1. خانه
  2. اخبار
  3. سایر خبرها
  4. نمایشگاه گروهی عکس «دم» در گالری نگاه
نمایشگاه گروهی عکس «دم» در گالری نگاه

نمایشگاه گروهی «دَم» از عصر روز جمعه ۲۱ دی ماه جاری با نمایش آثار ۲۳ عکاس ایرانی با موضوع «زن» در گالری نگاه افتتاح می‎شود.

به گزارش پایگاه عکس چیلیک در این نمایشگاه آثاری از عکاسان: آرمان استپانیان، بهاره بیشه، اشکان تیرداد، مرضیه خرسند، پژمان دادخواه، سارا ساسانی، جلال سپهر، مریم سعیدپور، اعظم شادپور، امید شلمانی، سیوا شهباز، آیتا شکیبافر، حسنا شهرامی‎پور، الناز عابدی، نازلی عباس‎پور، نازلی عباسی، مهرداد عمرانی، صمد قربان زاده، سروش میلانی‎زاده، مهدی مقیم‎نژاد، علی یحیایی، فرید موسوی به نمایش گذاشته می شود.

زن همیشه مورد توجه هنرمندان معاصر بوده است. پس جنبش‎های فمینیستی زن به عنوان خالق اثر و از سویی به عنوان سو‍ژه کنشگر اثر اهمیت زیاد پیدا کرده و در پی آن میدان هنر به سرعت زنانه شده است.

نازلی عباسی نمایشگاه گردان/کیوریتور این نمایشگاه عکس در بخشی از متن بیانیه «دم» آورده است:
«زن» از دیرباز تا کنون، الهام بخش هنرمندان بوده و به طرق مختلف در آثار آنان مورد بازنمایی قرار گرفته است. اندکی پس از رواج عکاسی، زن در برابر دوربین قرار گرفت و نخستین پرتره‌ی زنانه ثبت شد.
عکاسی به نمایش زیبایی‌های زنانه اکتفا نکرد بلکه دوربین عکاسی، زشتی‌ها، رنج‌ها و مصائب دنیای زنان را به تصویرکشید. در این مسیر مستنداتی از زندگی زنان به اسناد تصویری تاریخ اضافه شد که بسیاری از آنها توسط خود زنان به ثبت رسیده است.
عکاسان علاوه بر بازنمایی صریح و عینی دنیای زنان به نمایش جهانی سورئال و بیان ذهنیت خویش، پیرامون زنان پرداختند. مجموعه آثار نمایشگاه مفهومی «دم» – بانو در زبان فرانسه- روایتگر ذهنیت و دیدگاه چند عکاس معاصر، نسبت به سوژه «زن» است.
زن در نگاه بصری هر کدام خوانشی مستقل و متفاوت دارد، گاه نماد زایش و زیبایی است، گاه همچون آلیس در سرزین عجایب است، گاه کلیشه و گاه در گریز از کلیشه‎های متداول ساختارشکن است و این همه تنها گوشه‎ایی از چالش‎های ذهنی عکاسان است که به این سوژه تکراری معنایی تازه می‎بخشد.

گشایش: جمعه ۲۱ دی، ساعت ۱۶ الی ۲۰
بازدید: تا ۱۰ بهمن، به جز دوشنبه‎ها، ساعت ۱۶ تا ۱۹
گالری نگاه: در تهران، خیابان مطهری، خیابان جم، خیابان غفاری، شماره ۶۴ واقع شده است.

منبع: پایگاه عکس چیلیک

پیشین
تور یکروزه عکاسی از «کارگران ماهیگیری» برگزار می شود
پسین
نشست آموزشی « عکاس ماه » با حضور « هادی ابراهیمی » برگزار می شود

به تازگي منتشر شده

۱ دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

  • اعظم حشمتی
    ۰۳ بهمن ۱۳۹۷ ۱۲:۲۹

    نمایشگاه عکس “دم” در گالری ” نگاه” را دیدم. وقتی خبر نمایشگاه را خواندم و نام های سرشناسی در لیست عکاسان این نمایشگاه دیدم، به سبب تجربه دیدن چنین نمایشگاه های انتظار دیدن یک نمایشگاه عکس خوب را نداشتم. بهر حال باز هم فارغ از نام ها ، به نمایشگاه عکس رفتم و لذت عکس دیدن را تجربه کردم، موضوع نمایشگاه موضوعی تازه و بکر و خلاقانه نبود، ولی به هر موضوعی می شود نگاه جدید و خلاقانه ای داشت. چند عکاس جوان و گم نام عکس هایی با ایده و فکر خوب از این موضوع و به واسطه فرصت حضور در این نمایشگاه ارایه کرده بودند که از دیدنشان لذت بردم، با این که سعی کردم نام ها را نبینم اما اکثر عکس های نمایشگاه را بارها در نمایشگاه های گروهی و انفرادی دیگر دیده بودم و خود عکس ها شناسنامه عکاس بود. عکس های که سال ها در نمایشگاه های مختلف برای اعتبار بخشیدن به گالری ها و نام نمایشگاه ها دست به دست می شوند و عکاسان فارغ از دغدغه ذائقه مخاطب ، فارغ از بروز رسانی ایده و افکارشان و ارایه تولیدات جدید در باب یک موضوع، شاید تنها به واسطه یک درخواست برای پر شدن آثار یک نمایشگاه ، دست در آرشیو شان می برند و عکسی ارائه می کنند. نکته ای دیگر در پرداخت به موضوع “زن” بود، اکثر عکس ها نگاه زن ستیز ، حقیرانه و سطحی به موضوع زن داشتند جالب اینکه عکاس بعضی ازعکس ها هم عکاسشان” خانم ” بود! یک نمایشگاه گروهی با یک موضوع معمولا عرصه ارائه دیدگاه ها و عقاید و نگاه های مختلف به یک موضوع است و یک ضعف بزرگ در کیوریتوری نمایشگاه بود. به امید روزی که عکس ها فارغ از نام های بت شده تنها بواسطه اعتبار فکر، ایده، خلاقیت و نگاه دغدغه مند عکاسانه بر دیوار گالری ها بنشیند.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست