1. خانه
 2. اخبار
 3. اخبار ویژه
 4. نگاه های برتر تور عکاسی « طلوع در کویر » معرفی شد

نگاه های برتر تور عکاسی « طلوع در کویر » معرفی شد

نشست آموزشی نقد و بررسی کیفی عکس های تولید شده در تور عکاسی و کارگاه عکاسی طبیعت با عنوان « طلوع در کویر » در سالن اجتماعات پایگاه عکس چیلیک برگزار شد.
نقد و بررسی آثار عکاسان همسفر با نود و یکمین تور عکاسی چیلیک به مقصد منطقه کویر واقع در استان اصفهان ، با حضور عکاسان همسفر و سایر علاقه مندان به حضور در این نشست آموزشی ، برگزار و پس از بحث و گفت وگو پیرامون عکس ها ، نگاه های برتر این تور عکاسی معرفی شدند.
به گزارش « پایگاه عکس چیلیک » (Chiilick.com) در این نشست که بعدازظهر پنجشنبه ۱۳ آبان ماه جاری برگزار شد ، ابتدا عکاسان همسفر با حضور میهمانان متقاضی حضور در این جلسه ، پس از مشاهده گزارش تصویری از نگاه عکاسان همسفر ، پیرامون موارد کمی و کیفی این سفر به طرح نظر پرداختند و در ادامه با نمایش عکس های دریافتی از سوی عکاسان همسفر به عنوان عکس های منتخب همسفران ، دربارۀ عکس ها و موارد فنی و ساختار زیبایی شناختی آثار به ارایه نظر و سعی در نقد فنی ، حسی و ساختاری عکس ها پرداختند.

عکاسان همسفر با ۹۱ومین تور عکاسی پایگاه عکس چیلیک با حضور در سحرگاه منطقه کویر مرنجاب در همسایگی شهرستان آران و بیدگل ، با رویکردی مبتنی بر عکاسی طبیعت ، در وسعت منطقه حاضر شدند و تلاش کردند با وجود محدودیت در زمان پیش از طلوع تا پیش از ظهر از فرم و رمل و منحنی های نرم و زیبای کویری در کنار بافت شن ها در نوری مناسب در صبحگاه، عکاسی کنند.

پیش از پرداختن به بخش بعدی جلسه ، میترا محمدی از اساتید دانشگاه در دروس رشته های عکاسی و گرافیک، پیرامون شناخت اثر و نحوۀ ورود به جزئیات عکس به منظور شناخت صحیح و دریافت سلامت پیام از محتوای اثر با نمایش تعدادی عکس برتر از ژانرهای مختلف عکاسی ، نکاتی جدی را در باب اصول نقد و بررسی عکس برای حاضرین بازگو کرد. سپس عکس هایی که از عکاسان همسفر به عنوان منتخب برای نقد و تحلیل انتخاب شده بود، ارایه شد و با صرف زمان لازم سایرین نسبت به بررسی هر یک از عکس ها تلاش کردند تا نشانه ها و نمایه های زیبایی یک عکس خوب و موفق را در کادرهای مورد نمایش بیان کنند.
پایان بخش برنامه های مورد نظر در این نشست انتخاب نگاه های برتر با رای و نظر حاضرین بود که به ترتیب عکس های : محمدرضا خرازی، عرفانه سعیدیان، میترا محمدی ، پریسا حسینی ، مرتضی شجاعی ، طاهره منصورنژاد مورد کسب آرای اکثریت حاضرین در نشست قرار گرفت.

همچنین در بخش سعی و نگاه از عکاسانی چون: اعظم حشمتی ، سمانه مقراضی ، جواد میرزاپور، آمنه عبادی ، ندا رهگذر و الهه علیرضالو تقدیر به عمل آمد .

اشاره به مسایل فنی و تکنیکی در عکاسی از موضوعی چون مستند اجتماعی و پرتره و رسیدن به مرحله ای از بیان در عکاسی همراه با حس و پیام ، نشانه شناسی در عکاسی مستند و ارتباط میان عکاسی مستند تا عکاسی صحنه آرایی شده در موقعیت های مستند ، نقش رنگ و خاکستری ها در عکاسی از عناصر انسانی و نشانه های اجتماعی، نقش خلاقیت در معرفی یک نگاه نو و … به عنوان ملاک های ارزیابی عکس ها مورد طرح قرار گرفت و در نهایت آثار منتخب همسفران از نگاه حاضرین این نشست با صرف زمان کافی مورد سعی در نقد و تحلیل فنی و بصری و محتوایی قرار گرفت.

در این نشست نقاط قوت و نکات قابل توجه آثار عکاسان : محمدرضا زارع ، مریم خداوردی ، امیر یوسفیان اهری ، معصومه حضرتی ، ابراهیم باقرلو ، سمیه بیرامی ، طاهره منصورنژاد ، نسرین رستمی ، محمدعلی قهرمان پور ، سارا فیروزی و محمد بیک زند نیز مطالبی در حوزه نقد و تحلیل عکس ها و نگاه های برترشان نیز مورد طرح و ارزیابی قرار گرفت.
مسئولیت راهبری جلسۀ نشست نقد تور و ارزیابی آثار عکاسان را « مهدی سروری » عهده دار بوده است .

لازم به یادآوری است در این نشست عکس های : محمدرضا زارع ، میترا محمدی ، جواد میرزاپور ، اعظم حشمتی ، سپیده غلامحسینی ، امیر یوسفیان اهری ، سارا فیروزی ، محمدعلی قهرمان پور ، الهه علیرضالو ، مریم خداوردی ، محمد بیک زند ، معصومه حضرتی ، محمدرضا خرازی ، آرتین پناه بحق ، آمنه عبادی ، ندا رهگذر ، پریسا حسینی ، طاهره منصورنژاد ، سمانه مقراضی ، سمیه بیرامی ، عرفانه سعیدیان ، نسرین رستمی ، ابراهیم باقرلو ، مرتضی شجاعی و مهدی سروری مورد تحلیل فنی و بررسی بصری و بحث و گفت و گوی حاضرین قرار گرفت .

این نشست آموزشی کارگاهی به شکل رایگان، برای همسفران که با ضوابط در نظر گرفته شده ویژه همسفران فعال در انتشار گزارش تصویری و ارایه عکس های منتخب مشارکت داشته اند، برگزار شد.
جلسات نقد و بررسی تورهای عکاسی چیلیک بستری مناسب برای باردهی یک حرکت گروهی عکاسی است تا به واسطه اشتراک تجارب به دست آمده و مشاهده هرچه دقیق تر تلاش همسفران تور عکاسی در یک موقعیت و شرایط مشترک، امکان بیان نقد و نظر و سعی در تحلیل عکس های برتر همسفران توسط ایشان فراهم باشد.
از جمله تورهای بعدی پایگاه عکس چیلیک حضور در موقعیت پاییزی جنگل های استان گلستان و عکاسی از ابشارهای جاری در مسیر رودخانه های این موقعیت است .
علاقمندان می توانند جهت دریافت اطلاعات بیشتر پیرامون نحوه برگزاری و شرکت در تورهای پایگاه عکس چیلیک، با شماره های مسئول تور ۰۹۱۲۲۷۹۷۷۱۷ دفتر پایگاه: ۸۸۳۴۸۸۲۴ تماس حاصل نمایند.

پیشین
اسامی برگزیدگان اردوى کشورى چهارمین جشنواره خانه دوست
پسین
تور عکاسی پاییزی چیلیک در طبیعت جنگل و آبشارها برگزار می شود

به تازگي منتشر شده

۴ دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • اعظم حشمتی
  ۱۴ آبان ۱۳۹۵ ۱۴:۴۳

  جلسه بسیار خوبی برگزار شد، همیشه نقد را کلاسیک آموزش میدهند و می نویسند، وقتی بصورت کارگاهی این آموزش صورت می گیرد آنچه بخاطر خواهد ماند و یاد گرفته می شود بسیار اثرگذار تر است.
  پایگاه عکس چیلیک همیشه این امکان را برای همسفران خود فراهم می‌کند تا علاوه بر سفر و عکاسی اندوخته ای دیگر برگیرند.
  برقرار و پایدار باشید.

  پاسخ
 • جواد میرزاپور
  ۱۴ آبان ۱۳۹۵ ۱۴:۴۴

  جلسه خوب و مفیدی بود…
  ممنونم که این فرصت فراهم کردید تا به نقاط قوت و ضعف توجه کنیم

  پاسخ
 • مریم خداوردی
  ۱۴ آبان ۱۳۹۵ ۱۸:۰۳

  همیشه برای شرکت در تورهای عکاسی ذوق وشوق فراوانی دارم ولی بیشتر از آن مشتاق برگزاری و حضور در جلسات نقد و بررسی عکس و آثار عکاسان هستم که هم نقد اثر خودم را از نگاه و تجربه ایشان بشنوم و نقاط قوت و ضعف عکس خودم را از تجربه و نگاه شان بفهمم که اندوخته ای شود برای تورها و عکاسی های بعدی ام.
  درک این تفاوت که در یک موقعیت مشترک و شرایط برابر نگاه های مختلف چگونه مکاشفه و ثبت کرده و از عکاسی شان نتیجه گرفته اند بسیار آموزنده و وثر است.
  البته حُسن این جلسه صحبت های خانم محمدی به عنوان یک استاد باتجربه بود که در باب نقد عکس و شکل برخورد صادقانه در بیان صادقانه پیرامون اثر(و نه خالق اثر!) با عکاسان داشت . همچون همیشه ظرفیت و صداقت حاضرین با تجربه ترهای جلسه در بیان نظرات و پذیرش نقاط قوت و ضعف بسیار مودبانه، عالی و قابل قبول بود.
  ازکوشش ها و تلاش های پایگاه عکس چیلیک در ایجاد این امکان و برگزاری این سلسله جلسات بعد از هر تور عکاسی بسیار بسیار متشکرم و امیدوارم قدردانی شایسته برای این زحمات باشیم.

  پاسخ
 • طاهره منصورنژاد
  ۱۵ آبان ۱۳۹۵ ۰۹:۵۰

  سلام
  خیلی مشتاق بودم که بعد از فرصت ضور در تور عکاسی در جلسه نقد عکس ها هم حاضر باشم .
  اولین حضورم بود و دوست داشتم نقاط ضعف و قدرت کارم رو بدونم اما متاسفانه (بدلیل بُعدمسافت و عدم حضور در تهران) مقدور نبود …
  موفق باشین

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست