نمایشگاه مرتضی نیک‌نهاد و بهنام ذاکری در نگارخانه طراحان آزاد

نمایشگاهی از آثار عکاسی مرتضی نیک‌نهاد و بهنام ذاکری با عنوان « مکان عمومی » از عصر روز جمعه یکم مرداد ماه در نگارخانه طراحان آزاد برگزار می شود.
به گزارش پایگاه عکس چیلیک در این نمایشگاه ثبت عکس‌های مجموعه توسط عبدالحسین رضوانی انجام شده‌ است و تعدادی از بازیگران صحنه تئا‌تر در این مجموعه به ایفای نقش پرداخته اند.
مرتضی نیک نهاد متولد سال 1363 که تجربیاتی در زمینه عکاسی و فیلمسازی دارد  و بهنام ذاکری متولد بهمن ماه سال 1369 در هرمزگان است که تا پیش از این با دو عنوان نمایشگاه عکس « ابتدا به ساکن » و « گرمساری » تجربیاتی در زمینه عکاسی و ارایه داشته است.
نمایشگاه طراحان آزاددر بخشى از متن قاب نخست نمایشگاه عکس « مکان عمومی » آمده است: «جاندارانى كه بر روي كره ى زمين زندگى مي كنند ، از هر گونه و دسته اى كه باشند، عموماً داراى عواطف و احساسات مشتركى هستند كه نسبت تنگاتنگى با اندازه مغز و چگونگى زيست شان دارد .
نوع زيست هر جانورى در شكل ابراز احساس، عشق ورزى ، خشونت، محبت و ارتباط آن با جهان پيرامونش تاثير مستقيمى دارد. در كنار همه اين موضوع ها قلمرو هم اهميت مهمى دارد .
در ميان جانداران دريايى موجودى به نام “دلفين” وجود دارد كه داراى ويژگى هاى خاصى ست . آنها پس از آميزش حامله  شده و زمانى كه بچه دار شدند به وسيله ى شير آنها را تغذيه مي كنند. اين آبزى طى ميليون ها سال به زندگى در آب عادت كرده است . قوتِ غالب اين جانور را ماهى و سرپايان تشكيل مي دهد. | دلفين ها به دليل اينكه مغز متفاوتی نسبت به ديگر پستانداران دريايى دارند مي توانند اتفاقات را در حافظه ي كوتاه مدت و بلند مدت خود ذخيره كنند،اين توانايى دلفين ها را به موجودات اجتماعى تبديل كرده به گونه اى كه آنها در گروه هايى با جمعيت های گوناگون زنــــــــــدگی مى كنند. زندگی گروهى و تشكيل جمعيت دلفين ها برآمده از نياز آن ها براي كم كردن احتمال شكار توسط مهاجمان “دشمن” است . دلفين ها همچنين نشانه هايي از “فرهنگ” در ميان خود نشان مي دهند . آنها گاهى اوقات موجودات پرخاشــــــــگری می شوند ، آنهم به اين دليل كه در پي بدست آوردن “جنس مخالف” از گروه هاي ديگر هستند.اغلب دلفين ها چندهمسر هستند . اندام های تناسلى دلفين ها در بخش زيرين و انتهاي بدنشان قرار دارد . آميزش جنسي دلفين ها از چسباندن شكم به شكم انجام شده و طي مدت زمان كوتاه ممكن است چندبار تكرار شود .
يكی از مهمترين رفتارهاى دلفين ها، خودكشى مشكوك آنهاست .
نظريه هاى مختلفى از جمله افسردگى، تغيير نســــــــل توسط دلفين هاي پير،آلودگى آب دريا ها،تردد بيش از حد كشتى هاى نظامى و غير نظامى و دلايل غير علمى زيادي براي توجيه پديده ى خود كشى  اين موجود ارائه شده است .
نكته ى حائز اهميت مرگ دلفين ها اين است كه آنها نه زنده بلكه مرده به ساحل مي رسند، آنچه قطعى بنظر مي آيد انقراض نسل دلفين هاســـــــــــت، اما دانشمندان تاريخ معينى را اعــــــــــــلام نكرده اند »

این نمایشگاه ساعت 17 روز جمعه یکم مرداد ماه در محل نگارخانه طراحان ازاد گشایش یافته و تا ساعت 21 ادامه خواهد داشت.
سایر علاقمندان نیز می توانند تا پایان روز چهارشنبه 6 مرداد ماه  هر روز (به جز پنج‌شنبه‌ها) از ساعت 16 تا 20 از عکس های ارایه شده در این نمایشگاه دیدن کنند.
گالری طراحان آزاد در تهران ، میدان فاطمی ، میدان گل‌ها ، میدان سلماس ، شماره 5 واقع شده است.

منبع: پایگاه عکس چیلیک

دیدگاهتان را بنویسید