .
2- اگر چه امکان درج نظر در بخش نظرسنجی وجود ندارد ولی برگزارکننده بر این باور است برخی منتقدین با صراحت کلام و شجاعت بیان نیاز دارند برخی نکات را تذکر داده و یا به مجری برگزاری طرح و یا مخاطب ، تذکر و توضیحاتی را ارایه دهند . بخش درج نظرات در ذیل هر گزارش ، تنها به شرط رعایت ادب کلام در مجامع عمومی پذیرای هر گونه نظر و توضیح و تفسیری است .

منبع: پایگاه عکس چیلیک

نظرات (4)

 • م.جهانی

  |

  کار خیلی مثبتی می تونه باشه.
  چه ضمانتی داره شما هم در نوع سوال نظرسنجی جانب رانت خواران و مافیای عکاسی رو نگیرید؟

  پاسخ

 • مرضیه

  |

  سلام
  ایده خیلی خوبیست
  متشکریم اجازه طراحی سوال و به ما هم واگذار کردید
  ولی نگفتید فقط طرح سوال با ماست یا طراحی گزینه های پاسخ را هم می تونیم انجام بدهیم؟

  پاسخ

 • متین ر

  |

  همه اولش با همین شعارهای خوب خوب شروع می کنن (-:

  پاسخ

 • حسین عصاری

  |

  سلام؛
  طرحی بسیار مفید با قابلیت اجرا را معرفی کرده اید.
  امید است این طرح در راستای اهداف رسانه عکس چیلیک که حمایت از عکاسان است و هیچ مافیایی در آن وجود ندارد موفق باشد و دردی از جامعه عکاسی را دوا کند.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید