1. خانه
  2. اخبار
  3. سایر خبرها
  4. نمایشگاه گروهی عکس «چشم اندازهای پیش رو» در گالری راه ابریشم
نمایشگاه گروهی عکس «چشم اندازهای پیش رو» در گالری راه ابریشم

نمایشگاه گروهی عکس «چشم اندازهای پیش رو» با هنرگردانی مهدی وثوق نیا عصر روز جمعه ۱۵ آذرماه جاری در گالری ابریشم به نمایش گذاشته می شود.
به گزارش پایگاه عکس چیلیک در نمایشگاه عکس «چشم اندازهای پیش رو تاملی بر دگردیسی مناظر ایران» تعداد ۴۰ تن از عکاسان و علاقمندان به هنر عکاسی صاحب اثرند.
مهدی وثوق نیا به عنوان هنرگردان در متن مربوط به قاب نخست این نمایشگاه عکس و در قالب استیتمنت نمایشگاه آورده است: «چشم‌اندازهای پیش‌رو» مجموعه‌ای از آثار عکاسان جوانی است که با نگاهی انتقادی به ثبت مناظر تغییریافته‌ی امروز ایران پرداخته‌اند. مستندسازی مناظر در تاریخ عکاسی ایران سابقه‌ای دیرینه دارد اما روند سریع دگرگونی‌ها و جدی شدن موضوعات زیست‌محیطی عکاسان زیادی را بر آن داشته تا به‌ صورت خودانگیخته به ثبت این چشم‌اندازهای ناپایدار بپردازند. ساخت و سازهای گسترده، حضور سازه‌های فلزی و بتنی در دل طبیعت، ‌تخریب کوه‌ها، انباشت زباله‌های شهری و حضور اشیای غریب و بی‌هویت تنها بخشی از موضوعاتی هستند که عکاسان حاضر در نمایشگاه ثبت کرده‌اند.

نمایشگاه گروهی عکس «چشم اندازهای پیش رو»
۹۹ اثر این نمایشگاه از میان آثار ۴۰ عکاس از نقاط گوناگون ایران طی یک سال گذشته انتخاب و گردآوری‌ شده است. عکاسانی که نگاهشان با دغدغه‌ای شخصی و اصیل به بازنمایی تأثیر انسان بر چشم‌اندازها و تغییرات آن در دهه ی اخیر معطوف بوده است. با توجه به نمایشگاه تأثیرگذار زمین‌نگاری نو در دهه‌ی ۷۰ میلادی در آمریکا می‌توان سویه‌های روشنی از سنت‌های دیداری زمین‌نگاران نو را در آثار این نمایشگاه مشاهده نمود. باید توجه داشت که عکس‌های این مجموعه اسنادی ارزشمند از چشم‌اندازهای در شرف ویرانی‌ هستند که در میانه‌ی یک تغییر امکان ثبت یافته‌اند.

هدف نخست از گردآوری این آثار، واکاوی دیداری مناظر ایران و نمایش بخش کوچکی از ناگواری‌هایی بوده که همواره انکار شده و یا کوچک شمرده‌ شده‌اند. ازاین‌رو نظر به گستردگی موضوع و توجه به این نکته که عکاسی از چشم‌اندازهای دستکاری‌شده در ایران سال‌های آغازین خود را سپری می‌کند، این نمایشگاه گامی کوچک در جهت شناسایی و معرفی رویکردی نو و فراگیر در عکاسی منظره است که پیش ‌از این به شکل پراکنده در آثار عکاسان دهه‌های پیشین ایران نیز قابل ردیابی بوده است.

عکاسان صاحب اثر در این نمایشگاه به این ترتیب معرفی شده اند: غدیر آبشناس، سجاد آورند، پدرام اجتماعی، مژگان اسدی، علیرضا الهی، بعثت امامی، پیمان بالایی، محسن بایرام ‌نژاد، نیما بیک‌ زاده، فاطمه پازُکی دهقانیان ‌فرد، امید پور‌آذر، حسین تقیا، هامد جابرها، امین جعفری ‌پور، کاووس حسین ‌پور، مصطفی حیاتی، حامد خسروی، رخشا خوش ‌طینت، حافظ ذوالفقاریان، محمدمحسن رضا‌زاده، مهری رحیم‌زاده، علیرضا زنگی ‌آبادی، علی سلطانی ‌تهرانی، زهرا شاهچراغی، پژمان طاهرخانی، هستی ظهیری، ساجده عرفانی، کاظم غلامی، سارا فتاحی، پریسا فتوت، جمال فلاحت‌گر، یگانه مجیدی‌‌ راد، مهدی مراد‌پور، فرهاد منطق، مسعود مومن‌ها، سیدحسین میرکمالی، نرجس نادری‌نژاد، مریم وحدتی، رسا هزارخانی، بیتا هوشمند.

گشایش: جمعه ۱۵ آذر ماه ۸۹، ساعت ۱۶ تا ۲۰، دیدار از عکس های ارایه شده در این نمایشگاه تا پایان روز ۲۹ آذر ماه ادامه دارد.
گالری دوشنبه‌ها و تعطیلات رسمی تعطیل است
گالری راه ابریشم در: تهران، بلوار کشاورز، بین خیابان وصال و قدس، شماره ۲۱۰، ساختمان تکنو آجر واقع شده است.

منبع: پایگاه عکس چیلیک

پیشین
عکاس هنرمند «مهدی علائی» درگذشت
پسین
گزارش اختتامیه دومین جشنواره سراسری عکس ارسباران

به تازگي منتشر شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست