نمایشگاه عکس « سلفی نابلدان » جانی پور در پاریس

حمید جانی پور در تازه ترین دور فعالیت های نمایشگاهی خود مجموعه عکس « سلفی نابلدان » را در نگارخانه ای از مجموعه گالری های شهر پاریس برگزار می کند.
به گزارش پایگاه عکس چیلیک ، مطابق با خبر دریافتی مسئولیت برگزاری این نمایشگاه را گالری دنا در تهران عهده دار است که پیشتر پذیرای نمایش این عکس ها در ایران بوده است.

نمایشگاه عکس « سلفی نابلدان » جانی پور در پاریسحمید جانی‌پور در بخشی از قاب نخست نمایشگاه عکس « سلفی نابلدان » می‌نویسد: «مجموعه عکس «سلفی‌نابلدان» به خودنگاره‌های نسلی می‌پردازد که تجسمی از عکاسی با ‏موبایل نداشته‌اند. ‎رویکردمان تحلیل خودنگاره در نقاشی و عکاسی است. تحلیلی که خودنگاره را با دیدگاه انتقادی به نظرییه «مرگ مؤلف» مطرح ‏می‌سازد. نظریه «مرگ مؤلف» رولان بارت از آرای مهم و پر استناد به ویژه در نقد هنری است. ‏
با توجه به این‌که «خودنگاره» هنری فردگرا و معطوف به شخص مؤلف است در اینجا به مثابه نمودی از مؤلف فرض می‌شود و ‏سؤال‌هایی مطرح می‌شود از جمله: آیا می‌توان نظریه «مرگ مؤلف» را در همه آثار هنری تعمیم داد؟ آیا این نظریه در تحلیل ‏تصاویر خودنگاره، اعم از نقاشی یا عکاسی، هم‌چنان کارایی لازم را در حذف مؤلف دارد؟
حضور تصویر فرد در خودنگاره بی‌دلیل و خالی از احساس نیست. در واقع نمایانگر رابطه میان فرد یا مؤلف با دنیای درون و بیرون ‏اوست. حضور مؤلف درخودنگاره‌ها را نمی‌توان نادیده گرفت زیرا به مثابه نشانه‌ای از مؤلف است پس مؤلف را در همه آثار ‏نمی‌توان حذف کرد به ویژه در آثار هنری که تصویر مؤلف حضوری تمام و کمال داشته و یا به عنوان یکی از اجزا و عناصر اصلی ‏به تصویر در آمده باشد و مخاطب حضور فرد یا مؤلف را به مثابه  کلیت موضوع یا عنوان اصلی اثر و یا در زمره اجزای اصلی ‏موضوع ببیند.»
«سلفی نابلدان » پیش تر نیز در خردادماه سال ۹۵ در گالری دنا به نمایش گذاشته شده بود.
حمید جانی‌پور متولد ۱۳۶۱، عکاسی حرفه‌ای را از سال ١٣٨٠ شروع کرد و تحصیلات دانشگاهی را در همین رشته گذراند. وی از سال ١٣٨٤ پروژه‌ عکاسی از نویسندگان را با همکاری نشرچشمه شروع کرد و بیش از ۵ سال است که عکاسی سینما را در فیلم‌های سینمایی «از شیار ۱۴۳»، «بی‌سایه»، «نفس» و «از تهران تا بهشت» تجربه کرده‌است. جانی‌پور تاکنون در ٧ نمایشگاه انفرادی و بیش از ١٥ نمایشگاه گروهی عکس حضور داشته‌ است.

عکس های جانی پور از روز سه شنبه 18 آبان ماه جاری (8 نوامبر) ساعت 18 در گالری l’aleatoire پاریس به نمایش گذاشته می شود و تا پایان روز پنجشنبه 27 آبان ماه (17 نوامبر) از ساعت 14 تا 19 پذیرای حضور علاقمندان است.

طراح پوستر : فرشید پارسی کیا / استودیو پارسی

منبع: پایگاه عکس چیلیک

دیدگاهتان را بنویسید