نمایشگاه عکس « سیب سوم » یحیی دهقانپور

نمایشگاه عکس « سیب سوم » یحیی دهقانپور

نمایشگاه عکس « سیب سوم » با مجموعه آثاری از عکاس یحیی دهقانپور در نگارخانه آران در حال نمایش است.
به گزارش پایگاه عکس چیلیک در این نمایشگاه بیش از 30 قطعه عکس عمودی با نگاهی پانوراما در دو اندازه گوناگون از هم به نمایش گذاشته شده است.
در بخشی از بروشور نمایشگاه عکس «سیب سوم» آمده است: یحیی دهقانپور درگیر تجربه با ابزار است. ابزار برای ایشان به مثابه اسباب بازی هایی برای ذهن خلاق شان است، از تجربه ی چندین باره دوربین پین هول و بدوی ترین ابزار پلاستیکی و یکبار مصرف عکاسی گرفته تا پیشرفته ترین آنها. کسب تجربه جزء جدانشدنی ذات پرسشگر ایشان است. شوق عکاسی در ایشان تمام نشدنی است و هیچ مانع فیزیکی عامل بازدارنده محسوب نمی شود. با استفاده از دگمه “پانوراما” در تلفن های هوشمند و تنها با حرکت دست، مجموعه اخیر ایشان شکل گرفته .

لحظه قطعی عکاسی در این مجموعه جایی ندارد . هیچ قطعیتی وجود ندارد . زمان بعد مهمی نیست . امکانات بی شمار هستند و احتمالات پیشنهاد می شوند. بیننده با شک و تردید در هر آنجه ساخته بشر است مواجهه می شود و ذهنیت تثبیت شده او در برابر ساختار و چشم انداز پیشنهادی هنرمند به چالش کشیده می شود.

یکی از نکات مهم در اغلب عکس های این مجموعه کادر بندی است؛ عمودی و کشیدگی تصاویر. در حالت عادی حرکت سر و چشم دیدی افقی از جهان پیرامون می سازند، در این مجموعه بیننده مجبور می شود که جهان را از دید منظر هنرمند ببیند . باحرکت دوربین برداشتی متفاوت از واقعیت ارائه می شود و هنرمند همزمان در یک لحظه کوتاه دریافت و خلق می کند.

با خلق چشم اندازهایی متفاوت، هنرمند واقعیتی جایگزین شده و شاید برش هایی از واقعیت را پیشنهاد می دهد ؛ خط دیدی نوبن، و همه در راستای مبهم کردن آنچه “یقین” پنداشته می شوند . شهر عنصر مهمی برای هنرمند است و “پرسه زنی” ایشان پیچیده است؛ در موج های انسانی شهری و در گردش شریان های شهر و لحظه های فرار، روایت منجصر بفرد ایشان شکل می گیرد.

تسلط یحیی دهقانپور بر ادبیات بخش جدایی ناپذیر از شکل گیری هنر ایشان است. روایت به دقت شکل گرفته ای در برزش ایشان مشهود است. بذله گویی و بازیگوشی ذاتی ایشان در کنار ذهن منتقدشان بخش دیگری از ذهنیت این هنرمند را می سازد . در عین حال هیچ چیز کاملا جدی و قطعی نیست. این نیز در گیری ایشان با موضوع کار و پافشاری بر تسلط بر دوربین و تکنولوژی ، احتمالات بی انتهایی برای دیدن دنیا و تامل در مرزهای واقعیت را خلق می کند.

نمایشگاه عکس «سیب سوم» تا پایان روز 20 اذر ماه جاری همه روزه به جز شنبه ها از ساعت 13 تا 19 پذیرای حضور علاقمندان به دیدار از نمایشگاه های عکس و عکاسی است.
گالری آران در تهران، خیابان کریمخان زند، خیابان خردمند شمالی، کوچه دی، شماره 12، نیم طبقه پایین واقع شده است.

منبع: پایگاه عکس چیلیک

نظرات (1)

 • اعظم حشمتى

  |

  امروز با دوستان به ديدار از نمايشگاه سيب سوم، آقاى يحيى دهقانپور رفتيم.
  با ايشان و فعاليت هاى هنرى ايشان آشنايى نداشتم، وارد نمايشگاه شدم، با آثار بسيار متفاوت از آنچه تا كنون در نمايشگاه ها و كتاب ها و… روبرو شدم، خلاقيت استفاده از ابزار و تكنيك هاى فنى بعلاوه خلاقيت و هوشمندى استفاده از ابزار در جهت تفكر و انديشه خالق مرا تحت تاثير قرار داد.
  تعليق در اكثر آثار موج ميزد، نوع عكاسى خالق آثار، مدام مرا از زمينى كه با اطمينان از ثبات آن بر روى آن قدم بر مى دارم جدا ميكرد و حسى از عدم پايدارى را القا ميكرد، دنيا را چنان برش زده و تكه تكه كنار هم چيده بود كه گويى كودكى با خيالات خود دنيا را با لگوهايش آنچنان كه تصور مى كند مى سازد و بالا ميبرد.
  در اين خلقت دوباره جهان از ديد خالق (عكاس) ، نسبى بودن زمان و مكان كاملا مشهود بود ، كه هيچ قطعيتى درباره آنچه ميبينم وجود ندارد.
  دست مريزاد به اين انديشه و سواد كه اينچنين تفكر و انديشه اش را با شكستن قواعد معمول ديدن و با هوشمندى استفاده از ابزار در نيل به اين هدف، به تصوير كشيده بود.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید