« چهره های پنهان3 » در نگارخانه اندیشه

نمایشگاهی از آثار عکاسی « مهدی پاسگر » با عنوان « چهره های پنهان3 » با موضوع کشف فرم و شکل های منطبق بر عنوان نمایشگاه از روز شنبه 12 دی ماه جاری در نگارخانه اندیشه برگزار می شود .
به گزارش پایگاه عکس چیلیک در این نمایشگاه ، عکاس تعداد 24 قطعه عکس در اندازه های 50 در 70سانتیمتر ، 50 در 75سانتیمتر و 100 در 70سانتیمتر را در قالب سومین نمایشگاه انفرادی عکس از آثار خود ارایه می کند .
مهدي پاسگر متولد آبان ماه سال ١٣٥٢ در کرمانشاه است و عکاسی را از سال 1386 با طی مراحل آموزشی به صورت آكادمیک در طی دوره های آموزش عكاسی مركز آموزش فرهنگی و هنری دانشگاه تهران گذرانده است.
چهره های پنهان مهدی پاسگر
در بخشی از قاب نخست نمایشگاه « چهره های پنهان3 » آمده است : به مدت ٧سال هست كه مجموعه ای رادر زمينه (فرم) در طبيعت بكر مناطق مختلف ايران با عنوان چهره های پنهان عكاسی كرده ام و تا به حال دو نمايشگاه انفرادی برگذار کرده ام .
پاسگر چهره های پنهان3 موضوع اين آثار فرم و به بيانی ساده به تصوير كشيدن شكل هایی هست كه در طبيعت وجود دارند ولی ديدن آنها نياز به نگاهی عميق و دقيق دارد كه با جداسازی سوژه كه معمولا بخشی از يك درخت يا صخره يا سنگ و چوب و استلاكميت و استلاكتيت موجود در غارها هست ، بيننده در آن قاب مورد نظر تصويری از صورت انسان يا يك حيوان و يا حتی موجوداتی تخيلی را می بيند . با توجه به تجربه ای كه در دو نمايشگاه قبل داشتم برای آثار عنوانی را مشخص نمی كنم (عنوانی كه در ذهنم هست) تا مخاطب با قوه تجسم و تخيل جستجو كند و تصاوير را با حافظه تصويری خود ببيند.

 

در بيشتر موارد مخاطب تصويری را می بيند كه من تجسم كردم و گاهی برداشتی كاملا متفاوت دارد ، كه حتی خود من با توضيحات بيننده قادر به ديدن شكل مورد نظر ايشان نيستم و جالب اينكه در بيشتر موارد هيچكس نمی تواند با توجه برداشتی كه داشته بيننده ديگر را برای ديدن تصورات خود قانع كند.
گرچه در مورد بعضی از فريم ها رسيدن به يك نظر مشترك در ببينده ها ممكن است موفقيت خوبی بشمار بيايد ، اما به عقيده من برداشت های متفاوت از يك اثر، اوج موفقيت آن اثر هست كه به درستی نتيجه كار را به مخاطب واگذار می كند، ذهن مخاطب را درگير موضوع می كند تا بتواند فرم يا شكلی را در آن قاب پيدا كند.
 
نمایشگاه « چهره های پنهان3 » ساعت 16 روز شنبه 12 دی ماه در نگارخانه اندیشه گشایش یافته و تا ساعت 20 ادامه خواهد داشت . علاقه مندان می توانند تا پایان روز جمعه 18 دی ماه همه روزه به جز روزهای تعطیل از ساعت 9 تا 20 از این نمایشگاه دیدن کنند .
نگارخانه اندیشه در تهران ، خیابان شهید دکترعلی شریعتی ، نرسیده به پل سیدخندان ، بوستان اندیشه ، فرهنگسرای اندیشه واقع شده است .
منبع: پایگاه عکس چیلیک