نمایشگاه گروهی عکس «مسافران» در موزه عکسخانه شهر

نمایشگاه گروهی عکس‌ با عنوان «مسافران» از روز دوشنبه 2 مردادماه 1396 در محل نگارخانه موزه عکسخانه شهر برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه عکس چیلیک ، در نمایشگاه گروهی عکس « مسافران » تصاویری از فضاهای بیرونی و داخلی پایانه های شهر تهران و همچنین مسافران منتظر در این محیط، کارگران و اتوبوس‌ها را برای مخاطب بازنمایی می‌کند.
این نمایشگاه عکس دستاورد تلاش 7 عکاس جوان تهرانی به نام‌های: روح الله ابراهیمی، مژده افروشـه، عـطا رشیدیانی، یاسمن مرادی، راضیه موسـوی، سارا نوروزی و عباس واحدی است.

در متن قاب ابتدای نمایشگاه عکس: « مسافران ؛ زمان امتداد یافته » به عنوان استیتمنت نمایشگاه آمده است:
ترمینال‌ها مکانی مناقشه‌آمیزند. مکانی برای جابه‌جایی و حرکت‌اند. قرار است مسافران به میانجی این مکانِ مدرنِ شهری در تکاپو و حرکت باشند. اما ترمینال‌ها مکانی دو گانه‌اند. هم نشانه‌ای از حرکت و تکاپو و جابه‌جایی را در خود دارند و هم مکانی‌اند برای کِش آمدن زمان و سکون. در ترمینال‌ها مسافران در انتظارند. در انتظار چه؟ آمدن اتوبوسی و ورود به این‌جا یا رفتن اتوبوسی و خروج از این‌جا. اما این فاصله و این انتظار جایی است که زمان برای مسافران امتداد می‌یابد. این انتظار و این سکون دُرُست نقطه‌ی مقابل هدف غایی ترمینال‌هاست. این‌جا همه چیز برای مسافران به حال تعلیق در می‌آید و زمان انگار طولانی می‌شود و کِش می‌آید. این‌ همان دیالکتیک سکون است.

از اوایل پاییز سال 1395 به مدت 5 ماه عکاسی از پایانه‌های شهر تهران به صورت گروهی انجام شد. در این پروژه از 4 ترمینال، غرب، شرق، جنوب و بیهقی عکاسی شد. از فضای بیرونی و داخلی آن‌ها، از مسافران منتظر، از کارگران، از اتوبوس‌ها. به این وسیله سعی داشتیم یکی از مهم‌ترین مکان‌های کلان شهری چون تهران را ثبت کنیم. جایی که علاوه بر تضاد حرکت و سکون، کمبود زمان و انتظار طولانی، تنوع مسافران در هر کدام از این ترمینال‌ها نیز قابل توجه است. مسافران هر کدام از این ترمینال‌ها مردمان بخش‌های مختلف ایران‌اند با آداب، فرهنگ و پوششی متفاوت. مردمانی از غرب، شرق، جنوب و مرکز.  در این عکس‌ها تلاش شده هم تنوع زیستی و فرهنگی مسافران و هم تضاد سکون و حرکت بازنمایی شود.

در بخش دیگری از متن نمایشگاه آمده‌است: «ترمینال‌ها مکانی مناقشه‌آمیزند. مکانی برای جابه‌جایی و حرکت‌اند. قرار است مسافران به میانجی این مکانِ مدرنِ شهری در تکاپو و حرکت باشند. اما ترمینال‌ها مکانی دو گانه‌اند. هم نشانه‌ای از حرکت و تکاپو و جابه‌جایی را در خود دارند و هم مکانی‌اند برای کِش آمدن زمان و سکون. در ترمینال‌ها مسافران در انتظارند. در انتظار چه؟».

نمایشگاه گروهی عکس « مسافران » ساعت 16 روز دوشنبه دوم امرداد در محل موزه عکسخانه شهر گشایش یافته و تا ساعت 18 ادامه خواهد داشت. علاقمندان می توانند تا پایان روز پنجشنبه 26 امرداد جاری در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 تا 13 و 14 تا 18 و پنج شنبه ها از ساعت 9 تا 13 به موزه عکسخانه شهر مراجعه کنند.
موزه عکسخانه شهر در تهران، میدان هفتم تیر، میدان بهارشیراز، بوستان بهارشیراز واقع شده است.

منبع: پایگاه عکس چیلیک

نظرات (2)

 • م نجفی

  |

  موضوع نمایشگاه های این موزه کم کم داره از مضامین تاریغ عکاسی معاصر به سمت و سوی غیرتاریخی کشیده میشه
  این اتفاق آگاهانه است یا از سر نبود مشتری هر موضوعی و هر نشستی و هر هنرمندی در این موزه می تونه عرض اندام کنه؟

  پاسخ

  • reza basami

   |

   خانم یا آقای نجفی
   اینکه مجموعه ای فرهنگی دارای هدفی برای برگزاری نمایشگاه های خود باشد نکته درستی است ولی اینکه نمایشگاهی غیر از مضمون آن هدف در ان مرکز برگزار نشود دیدگاه درستی نیست.
   جسارت می کنم ولی نقد فعالیت را کنید نه نقد مدیریت و میهمانان فعال در این مرکز را که در این وضع و بساط زحمت می کشند.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید