منتخب بخش سعی و نگاه، 95امین تور عکاسی چیلیک ، کردستان | عکاس: مریم خداوردی نگاه های برتر عکاسان در کارگاه آموزشی همسفران کردستان معرفی شد

نگاه های برتر عکاسان در کارگاه آموزشی همسفران کردستان معرفی شد

پس از نمایش و بحث و بررسی دستاوردهای تصویری 95ومین تور عکاسی چیلیک ، نگاه های برتر تور عکاسی مستند در روستاهای اصیل کردستان با حضور عکاسان و علاقمندان معرفی شد.

نشست آموزشی نقد و بررسی کیفی عکس های تولید شده در تور عکاسی و کارگاه عکاسی مستند با عنوان « روستاهای کردستان » در سالن اجتماعات پایگاه عکس چیلیک برگزار شد.
نقد و بررسی آثار عکاسان همسفر با نود و پنجمین تور عکاسی چیلیک به مقصد روستاهای اصیل با بافت سنتی در حوزه استان کردستان ، با حضور عکاسان همسفر و سایر علاقه مندان به حضور در این نشست آموزشی ، برگزار و پس از بحث و گفت وگو پیرامون عکس ها ، نگاه های برتر این تور عکاسی معرفی شدند.
به گزارش « پایگاه عکس چیلیک » (Chiilick.com) در این نشست که عصر چهارشنبه 20 اردی بهشت ماه جاری برگزار شد ، ابتدا عکاسان همسفر با حضور میهمانان متقاضی حضور در این جلسه ، پس از مشاهده گزارش تصویری از نگاه عکاسان همسفر ، پیرامون موارد کمی و کیفی این سفر به طرح نظر پرداختند و در ادامه با نمایش عکس های دریافتی از سوی عکاسان همسفر به عنوان عکس های منتخب همسفران ، دربارۀ عکس ها و موارد فنی و ساختار زیبایی شناختی آثار به ارایه نظر و سعی در نقد فنی ، حسی و ساختاری عکس ها پرداختند.

عکاسان همسفر با 95ومین تور عکاسی پایگاه عکس چیلیک با حرکتی شبانه از تهران، عکاسی خود را از صبحگاه روز سه شنبه پنجم اردی بهشت ماه با رویکردی مبتنی بر عکاسی مستند  و عکاسی مفهومی ، در وسعت روستاها و فعالیت روزمره روستانشینان منطقه آغاز کردند و تلاش کردند با وجود شرایط جوی موجود، عکس هایی هر چند موفق تر با رنگ و فرم و حس را از فعالیت کُردزبانان هموطن ساکن در مناطق مرتفع استان کردستان تهیه کنند.

پیش از پرداختن به نقد عکس ها نکات لازم پیرامون شیوه مشاهده اثر و نوع نقد برای حاضرین تبیین شد و عکس هایی که عکاسان همسفر به عنوان منتخب برای نقد و تحلیل انتخاب شده بود، ارایه شد و با صرف زمان لازم، نسبت به بررسی هر یک از عکس ها تلاش شد تا نشانه ها و نمایه های زیبایی یک عکس خوب و موفق را در کادرهای مورد نمایش مورد ارزیابی و تحلیل قرار گیرد.

پایان بخش برنامه های مورد نظر در این نشست انتخاب نگاه های برتر با رای و نظر حاضرین بود که به ترتیب عکس های : محمدرضا خرازی ، اعظم حشمتی، مهری راست قدم، سید ایمان میری، مریم همتی و نیلوفر زارعی مورد کسب آرای اکثریت حاضرین در نشست قرار گرفت.

همچنین در بخش سعی و نگاه از عکاسانی چون: قاسم باطنی ، نسرین رستمی ، مریم خداوردی ، ابراهیم باقرلو ، مهدی سروری تقدیر به عمل آمد .

اشاره به مسایل فنی و تکنیکی در عکاسی از موضوعی چون عکاسی مستند و نقش آفرینی نمادها و نشان ها در ایجاد انتقال پیام و معنا و ساخت پیام در مضامینی چون عکاسی مستند و اِنگاره های مستندگاری در این نوع از عکاسی در حین شناخت آن و ثبت لحظه قطعی از جمله مواردی بود که در حین گفت و گو ها مطرح و بدان پرداخته شد.
لحظه شناسی در درک موقعیت حضور موضوع مستند و ثبت بهنگام در عکاسی مستند نیز از دیگر مواردی بود که با توجه به عکس های در حال بررسی به انها پرداخته شد.

