1. خانه
  2. اخبار
  3. سایر خبرها
  4. نگارخانه چیلیک میزبان آثار « جشنواره تورهای عکاسی چیلیک »
نگارخانه چیلیک میزبان آثار « جشنواره تورهای عکاسی چیلیک »

هشتادوششمین دوره از سلسله نمایشگاه های عکس در نگارخانه چیلیک (ChiilickGallery.com) همزمان با لحظه تحویل سال ۱۳۹۲ به عنوان نخستین نمایشگاه عکس سال به نمایش عکس های راه یافته در نمایشگاه نخستین جشنواره تورهای عکاسی چیلیک اختصاص یافت.

به گزارش ” پایگاه عکس چیلیک ” (Chiilick.com) مخاطب نگارخانه چیلیک در این دوره از نمایشگاه تعداد ۶۸ قطعه عکس سیاه سفید و رنگی، منتخب ۲۷ عکاس از مجموع بیش از ۱۵۰۰ اثر دریافتی توسط دبیرخانه که با نگاه و نظر گروه داوری به مرحله نهایی راه یافتند را مشاهده خواهد کرد .

این جشنواره در بخش نخست رقابتی در سه گرایش: آزاد، طبیعت و مستند اجتماعی و در بخش دوم: تجربه های سفر و بخش سوم شامل: گزارش تصویری برگزار شد.

در بخشی از متن قاب اول این نمایشگاه پیرامون گزارش این جشنواره آمده است:

«… و با تمام کم لطفی ها و بی مهری ها و ناملایمات و طوفان های کشنده ای که در مسیر برگزاری این جشنواره پیش آمد و اگر نبود زیبایی معنای تام نمی یافت، بودند نفس های مهربانی که هنوز از جنس آدم اند و در بهشت وجودی خویش هنوز هیچ سیب و گندمی ایشان را نرانده است.

جنس آدم یافتن و نگاه آدمی داشتن، نگهبانی از آدم هایی که انگیزه شان در سفر دیدن و یافتن است، شاید! قطعی ترین دلیل برگزاری این تورها بود و اینک که هر علاقه مندی در هر سطح و پایه ای مهیای همسفری با ” چیلیک ” است، باید بر این موهبت، قدردان باشیم که تور عکاسی را برای حرفه ای ها برگزار نمی کنیم، اما تور عکاسی را حرفه ای برگزار می کنیم.

جوان همان نیروی مستعدی است که ذوق و قریحه اش از درون جوشان است و تنها حمایت است که این ذوق را تربیت و قریحه را بارور می سازد و این جشنواره با تمام کم لطفی ها و بی مهری ها و … دستاورد نیروی جوانان متعهدی است که فریاد خواستن و توانستن شان شنیدنی است اگر گوش و چشمی باشد که در دام سیب و گندم گرفتار نباشد و تفاوت را بشناسد و جوانی جوان را عامل تفاوت بداند و وحدت را در عین کثرت درک کند…»

نگارخانه چیلیک میزبان آثار « جشنواره تورهای عکاسی چیلیک »

اسامی عکاسان صاحب اثر در این نمایشگاه عبارتند از:

محمد آزادی، بزرگمهر اجلال، علی(کامران) ذهبی، ابراهیم باقرلو، وحید قاسمی زرنوشه، راحله حاجیان دوست، محمدرضا خرازی، حمید رضا نباتی، مصطفی دوستی، نیما خالدی کیا، مهدی کمیلی، پیمان رشیدی، پریسا شادمان گهر، حسین عصاری آرانی، ابراهیم رامه، سیامک جعفری، محمد صادقی، لیلا صادقزاده، روح الله سنجرانی، سیدمحمدجواد ذریه زهرا، پرستو عطرسایی، مجتبی محسنی، سمیه هاشمی، امیرحسین هاشمی جاوید، مریم شریفی نیا، محمد یزدزاد، نسیبه خلیلی.

این جشنواره برای تمامی همسفران شرکت کننده در نخستین تور تا سی امین تور عکاسی ” پایگاه عکس چیلیک ” طراحی شده بود که بدون هیچ حامی مالی و تنها با یاری حامیان فرهنگی و هنری از جمله: انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران، انجمن عکاسان میراث فرهنگی، دبیرخانه جشنواره عکس تعاون، موزه عکسخانه شهر و…  با همت شرکت کنندگان و همسفران و حمایت ” پایگاه عکس چیلیک ” برگزار شد.

دبیری این جشنواره را ابراهیم باقرلو و مدیریت اجرایی جشنواره را محمدرضا خرازی بر عهده داشتند.

داوری و ارزیابی عکس های بخش نخست فراخوان جشنواره تورهای عکاسی چیلیک را فرهاد سلیمانی، داریوش عسگری و مجید ناگهی در سه گروه: آزاد، طبیعت و مستند اجتماعی عهده دار بوده اند.

داوری بخش گزارش تصویری نیز بر عهده ملیحه فرهادی، بزرگمهر اجلال، پیمان رشیدی، ابراهیم باقرلو، وحید قاسمی زرنوشه، ابراهیم رامه، احمد قاسمی و روح الله سنجرانی بود که با رای و نظر همسفران تور عکاسی چیلیک در سلسله نشست های نقد و بررسی تورهای برگزار شده به عنوان عکاس برتر شناخته شده بودند.

از جمله نتایج مسابقه های معتبر مطرح شده در این نگارخانه هم می توان به: بخش جنبی و اصلی دومین جشنواره فیروزه، مسابقه عکس طهران ۸۶، جشنواره ملی عکس رضوی، نخستین جشنواره دانشگاه آزاد، جوانان عصر ما، جشنواره عکس نان، بخش جنبی جشنواره مطبوعات(۱۶)، جشنواره گرانتر از طلا، ششمین جشنواره هنری آب، چهارمین دوره مسابقه تجلی عاشورا و فجر، جشنواره کوهستان بینالود، دومین دوره مسابقه عکاسی از سفره افطار، دومین جشنواره گرانتر از طلا، مسابقه فرش دستباف، دومین سوگواره قاب خالی خورشید، نخستین جشنواره شکوه حماسه، دومین مسابقه فرش دستباف ایران، نخستین جشنواره گلستانه، نخستین جشنواره ایران شناسی، جشنواره محیط زیست مازندران، جشنواره تعاون، نخستین نمایشگاه صنعت اسب، سومین نمایشگاه صنعت نان، سومین جشنواره ملی زمان، جشنواره راه و بی راه، مسابقه عکس تهران ۹۰، آثار گروهی عکاسان تئاتر، دومین جشنواره گلستانه، جشنواره شهر آسمان، چهارمین جشنواره عکس زمان، جشنواره عکس شهریار، جشنواره عکس پیرتاکستان، دومین جشنواره ایران شناسی، جشنواره سراسری قاب امن، مسابقه عکس گلستان، دومین سوگواره نگاه سرخ، ایران زیبای من، جشنواره تورهای عکاسی چیلیک و … اشاره کرد.

لازم به یادآوری است نگارخانه چیلیک با وجود امکاناتی چون: توضیح نمایشگاه، قاب اول، معرفی هنرمند، شرایط فروش عکس، دفتر نظرسنجی، ارتباط با هنرمند و … تاکنون در میان نمایشگاه های انفرادی و گروهی خود میزبان آثار بیش از هفتصد تن از عکاسان سراسر ایران بوده است.

 

پیشین
بیانیه هیات داوران جشنواره عکس « نگاه نو »
پسین
تور عکاسی چیلیک به « اسالم و خلخال » می رود

به تازگي منتشر شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست