نمایشگاه «انتهای زمین» گشایش می‌یابد

نمایشگاه «انتهای زمین» گشایش می‌یابد/ چشم‌اندازهایی به کوچکی یک وجب
برپایی نمایشگاه عکس «انتهای زمین» در خانه هنرمندان ایران و ارائه تابلوهای نقاشی از مناظر خیالی در ابعاد بسیار کوچک 20 سانتی متری در گالری اثر دو خبر حوزه هنرهای تجسمی امروز است.
به گزارش خبرگزاری مهر، پنجمین نمایشگاه گروهی عکاسان پایگاه عکس چیلیک با عنوان «انتهای زمین» عصر روز دوشنبه 27 مردادماه در نگارخانه زمستان خانه هنرمندان ایران گشایش می یابد.

در این نمایشگاه 68 عکاس با 74 قطعه عکس رنگی و سیاه سفید در اندازه 50 در 70 سانتیمتر عکس های برتر خود را از موضوع فرم و هندسه دور و نزدیک طبیعت کویر پس از ارائه و گذر از مراحل ارزیابی به نمایش می گذارند.

در بخشی از قاب ابتدای این نمایشگاه آمده است: آنچه را همگان با مشاهده کویر و دریافت این بخش از خلقت حضرت پروردگار برداشته اند، دریافتی زیبا و درکی جذاب را برای چشمان بینا و فهم فعال به همراه داشته است ولی چیزی را که معلم شهید و فرزند کویر دکتر علی شریعتی از کویر برداشته، دریافتی متفاوت از سایرین بوده تا آنجا که می گوید:

کویر «انتهای زمین» است، پایان سرزمین حیات است.
در کویر گویی به مرز عالم دیگر نزدیکیم…
در کویر، خدا حضور دارد…

عکاسانی که آثارشان در این نمایشگاه روی دیوار می رود عبارتند از محمد آزادی، محمدرضا (امید) آقایی، مینا بازوار، ابراهیم باقرلو، فرزانه بی آزاران، سمیرا بیگدلی، مونا ثباتی، اکرم جمعی، هامان جوادی، یاسمن حسین پور، زهره حسینی جم، فاطمه(رامش) حسینی لاهیجی، معصومه حضرتی، نازیلا حقیقتی، زهرا حیدری، مریم خادم بهمنیار، نیما خالدی کیا، محمدرضا خرازی، شیما خراسانی، زهرا خوش، علی(کامران) ذهبی، امین رحمانی، محمدرضا رحیمی، بهادر رحیمی، علی روحانی، محمدرضا زارع، محسن زین العابدینی، محمدرضا سجادی، روح الله سنجرانی، مهدیه سیفی، پریسا شادمان، لادن شجاع، مرتضی شجاعی، ماهرخ شش بلوکی، حدیثه شعبانی، فاطمه شیخعلی میرالی، امیر شهرابی، لیلا صادقزاده، مهدی طاهری، منا عبدلله پور، حسین عصاری آرانی، سوگند عطاران، شجاع الدین علاالدینی، عرفان علیپور، ملیحه فرهادی، سارا فیروزی، احمد قاسمی، آزیتا قاسمی، محمد قدرتی وایقان، مهدی کاظمی خالدی، آیدا کیوانی، میران (شورش) مباشری، مجتبی محسنی، میترا محمدی، حجت ا.. محمدی، سجاد معظمی گودرزی، مائده موحد، صادق موسوی، ایمان میری، فاطمه ندیمی، حمیدرضا(پیمان) نوروزی، سمانه نوری زاده، سودابه هارونی، علی هاشمی، سمیه هاشمی، سجاد هاشمی، امیرحسین هاشمی جاوید و مجید وفائی.

کتاب عکس این نمایشگاه نیز همزمان با گشایش این نمایشگاه رونمایی شده و در اختیار عکاسان صاحب اثر قرار می گیرد و آثار منتخب این نمایشگاه پس از تهران در دیگراستان های متقاضی کشور به نمایش درخواهد آمد.

این نمایشگاه ساعت 17 روز دوشنبه 27 مردادماه در نگارخانه زمستان خانه هنرمندان ایران گشایش می یابد و علاقه مندان می توانند تا پایان روز پنجشنبه 30 مردادماه جاری همه روزه از ساعت 14 تا 21 از این نمایشگاه دیدن کنند.

چشم اندازهاى وسيع در قاب هاى بسيار كوچك

نقاشی های رئاليستى و در عين حال روياگونه مهران دانایی عصر جمعه ٢٤ مردادماه 93 بر روی دیوار گالری اثر روی دیوار رفت.

«چشم اندازها» عنوان این نمایشگاه است که دانایی 26 اثر با تکنیک ماژیک روی کاغذ آبرنگ و در ابعاد بسيار نامتعارف 21×13 و 13×21 سانتی متر را به تماشا گذاشته است.

دانایی در پنجمین نمایشگاه انفرادیش نقاشی های متفاوتی از مناظر و طبیعتی بکر ارائه داده است كه در عين زيبايى، آن قدر كوچك اند كه گويى دست نيافتنى و دور هستند.

او درباره این آثار گفت: از سال 91 تا 93 بر روی مجموعه «چشم اندازها» متمرکز بوده ام، این آثار همان طور که از عنوانش هم پیداست چشم اندازهایی از مناظری خیالی است. هیچکدام از این آثار اتود اولیه ندارند و از پیش برای کشیدن این نقاشی ها فکر نشده است بلکه همه در لحظه خلق شده اند.

دانایی درباره تفاوت مجموعه آثار قبلی اش با نقاشی های تازه اش در این نمایشگاه گفت: مجموعه آثار قبلی ام آبرنگ هایی انتزاعی فیگوراتیو را شامل می شد و پس از آن نیز در نمایشگاهی در دانشکده هنرهای زیبا آثار چاپ دستی ارائه داده بودم، در این نمایشگاه در گالرى اثر برای نخستین بار است که مناظری با تکنیک ماژیک بر روی کاغذ آبرنگ کار کرده ام.

ابعاد بسيار کوچک آثار او ديگر مولفه اى ست كه ذهن مخاطب را به تعامل هر چه بیشتر با نقاشى ها و تعمق و تامل افزون تر در كار نقاش دعوت مى كند، او در اين باره گفت: ابعاد اکثر آثارم در این سالها کوچک بوده اند، این می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد که از جمله آن می توانم به ظرافت کار در سایز کوچک اشاره کنم، البته کوچک بودن فضایی که در آن کار می کنم هم در خلق آثار كوچك بی تاثیر نیست. من همیشه در دفترهای کوچک کار می کنم و این آثار بخشی از یک دفتر هستند که در این نمایشگاه ارائه شده اند، هیچ وقت به اینکه اثری را با سایز بزرگترکار کنم فکر نمی کنم و حتی اگر اتودی برای کاری زده باشم، با اجرای دقیق تر کار را با همين ابعاد تکرار می کنم.

مهران دانایی متولد 1363 تهران است، او فارغ التحصيل كارشناسى نقاشى از دانشكده هنرهاى زيباست و «چشم اندازها» پنجمین نمایشگاه انفرادی او محسوب می شود.

نمایشگاه نقاشی «چشم اندازها» تا ١٤ شهريور ماه 93 در گالری اثر واقع در خیابان ایرانشهر، رو به روی خانه هنرمندان، شماره ۱۶ دایر است و علاقه مندان می‌توانند از این آثار یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۱ تا ۲۰ و جمعه‌ها از ساعت ۱۶ تا ۲۰ دیدن کنند.


admin

Nam non diam eros, vitae dictum erat. Praesent lacinia diam vel mi sodales molestie? Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada.دیدگاهتان را بنویسید