نمایشگاه عکس « لحظه ناقطعی » در نگارخانه تم

آثاری از عکاسان رزمنده : جاوید الاثر کاظم اخوان، شهید سعید جانبزرگی، شهید محسن چوبدار، احسان رجبی و مهزراد ارشدی با عنوان « لحظه ناقطعی » از عصر روز جمعه 30 مهر ماه جاری در نگارخانه تم در تهران در حال نمایش است.
به گزارش پایگاه عکس چیلیک ، این نمایشگاه نگاهی مطالعاتی و زیبا شناسانه به عکس های دهه 60 کشور (مهمترین رویداد این دهه : هشت سال جنگِ عراق علیه ایران) دارد.

لحظه ناقطعی در گالری تمنمایشگاه عکس لحظه ناقطعی برآیند بیش از چهار ماه بررسی و کنکاش درباره عکس های جنگِ ایران و عراق است.  این نگاه صرفا زیبا شناسانه بوده و از ابتدا پیشینه تاریخی عکاسان کنار گذاشته شد و فقط آثار عکاسی ایشان مرور و بررسی شده اند.

قابلیت  “عکاس – رزمنده” برای ثبت رویداد های جنگ، سبب شده بود تا در زمان جنگ، خروجی عکاسانه آنها بیشتر منبع مستند خبری و آگاهی بخش برای افراد درگیر آن دوره باشد، تااینکه از دیدگاه هنری دیده شوند.

در بخشی از بیانیه نمایشگاهِ لحظه نا قطعی آمده است : اگر عکاس خیابانی را شخصیتی بدانیم که به واسطه‌ی مواجهه‌اش با فضاهای شخصی دیگران در یک “عمومی‌” مانند خیابان به قاب‌های ذهنی‌اش دست پیدا می‌کند، عملکرد عکاس-رزمنده‌های این مجموعه بسیار نزدیک به عکاسی خیابانی است؛ با این تفاوت که مواجهه‌ی عمیق آنها در این عمومیِ خاص (خط مقدم)، بسیار تابع شهامتشان برای نفوذ و احاطه به روح اتفاق‌های پرتنشِ جنگ است.”

این مطالعه بخشی از پروژه  آکادمی عکاسی هنر های معاصر و گالری تِم برای بررسی زیباشناسانه عکاسی دهه های  60، 70 ، 80 و 90 عکاسی کشور است که دهه 60 آن با همکاری بی دریغ و ارزشمند بخش مدیریت و کارکنان محترم انجمن عکاسان دفاع مقدس سامان یافته و سازمان گرفته است.  تحقیق و  نمایشگاه گزاری (کیوریتوری )  ” لحظه ناقطعی ” توسط رهام شیراز مدرس عکاسی در دانشگاه و همیاری روزبه ملکی کارشناس ارشد رشته عکاسی صورت گرفته است.
این نمایشگاه عکس ساعت 16 روز جمعه 30 مهر ماه گشایش یافته و تا ساعت 18 ادامه خواهد داشت. علاقمندان می توانند تا پایان روز 19 آبان ماه همه روزه از ساعت 10 تا 19 از این نمایشگاه دیدن کنند.
گالری تِم در تهران، خیابان کریم خان زند ، خیابان استادنجات الهی شمالی ، کوچه زبرجد ، شماره 10 واقع شده است.

منبع: پایگاه عکس چیلیک

دیدگاهتان را بنویسید