نمایشگاه گروهی « جزر » در گالری راه ابریشم2

نمایشگاهی گروهی از آثار عکس، نقاشی، حجم، چیدمان، ویدئو آرت و ساندآرت با موضوع شرایط زیست محیطی دریاچه ارومیه با عنوان « جزر » در گالری شماره دو راه ابریشم گشایش می یابد.
به گزارش پایگاه عکس چیلیک در این نمایشگاه که با گردانندگی -کیوریتوری- رومین محتشم و زهرا قیاسی برگزار می شود، به شرایط بحرانی دریاچه ارومیه در قالب عکس، نقاشی، حجم، چیدمان، ویدیو آرت و ساند آرت پرداخته شده است.
نمایشگاه گروهی جزر در راه ابریشم2اسامی 19 صاحب اثری که در نمایشگاه گروهی « جزر » به ارایه اثر پرداخته اند به این ترتیب معرفی شده است: مهرداد افسری، حمید بهجت، اعظم حسین آبادی، کریستف رضاعی، سیف اله صمدیان، احسان ضیائی، قاسم فتحی ،آوین فرهادی، صمد قربان زاده، علیرضا قوجاری، زهرا قیاسی، رضا کیانیان، طرلان لطفی زاده، رومین محتشم، پری ملک زاده، معصومه مهتدی، تهمینه میرمطهری، ابراهیم نوروزی، مهدی وثوق نیا.
در متن قاب نخست این نمایشگاه که به قلم رضا کیانیان نوشته شده، آمده است:
این صدای آب است که دادخواهی می کند!
این صدای آب است که شهادت می دهد!
این پژواک صدای آب است که در هنر ایران پیچیده است!
غرور کودکانه بشر با تکیه بر سطحی از دانش خواست تا نظم جاری طبیعت را اصلاح کند!! با‎ دانشی که هر لحظه به وسیله این نظم بی همتا به شعوری تازه می رسد و خود را می شکند.
عالمان سطحی فراموش می کنند که علم مقدس نیست و با پشت سرگذاشتن مداوم خود رشد می کند!
به عکس هنر که با بازگشت به خود شکوفا می شود. هنر طبیعت را پاس می دارد ولی علم بر طبیعت شوریده است.
هنر و علم هر دو از طبیعت می آموزند و می دانند که با خلق میلیون ها اثر هنری دیگر و با کشف میلیون ها قانون علمی دیگر، طبیعت همچنان زاینده تر است.
بخشی از خشکی دریاچه ها ، رودخانه ها ، تالاب ها و منابع زیرزمینی آب به گردن غرور این عالمان سطحی است.
ما صدای آب هستیم و از عالمان بی غرور عمیق که خود با طبیعت همراه هستند می خواهیم که با ما در این برهوت صدای آب باشند!
نمایشگاه هنری جزر ساعت 16 روز جمعه 24 دی ماه گشایش یافته و تا ساعت 20 ادامه خواهد داشت. علاقمندان می توانند طی روزهای هفته از یکشنبه تا جمعه از ساعت 16 تا 20 از این نمایشگاه دیدن کنند.
گالری راه ابریشم 2 در تهران، بلوار کشاورز، روبروی بوستان لاله، بین خیابان وصال و قدس، ساختمان تکنو آجر، شماره 210 واقع شده است.
نظرات (4)

 • مهری راست قدم

  |

  اندوه بزرگ ازدست دادن نعمتهای خدادادی و درک نکردن فاجعه ای که هر روز عمق بیشتری پیدا می کند و عاجز بودن انسانها ازفهم خطری که هرروز تهدید عظیم تری برای حیاتشان میباشد ،همه وهمه دست به هم داده تا هنرمندان بیشتر از قبل به رسالت خود در جامعه ایمان بیاورند که این چیدمان و نمایشگاه اگر به اندازه کافی بازدید کننده داشته باشد مسلما تاثیر مثبتی بر جامعه خواهد داشت . متن زیبایی که توسط آقای کیانیان و محبوبیت ایشان در بین مردم کمک خوبیست برای درک این مجموعه . چیدمان نمادهای فلامینکو ها و پرنده های به نمک نشسته خاکستری که از نابودی و مرگشان سخن میگوید ، و سوگواری فرشته حامی طبیعت که با مردم همراهی میکند و عکس های سیاه و سفیدی که هیچ نشانی از زنگی در آن دیده نمیشود وفقط سیاهی و خاکستریهای حاکم بر دریاچه اورمیه را در دیدگاه بیننده بارز میکند .موسیقی بسیار زیبا وبر گرفته از صدای باد وآب و خاک و آتش که عناصر حیات انسانی است وباید به آقای رضایی دست مریزاد گفت و در نهایت آبهای آبی فیلمی که با شنای زیبا یی از گذشته نه چندان دور این دریاچه سخن میگوید واندوه درونمان را نهادینه میکندهمه وهمه یکصدا از نابودی طبیعت زیبای این مرزو بوم و ندانم به کاریهای مسئولینی سخن میگوید که به جای نجات دادن این زیباییهای لازمه حیات بشری کمر همت به نابودی آن بسته اند .

  پاسخ

 • اعظم حشمتى

  |

  مدت هاست در اين سرزمين صداي آب
  از بي تدبيري درآمده است.
  از بي تدبيري سياستمدراني كه افق ديدشان تا انتهاي روز را بيشتر نمي بيند و تصميم هايشان فرداهاي بسياري را نابود كرده و مي كند.
  در سرزمين نيمه خشك ما كه دولت ها بيش از حد مجاز جهاني به خالي كردن سفره هاي زيرزميني پرداخته اند ، و رودها و درياچه ها را خشك و نيمه خشك كرده اند تا ساماني به كشاورزي غير اصولى شان بدهند، و أمان كه بي ساماني زمين را براي ما و آيندگان به ارمغان آورده اند.
  تخليه درياچه اروميه و خشك شدن آن فاجعه اي زيست محيطي است كه نه تنها آذربايجان كه تا زنجان را در گير مشكلات زيست محيطي خواهد كرد.
  علم و سياست دست به دست هم داده اند تا زمين و آب و هوا را از اين مردمان بگيرند. مدت هاست كمپين ها و گروه هاي مردمي در تلاش اند تا صداي اين فاجعه شوند. هنرمندان نيز دست بكار شده اند تا با هنر خويش صداي دادخواهي آب را بلندتر به گوش ها برسانند.
  نمايشگاه “بى زمين” و نمايشگاه “جزر” نمونه اي از كارهاي هنرمندانى است كه در غالب هنرهاي تجسمي تلاش دارد تا در اين آگاه سازي و مبارزه براي ادامه فاجعه هاي زيست محيطي از زبان هنر سهيم باشند.

  پاسخ

 • هانیه حجازی

  |

  نمایشگاهی کانسپت که درورود صدای قطرات آب مخاطب را مجذوب می کرد
  اجراهای خوب و مفهومی و متنوع از حجم ،فیلم ، موسیقی و عکس و چیدمان هر کدام تلاش کرده بودند از یک منتظر به بیان مفهوم خشکسالی و نابودی دریاچه ارومیه بپردازند. از نمادها و نشانه های مختلف در این راستا بسیار خوب استفاده شده بود و مخاطب را مجذوب می کرد برای ادامه نمایشگاه.

  پاسخ

 • ابراهیم باقرلو

  |

  پرداختن به بحران زیست محیطی بزرگی چون دریاچه ارومیه و بررسی علل و عواقب آن و آگاهی بخشی مخاطب (افراد جامعه) با استفاده از زبان هنر، تاثیری به مراتب قابل لمس تر، شگرف تر و ماندگارتر از سایر راه های معمول دارد.
  نمایشگاه گروهی “جزر” با بکارگیری هنر چیدمان (نقاشی، مجسمه و حجم، عکس و فتو مونتاژ، ویدئو، موسیقی و نوشته) به زوایای گوناگون این بحران پرداخته بود.
  در این تلاش موفق، دو رویکرد مفهومی و مستند گرایانه را در کنار هم شاهد بودیم که به خوبی ابعاد گوناگون ماجرا را پوشش داده بودند.
  اما به گمان من ویدئو و عکسهای مستند پیامشان با قدرت، حسرت، تلخی و اندوه بیشتری همراه بود که این بخاطر ماهیت وجودیشان و پیوندشان با واقعیت حال و گذشته است.
  بسیار بجاست اگر مسئولین آگاه فرهنگی! از اینگونه نمایشگاه ها حمایت کنند و تلاش کنند تا در تعداد و گستردگی بیشتری در جامعه شاهد آگاهی بخشی هایی از این دست باشیم.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید