معرفی نگاه‌های برتر عکاسان « چیلیک » از غار کرفتو

معرفی نگاه‌های برتر عکاسان « چیلیک » از غار کرفتو

منبع: خبرگزاری دانشجویان ایران ، ایسنا –

1440744474048_6.jpg

عکاسان « پایگاه عکس چیلیک » پس از مشاهده، ارزیابی و گفت‌وگو درباره‌ی آثار تولید شده در کارگاه عکاسی از غار کرفتو، نگاه‌های برتر این سفر را انتخاب و معرفی کردند.

به گزارش ایسنا، در این نشست که با حضور عکاسان و علاقه‌مندان به مباحث نظری برگزار شد، ضمن نمایش بیش از 300 قطعه عکس منتخب ارسالی عکاسان، پس از بحث و بررسی‌های فنی و تحلیل زیرساخت‌های معنایی و مفهومی آثار، در نهایت نگاه‌های برتر عکاسان انتخاب و معرفی شدند.

غار کرفتو به عنوان غاری دارای بخش‌های زنده برای حیات وحش با جنسیتی آهکی مربوط به دوران سوم زمین‌شناسی و از جمله آثار با قدمت و باستانی است که نقش و نگاره‌هایی چون انسان، حیوان و گیاه از دوران کهن تاریخی را با خود دارد. این غار در دوران مختلف تاریخی دارای کارکردهای گوناگون بوده و با وجود طبقاتی بودن درونی راهروها، دارای نما و چشم‌اندازی فوق‌العاده است. کتیبه یونانی بر سردر یکی از ورودی‌های طبقه سوم نشانه‌ای معتبر از ارزش تاریخی این غار است.

مهدی سروری – سرپرست کارگاه‌های آموزش و تور عکاسی پایگاه عکس چیلیک – در این نشست یکی از مهم‌ترین اهداف برگزاری این قبیل نشست‌ها را تقویت بنیه نظری عکاسان و اشتراک‌گذاری دانش جوانان عکاس دانست و گفت: زمینه‌سازی برای حضور، ثبت و نمایش آثار عکاسان در حوزه عکاسی مستند و معماری، برگرفته از عشق به ایران اسلامی و سعی در این مسیر همچون جهادی هنری در راستای ایران‌شناسی است.

در پایان این جلسه بنا بر رأی حاضران و نظرات کارشناسی عنوان «نگاه‌های برتر در غار کرفتو» به این عکاسان اختصاص یافت: فاطمه ندیمی، فاطمه شیخعلی میرالی، سید ایمان میری، سمانه میلانلو، مهری راستقدم، سیدصادق موسوی، فاطمه سادات حجازی، رضا بهادری، لادن شجاع، محمدرضا رحیمی و نیلوفر زارعی.

علی هژبری – سرپرست دفتر میراث فرهنگی و گردشگری منطقه – چندی است سعی دارد تا با معرفی این غار به عنوان یک اثر ملی و باستانی، هویتی دوباره به این اثر فاخر تاریخی در اذهان ایجاد کند.

این غار در حاشیه شهرستان دیواندره و سقز و در استان کردستان واقع شده است که در یکی از کارگاه‌های آموزشی به عنوان تور عکاسی هدف موضوعی رسانه پایگاه عکس «چیلیک» قرار گرفت.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید