1. خانه
  2. اخبار
  3. سایر خبرها
  4. نمایشگاه عکس « واقعیت شخصی » در نگارخانه تار و پود شیراز
نمایشگاه عکس « واقعیت شخصی » در نگارخانه تار و پود شیراز

نمایشگاه گروهی از آثار عکاسان با عنوان « واقعیت شخصی » از روز جمعه سی ام مهرماه جاری در نگارخانه تار و پود شیراز گشایش می‌یابد.
به گزارش پایگاه عکس چیلیک ، در این نمایشگاه تعداد ۴۴ قطعه عکس در اندازه ۳۲ ×۳۲ سانتیمتر از ۱۱ عکاس با نمایشگاه‌گردانی نیلوفر فلکیان به نمایش در می‌آید.
نمایشگاه عکس « واقعیت شخصی » در نگارخانه تار و پود شیراز اسامی عکاسان صاحب اثر در نمایشگاه عکس « واقعیت شخصی » به این ترتیب معرفی شده اند: الناز امینی ، پیمان پوست دوزان ، روزبه روزبهانی ، سیوا شهباز ، مرتضی فرهنگى ، نیلوفر فلکیان ، مسعود قرائى ، علی کاظمی ، نسام کشاورز ، نعما محمدیان روشن و مرتضی نیک نهاد .
در قسمتی از بیانیه‌ی این نمایشگاه به قلم نعما محمدیان روشن آمده است: « عکاسی اساسا قدرتش را از نامیرا کردن لحظاتی می‌گیرد که عکاس انتخاب می کند. این نامیرایی در خود حامل وجه قوی دیگری نیز هست و آن، قدرت شکل‌دهی به روایتی است که خود حاصل گسترش پرسپکتیو و دید ماست. هر چند عکاسی در ظاهر، آینه‌وار واقعیت بیرونی را منعکس می‌کند اما نوع نگرش ما از طریق عکس، به شدت با دیدن معمولی جهان متفاوت است. علت این تفاوت، قدرت خاص عکاسی است: عکس‌ها این قدرت را دارند که واقعیت را تغییر دهند. نه به معنای تغییر عامدانه بلکه ذات عکس به گونه‌ای است که می‌تواند واقعیت را به گونه‌ای جلوه دهد که به طور معمول دیده نمی‌شود و به همین علت، عجیب، غریب یا غیرواقعی جلوه می‌کند. چنین عکس‌هایی یک فاصله ایجاد می‌کنند بین چیزی که بازنمایی می‌کنند و چیزی که ما از واقعیت می‌دانیم.
این فاصله ذهنی همراه با آن باور ذهنی که عکس، بازنمایی واقعیت است، ذهن را به بازی می‌گیرد و باعث توجه چندباره به عکس‌می‌گردد.
از سوی دیگر، این مفهوم را می‌توان به « دگرگون سازی واقعیت » تعبیر کرد. این حس در برابر یک تصویر نقاشی که سعی در بازی با واقعیت دارد، هیچ‌گاه ایجاد نخواهد شد چون ذهن ما می‌داند که تصویر نقاشی، بازنمایی صادق واقعیت نیست در حالیکه عکاسی در ذات خود، چنین حسی در ذهن بیننده ایجاد می‌کند. این تاثیر ذهنی باعث گسترش قدرت روایی خواهد شد».

طراح پوستر این نمایشگاه احمدعلی عسلی است.
گشایش نمایشگاه « واقعیت شخصی » -که با حمایت بخش خصوصی برگزار می‌شود- ساعت ۱۸ روز جمعه سی ام مهرماه انجام خواهد شد و علاقمندان می توانند همه روزه تا پایان روز جمعه ۵ آبان ماه از ساعت ۱۰ تا ۱۳ و ۱۷ تا ۲۲ از عکس های ارایه شده در این نمایشگاه دیدن کنند.

نگارخانه تار و پود در شهر شیراز، چهارراه حافظیه ، مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس واقع شده است .

منبع: پایگاه عکس چیلیک

پیشین
نمایشگاه عکس « آزادگان شمالی » در خانه هنرمندان
پسین
همزمان با نمایشگاه ، کتاب عکس « اربعین » رونمایی می شود

دیگر اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست