هیات مدیره جدید انجمن عکاسان ایران معرفی شد

با حضور نماینده وزارت کشور و بدون پذیرش آرای وکالتی غایبین، مجمع عمومی انجمن عکاسان ایران برگزار و اعضای هیات مدیره جدید انتخاب و معرفی شدند.
با حضور کمترین تعداد اعضا، انتخابات بزرگترین انجمن عکاسان ایران برگزار و در نهایت با حضور نماینده وزارت کشور و بدون پذیرش آرای وکالتی غایبین، هفت عضو هیأت رئیسه و دو بازرس انجمن عكاسان ایران در رای‫ گیری مجمع عمومی این نهاد انتخاب شدند كه مسعود زنده روح كرمانی – ریاست پیشین انجمن – با کسب 80 رای، بیشترین رای ماخوذه را در این انتخابات از آن خود کرد و در سمت خود ابقا شد.انتخابات انجمن عکاسان ایران

به گزارش پایگاه عکس چیلیک به نقل از روابط عمومی انجمن عكاسان ایران، این انجمن به موجب ماده 10 اساسنامه در 21 اسفند ماه سال 1394 از ساعت 10 لغایت 13 در سالن  شهناز خانه هنرمندان ایران اقدام به برگزاری مجمع عمومی عادی نمود و به دلیل به حد نصاب نرسیدن اعضای مجمع (561 نفر)، نوبت دوم مجمع عمومی را طبق اساسنامه صبح امروز، 18 فروردین 95 برگزار كرد.
تشکیل مجمع فوق به منظور انتخاب 7 عضو اصلی، 3 عضو علی‌البدل در ترکیب هیأت مدیره انجمن و یک بازرس و یک بازرس علی‌البدل و موارد دیگر مندرج در اساسنامه صورت گرفت. افرادی که تمایل به احراز این سمت‌ها داشتند، باید تقاضای خود را به انضمام مدارک شناسایی در فاصله 3 روز مانده به روز تشکیل مجمع (15 فروردین ماه) به دبیرخانه مجمع ارسال می‌كردند.
همچنین عضویت در انجمن عکاسان ایران، شناخت اهداف مندرج در اساسنامه انجمن و احراز توانایی شخصی برای پیشبرد اهداف و داشتن سابقه فعالیت تأثیرگذار در زمینه هنر عکاسی و درک جایگاه انجمن عکاسان ایران از جمله شرایط نامزدهای این دوره بود. علاوه‌ بر این صلاحیت شخصی افراد پس از انتخاب در مجمع باید به تأیید وزارت کشور برسد كه نمایندگان این وزارتخانه نیز در این مراسم حضور داشتند.

پس از پخش كلیپی از اولین مجمع انجمن در سال ۱۳۸۸ و گفتگو با تعدادی از عكاسان، علی قلم‌سیاه كه اجرای برنامه را برعهده داشت از روسای سنی شامل اسماعیل عباسی، شهاب‌الدین عادل، مرتضی پورصمدی، افشین بختیار و علی كاوه برای نظارت بر روند رای‌گیری دعوت كرد كه حاضران با بالابردن دست‌هایشان، اعضای روسای سنی را تایید كردند. علی كاوه به عنوان رئیس، شهاب‌الدین عادل به عنوان منشی و اسماعیل عباسی و مرتضی پورصمد به عنوان دو ناظر این برنامه انتخاب شدند.

پس از آن بیانیه انجمن از سوی قلم سیاه قرائت شد و مسعود زنده روح كرمانی، رئیس هیأت مدیره انجمن عكاسان ایران ضمن تشكر از دو نماینده وزارت كشور برای حضور در این مراسم گفت:« برای برنامه‌ریزی و دستیابی به اهداف ۱۲ گانه انجمن درحول محورهای گسترش هنرعکاسی و بالا بردن سطح هنری، علمی، فرهنگی، آموزشی و کاربردی عکاسی در سطح ملی، ایجاد ارتباط و تفاهم و مشارکت با مراجع هنری، حمایت و هدایت از حقوق معنوی و مادی عکاسان، همچنین حمایت‌های صنفی نسبت به اعضا و ایجاد بسترهای محتوایی برای آنان باید اقدامات لازم درنظر گرفته می‌شد.»

او در ادامه به صورت خلاصه حمایت‌های صنفی نسبت به اعضا را شامل مباحث عکاسی در سطح شهرها، رفع مشکلات بیمه اعضا، امکان جذب سرمایه برای اجرای پروژه‌های عکاسی اعضا، حمایت و هدایت حقوقی اعضا، ایجاد بسترهایی برای عضویت عکاسان در انجمن و بسترهای محتوایی برای اعضا شامل ایجاد بسترهای آموزشی، امکان نمایش آثار اعضا، بسترهایی برای آشنایی اعضا با مفاهیم جدید عکاسی، امکان بهره‌بری اعضای شهرستانی از برنامه‌های انجمن و گسترش برنامه‌های انجمن به شهرستان‌ها را ذكر كرد.

او همچنین در مورد دیگر حمایت‌های صنفی نسبت به اعضا گفت: «در زمینه امکان عکاسی در سطح شهر کمیته روابط عمومی چندین جلسه با نیروی انتظامی و ناجی هنر برای سهولت بیشتر عکاسی در سطح شهرها داشتیم و حتی در یکی از برنامه‌های محتوایی خود در سال 94 مبنا و شعار 10 روز با عکاسان ایران در این مورد انتخاب شد. در زمینه رفع مشکلات بیمه اعضا با پیگیری کمیته رفاهی در سال 93 تفاهم نامه‌ای  با صندوق اعتباری هنر به امضا رسید و از طریق انجمن تاکنون 148 نفر از اعضای انجمن عکاسان و سه انجمن تخصصی عکاسی دیگر بیمه شده‫اند.»

زنده روح كرمانی افزود:« امکان جذب سرمایه اولیه برای اجرای پروژه‌های عکاسی در کمیته رفاهی طرحی در حال تدوین است که با شناسایی و تأیید طرح توسط کمیته راهبردی انجمن عکاسان ایران و همکاری صندوق اعتباری هنر، سرمایه‌گذارانی از بخش خصوصی، نیمه دولتی و دولتی برای اجرای پروژه و چاپ کتاب برای هنرمند عکاس امکان مالی را فراهم سازند. در بخش حمایت و هدایت حقوقی از عکاسان و اعضا در طی سه سال گذشته تعداد 25 مورد شکایت یا ادعای خسارت از سوی شاکیان به کمیته حقوقی انجمن ارجاع که اکثرا به تفاهم رسیده اما در سال جاری 2 پرونده در حال بررسی است که احتمال رسیدگی مقامات قضایی در این خصوص وجود دارد. از سال 92 تاکنون در شش مقطع زمانی توسط کمیته عضویت انجمن تعداد 468 نفر عکاس به اعضای انجمن اضافه شده‌اند.»

این عكاس سپس به دیگر موارد انجام شده در بخش ایجاد بسترهای محتوایی برای اعضا اشاره كرد:«از سال 1390هیأت مدیره انجمن عکاسان ایران به دنبال راهکار محتوایی برای اعضا و همچنین جامعه عکاسی ایران بود و از آنجا که دوسالانه عکاسی در برنامه‌های اداره کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گنجانده شده بود و انجمن و اداره کل هنرهای تجسمی به توافقی نرسیده بودند، انجمن عکاسان ایران دست به برنامه‌ریزی یک ابتکار جدید و برنامه ای مستقل به نام 10 روز با عکاسان ایران زد و اولین دوره آن را در سال 91 قبل از به رسمیت رسیدن از سوی وزارت کشور به اجرا در آورد که مورد توجه علاقه‌مندان و عکاسان قرار گرفت. این برنامه در سال‌های بعد جزو برنامه‌های روتین انجمن قرارگرفت و تاکنون 4 دوره آن برگزار شده است. هدف از این برنامه ایجاد بسترهای فرهنگی، هنری، آموزشی و ارتباط عکاسان و اعضا با یکدیگر است. نمایشگاه دوره اول این برنامه در شهرستان بیرجند به نمایش درآمد و از دوره سوم به دلیل گستردگی ژانرهای عکاسی و نیاز به آشنایی بیشتر جامعه با عکاسان و ایده‌های گوناگون آنان 10 روز با عکاسان با همکاری 6 انجمن تخصصی عکاسی برگزار که طبعا برنامه‌های آن نیز گسترش یافت. همچنین با هماهنگی و همکاری انجمن با سایر بخش های خصوصی و دولتی توانست در سال 93 سیزدهمین دوسالانه عکس ایران و اولین سمینار آموزشی عکاسی تبلیغاتی و حیات وحش را برگزار كند.» او در ادامه روند برگزاری دوره‌های مختلف 10 روز با عكاسان را تشریح كرد .

انتخابات انجمن عکاسان ایراندر ادامه سعید دستوری گزارش از وضعیت خزانه انجمن عكاسان را ارائه كرد. همچنین یکی از اعضای انجمن عکاسان ایران، پارسا ستوده‌نیا كه از یك سال گذشته مسئولیت راه‌اندازی سایت جدید انجمن را برعهده گرفته، در مورد وضعیت این سایت توضیح داد.

كمال‌الدین شاهرخ، بازرس انجمن با بیان اینكه از سال 88 در انجمن حضور داشته و از نزدیك شاهد تلاش‌های اعضای هیات مدیره انجمن بوده است، گفت:«وظیفه حقوقی حكم می‌كرد به عنوان بازرس، نگاه دقیقی به عملكرد انجمن داشته باشم. من در بیشتر جلسات، نظارت مستقیمی داشتم و این شرایط باعث شد تا خطای كمتری در مسیر رو به جلوی خود داشته باشیم. انحرافی در تراز مالی و حركت اعضا مشاهده نشد.»

در ادامه موضوع معرفی نامزدها مطرح شد و قلم سیاه این تذكر را بیان كرد كه طبق نظر نماینده وزارت كشور، رای وكالتی در این رای‌گیری مورد قبول نیست كه این موضوع مورد پرسش یكی از حضار قرار گرفت و نماینده وزارت كشور با حضور روی سن چنین پاسخ داد:«در خصوص رای وكالتی به دلیل برخی اعتراض‌هایی كه در برخی مجامع، صورت گرفته و جابه‌جایی‌هایی در رای گیری انجام شده است، تصمیم گرفته شد كه رای وكالتی مورد قبول واقع نشود منتهی اگر افراد وكالتنامه رسمی داشته باشند و به دبیرخانه اعلام كرده باشد، این موضوع قابل اغماض است اما فكر می‌كنم این موضوع قبلا در این انجمن پیش‌بینی نشده و بنابراین حق رای با كسانی است كه در این جلسه حضور دارند.»

در بخش دیگری از این برنامه نامزدهای هیات مدیره و بازرس انجمن عكاسان ایران با حضور روی سن به معرفی خود و اهدافشان پرداختند.

سارا حیدری با بیان اینكه متولد 1365 و دارای مدرك گرافیك و عكاسی است، عنوان كرد:«از سال 81 فعالیت عكاسی‌ام را شروع كردم و فتوژورنالیسم را ادامه دادم. برگزاری نمایشگاه‌های گروهی و كارگردانی فیلم‌های كوتاه هم بخش دیگری از فعالیت‌هایم است. من در چین زندگی می‌كنم و درنظر دارم كه امكان برگزاری نمایشگاه‌های عكس را در كشورهای دیگر برپا كنم.»

سعید دستوری كه در هیأت مدیره انجمن قبلی نیز حضور داشت، اظهار كرد:« من فارغ‌التحصیل رشته حقوق از دانشگاه تهران و عكاسی از دانشگاه كالیفرنیا هستم. از ابتدای تاسیس انجمن در اینجا حضور داشتم. فكر كردم حضور من شاید باعث شود اهداف انجمن، كند نشود. بیشتر از آنكه حقوقدان باشم، مدرس عكاسی هستم و انجمن جایی است كه دینم را به جامعه عكاسی ایران ادا کنم.»

محمدمهدی رحیمیان هم از اعضای هیأت مدیره قبلی انجمن گفت: «تركیب هیات مدیره بعدی باید تغییر نگرشی در مدیریت انجمن و رویكرد نوینی در اداره انجمن پیش بیاورد. رویكرد من این است كه انجمن عكاسان یك صنف است و به همین دلیل باید تمام اعضا به كمك انجمن بیایند تا در چارچوب اهداف خود را پیش ببرند.»

مسعود زنده روح كرمانی، دیگر نامزد هیأت مدیره عنوان كرد: «تمام آمال، آرزوها، تفكرات و راه‌های نوینی كه برای یك انجمن هست، اول نیازمند یك باور است و باور نیازمند یك كار جمعی و اینكه یك گروه در یك جامعه مدنی می‌توانند با هم كار كنند. وقتی باور كنیم می‌توانیم احساس مسئولیت كنیم، برهمین اساس باید بخش عمده‌ای از زندگی حرفه‌ای خود را صرف آن كنیم.»

افشین شاهرودی از اعضای هیأت مدیره سابق و نامزد این دوره نیز گفت: «خوشحالم به عنوان كسی كه از روز اول با انجمن بودم، تمام زیر و بم‌های این سال‌ها را می‌شناسم و با استفاده از تجربیاتی كه دوستان قبلی داشتند و تلاش‌های یكی دو سال اخیر زنده روح كرمانی، انجمن به یك هویت رسید. فكر می‌كنم زمان آن رسیده كه نیروهای قابل جدید وارد انجمن شوند و بهترین تركیب از نیروهای موجود تشكیل شود.» محمد ابراهیم صافی در سخنانی كوتاه اظهار كرد كه كشور ما به رای نیاز دارد و باید رای دهیم .

انتخابات انجمن عکاسان ایرانپس از آن سیف‌الله صمدیان از اعضای هیأت مدیره سابق گفت: «امروزه در هر خانه‌ای 3_4 عكاس با موبایل وجود دارد. ما یك خانه هستیم و باید همسو عمل كنیم. آخرین سفارشم به اعضای هیات مدیره جدید این است كه موزه عكس ایران از سوی هیات مدیره بعدی پیگیری شود چون سرعت از بین رفتن در این مملكت خیلی بالاست و اگر موزه تاسیس نشود، خیلی چیزها از بین می‌رود.»

حسن غفاری، از اعضای هیأت مدیره سابق در مورد هیات مدیره بعدی عنوان كرد:«انجمن عكاسان ایران به هیچ گرایشی مربوط نیست و یك چتر حمایتی است كه شرایطی را برای بهتر دیده شدن عكاسی انجام می‌دهد.»

رامین كاكاوند، وكیل دادگستری و مدرس عكاسی هم تلاش در اعتلای آگاهی و شان جامعه عكاسی،تلاش در اصلاح قوانین موجود در راستای قوانین مفید و ایجاد خط مشی‌هایی در انجمن برای مشاركت بیشتر عكاسان را از اهداف خود برشمرد.

عباس میرهاشمی، دیگر نامزد هیأت مدیره انجمن عكاسان برای این نهاد آرزوی موفقیت كرد و مجید ناگهی هم گفت همین كه در این انجمن یكدیگر را می‌بینیم كافی است. نوشین وفادار كه به دلیل شكستگی دست امكان حضور در مراسم را نداشت، با ارسال یادداشتی عنوان كرد كه برای هر قدمی كه انجمن بخواهد در شهرستان‌‌ها بردارد، آماده است.

یدالله ولی‌زاده، از عكاسان تبلیغاتی نیز اظهار كرد كه هیأت مدیره قبلی ثابت كرد كه عملگرایی در ذات آن است و مهم این است كه هیات مدیره جدید، انجمن را زنده نگه دارد.

فرزاد هاشمی از اعضای هیأت مدیره سابق انجمن هم استقلال انجمن بدون حمایت معنوی و دریافت مالی از بخش‌های دولتی، شكل گیری ساختار و تشكیلات برای انجمن و جریان‌های اجرایی و محتوایی را از محورهای اصلی انجمن عكاسان دانست.

در ادامه نوبت به معرفی چهار نامزد برای بخش بازرس انجمن رسید كه بابك برزویه به عنوان اولین سخنران این بخش گفت:«ماجرای بازرسی كمی شكل داستان را متفاوت می‌كند چون بازرسی انجمن كاری سخت و همه چیز شفاف است و نمی‌توان مچ كسی را گرفت.»

كمال‌الدین شاهرخ، بازرس قبلی انجمن نظارت برحسن انجام وظیفه هیأت مدیره براساس اساسنامه و ارتباط با اعضای انجمن را از اهداف خود توصیف كرد. آرش كریمی عنوان كرد كه آمده است به انجمن كمك كند و کامیار كوشان اجرای دقیق اساسنامه را هدف خود ذكر كرد.

در خاتمه اعضای حاضر در سالن رای خود را در صندوق ریختند كه پس از شمارش آرا مسعود زنده‫روح‫كرمانی با 80 رای، سیف الله صمدیان با ۶۴رای، محمدمهدی رحیمیان با 57 رای، حسن غفاری با 56 رای، فرزاد هاشمی با 54 رای، ابراهیم صافی با 46 رای، افشین شاهرودی با 46 رای به عنوان اعضای اصلی، مجید ناگهی، سعید دستوری و عباس میرهاشمی به عنوان اعضای علی‌البدل همچنین كمال‌الدین شاهرخ به عنوان بازرس اصلی و بابك برزویه به عنوان بازرس علی‌البدل انتخاب شدند.

منبع: پایگاه عکس چیلیک

عکس : لیلا ابراهیمی

دیدگاهتان را بنویسید