همچنین دخالت نشانه های دارای بار مفهومی در چیدمان و ترکیب عناصر عکس و دستیابی به مرحله ای از بیان در عکاسی همراه با حس و پیام ، دقت در نشانه ها و شناسایی هر یک در عکاسی مستند و ارتباط میان عکاسی مستند تا عکاسی آمیخته با حس و تکنیک در موقعیت های مستند ، نقش رنگ و خاکستری ها در عکاسی مستند و محیطی کارگری و انباشته از نیروی در جریان فعالیت ، نقش خلاقیت در معرفی یک نگاه نو و … به عنوان ملاک های ارزیابی عکس ها مورد طرح قرار گرفت و در نهایت آثار منتخب همسفران از نگاه حاضرین این نشست با صرف زمان کافی مورد سعی در نقد و تحلیل فنی و بصری و محتوایی قرار گرفت.
مسئولیت راهبری جلسۀ نشست نقد تور و ارزیابی آثار عکاسان را « مهدی سروری » عهده دار بوده است .

لازم به یادآوری است در این نشست آموزشی رایگان ، عکس های : نیلوفر زارعی، مهری راست قدم، مریم خداوردی، نسرین رستمی، اعظم حشمتی و قاسم باطنی، ابراهیم باقرلو، محمدرضا خرازی، سید ایمان میری و مهدی سروری با حضور میهمانان: ندا رهگذر و الهه علیرضالو مورد تحلیل فنی و بررسی بصری و بحث و گفت و گو قرار گرفت .

منبع: پایگاه عکس چیلیک

نظرات (4)

 • اعظم حشمتى

  |

  كتاب نقد و كلاس نقد عكس ، وسيله هاى براى يادگيرى تئورى نوشتن و گفتن نقد عكس است.
  يكى از بهترين شيوه هاى آموزشى يادگيرى خوانش و نقد عكس ، كارگاه هاى نقد عكس پس از برگزارى هر تور عكاسى از سوى پايگاه عكس چيليك است كه به صورت رايگان براى شركت كنندگان در تور و ساير علاقمندان برگزار مى شود، كه تمام آنچه بصورت تئورى در كتاب ها و كلاس ها ارايه مى شود را مى توان بصورت عملى و بسيار كارآتر آموخت.
  هر چند مطالعه اصول اوليه نقد عكس و ديدن عكس قطعا قبل از هر جلسه پشتيبان علمى خوبى براى بهره گيرى از اين كارگاه هاى آموزشى خواهد بود.

  پاسخ

 • مهري راست قدم

  |

  نشست پر محتوا وبسيارآموزشي بود .
  مثل هميشه عكسهاي دوستان و خودم مورد نقد و بررسي قرار گرفت .
  جلسه هاي نقد نكات آموزشي بسياري دارد و براي عكاسان مفيد است .
  در جلسات نقد عكسها از همه نظر مورد بررسي قرار ميگيرند و باعث مي شود تا عكاس دقت بيشتري براي گرفتن عكس داشته باشد .
  از جناب سروري كه هميشه براي ياد گيري ما در تلاش هستند ممنون هستيم .

  پاسخ

 • مریم خداوردی

  |

  توربسیار خوب و پر پتانسیل کردستان و در ادامه آن طبق معمول جلسه نقد و بررسی آثار تکمیل کننده آن بود. دیدن عکسهای بسیار خوب دوستان همسفر وآشنایی با زوایای دید آنها بسیار آموزنده و دلچسب است.
  دیدن عکسها و اینکه هر نفر حتما باید چیزی در نقد آن عکس بگوید بسیار شیوه خوبی در حضور هدفمند و موثر افراد میباشد که در ادامه توضیحات جناب سروری باعث رمزگشایی و کسب اطلاعات و نگاه صحیح به آثار میشود که تا کنون کمک زیادی در نقد و نگاه به عکس به اینجانب کرده است.

  پاسخ

 • امیرعلی

  |

  از دیدن عکسی که استاد سروری گرفتند منقلب شدم !! واقعا دست مریزاد! مدتی بود انقدر متاثر نشده بود !

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید