عکس‌های قدیمی دوران مشروطه در موزه‌ عکسخانه‌ شهر

نمایشگاهی از عکس‌های قدیمی دوران مشروطه از روز سه شنبه 22 تیرماه جاری در محل موزه‌ عکسخانه‌ شهر به نمایش گذاشته می شود.

به گزارش پایگاه عکس چیلیک ، در این نمایشگاه که به مناسبت یک‌صد و دهمین سالگرد انقلاب مشروطه برگزار می شود ، تعدادی از آثار و عکس ها از محل بایگانی این موزه انتخاب و به نمایش گذاشته می شود.  موزه عکسخانه شهر هر ساله به این مناسبت بخشی از عکس های بایگانی خود را در معرض نمایش عموم قرار می دهد .

مشروطه در موزه عکسخانه شهردر قاب نخست نمایشگاه عکسهای دوران مشروطه آمده است : دنیای عکس‌ها می‌خواهد آن‌چه را زیسته و تجربه شده است، در چارچوب عکس به نمایش بگذارد. عکس چارچوبی از زمان است که واقعیتِ گذشته را به حال تبدیل می‌کند. آن‌چه عکس در پی‌آن‌ست، بازنمایی زمان است و حاصلِ زمان، چیزی جز تجربه‌ی زیست تاریخی نیست.
نگاه به گذشته‌ی از بین رفته و سپری شده  به‌سان واقعیت تاریخی، در چارچوب عکس امکان‌پذیر است. محتوای هر عکس، تاریخ است. عکس‌ها، هم‌چون یک سند تاریخی، تصاویری از رخدادها را به ما عرضه می‌کنند که از میان رفته‌اند اما به مدد تلاش عکاس قابلیت کشف مجدد را در گذر زمان به دست آورده‌اند. لذت کشفی که بسیاری از وقایع تاریخی قبل از اختراع دوربين توفیق آن‌ را نداشته‌اند.

جنبش مشروطه‌ی ايران برای نخستين بار به تکثیر ابژه‌هایی پرداخت که در تاریخ‌نگاری رسمی، نادیده انگاشته می‌شدند. خيزش عمومی و سراسری مردم ايران در جنبش مشروطه براي نخستين بار هنر درباري و تشريفاتي عكاسي را به متن جامعه آورد.
مجموعه‌ی کنونی روایت‌گر یکی از اضطراری‌ترین لحظه‌های تاریخ معاصر ایران است. عکس‌های این مجموعه در کنار بازنمایی ساختمان‌های مخروبه‌ی پس از نبرد مشروطه‌خواهان با سلطنت‌طلبان، به ثبت چهره‌‌ي افرادي نظير ستارخان ، باقرخان ، مجاهدین تبریزی و قفقاری می‌پردازد. عكس‌هایی كه مشروطه‌خواهان لباس‌هاي خوب‌شان را پوشیده‌، قطار فشنگ‌هاي‌شان را بسته و دو طرف ستارخان و باقرخان به تعداد مساوي و متقارن نشسته یا منظم ایستاده‌اند. اکنون در یک‌صد و دهمین سالگرد انقلاب مشروطه، عکس‌ها هم‌چون یک سند تاریخی شاید به این پرسش پاسخ دهند که: آیا می‌توان از خلال تصاویر، تفسیر تازه‌ای از مشروطه به دست داد؟

نمایشگاه عکس مشروطه در ساعت 15 روز سه شنبه 22 تیرماه گشایش یافته و تا ساعت 18 این دیدار ادامه خواهد داشت . سایر علاقمندان نیز می توانند تا پایان روز سه‌شنبه 19 مرداد ماه همه روزه از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 تا 13 و 14 تا 18، پنجشنبه ها از ساعت 9 تا 13 از این نمایشگاه عکس دیدن کنند .

موزه عکسخانه شهر در تهران ، میدان هفتم تیر ، خیابان بهارشیراز ، ضلع جنوب غربی میدان بهارشیراز واقع شده است .

منبع: پایگاه عکس چیلیک

دیدگاهتان را بنویسید