عنوان نمایشگاه:

چیدمان مفهومی پرتره

نوع نمایشگاه : انفرادی
تعداد قطعه : 20
نوع رنگ : سیاه و سفید
نام عکاس : مرتضی تیموری
قاب اول :

چکیده

نوشتار پیش رو به بررسی عکاسی کارگردانی شده در آثار گریگوری کرودسون، هنرمند شهیر و پرآوازه ­ی این ژانر می­پردازد.
بی ­تردید هنر پست مدرن و در زیر مجموعه آن عکاسی مفهومی بستری مناسب برای ارائه­ ی آثار عکاسی کارگردانی شده به شمار می­رود. رویکرد اصلی عکاسی کارگردانی شده، آفرینش و ساخت تصویر با استفاده از کاربرد رسانه­ ها، ساز و کارهای گوناگون، طراحی دکور، کارگردانی مدل­های انسانی که با تکیه بر این ژانر عکاسی می­توان مفاهیم و بیان­های متعددی را به مخاطب انتقال داد و نیز به دلیل پیشرفت، مصونیت و محبوبیت آن در عرصه عکاسی معاصر، در این نوشتار برآنیم تا چگونگی شکل­ گیری و اهمیت این نوع عکاسی را مورد بررسی قرار دهیم. عکاسی کارگردانی شده با ساختن دکورها و تصنع ارتباط نزدیکی دارد که تحت امر عکاسِ کارگردان، با عناصر فراواقعی بوجود می­آید. و در برخی آثار ارجاعاتی نیز به تاریخ و هنر دارد. این ژانر با شروع دهه­ی 80 میلادی مورد توجه هنرمندان معاصر قرار گرفت. ساختن تصاویر، آفریدن مکان­هایی تازه، انتقال رؤیاها و تخیلات، مهمترین خصلت تصویرسازی معاصر به شمار می­رود.
این پژوهش با رویکردی به آثار گریگوری کرودسون- عکاس آمریکایی- بیشتر در قالبی توصیفی به تحلیل و بررسی زندگی، آثار، روانکاوی، داستان­پردازی، روایت و ارتباط تنگاتنگ عکس­های وی با صحنه­ های سینمایی، می­پردازد. دو مجموعه «گرگ و میش» و «زیر گل­های سرخ» کرودسون را به شهرت جهانی رساند. کرودسون ایده­ ها، تخیلات، رؤیاها و ذهنیات رمزآلود خود را در قالب عکس­های کارگردانی شده که در آن­ها تمام جزئیات ساخته شده و همگی مشاهده می­شوند، به تصویر می­کشد.
این پژوهش اهداف خود را بر مبنای بازشناختن مرزهای پدیده­ی مهم عکاسی کارگردانی شده در متن هنر عکاسی و تعمیم آن به آثار گریگوری کرودسون استوار کرده است. هدف دیگر؛ پاسخ به سؤالاتی است که ذهن مخاطبان و پژوهشگران را به خود مشغول داشته، شناخت بیشتر این پدیده است. روش تحقیق بر اساس توصیف و تحلیل می­باشد. و شیوه­های دستیابی به اطلاعات، ابزارهای گردآوری، روش تجزیه و تحلیل داده­های بدست آمده، به همراه استفاده از متون مصاحبه­های هنرمند، جستجو در اینتزنت و مطالعه مورد توجه قرار گرفته است.

داوران :

سیدجواد سلیمی، پروین طایی، کتایون قدس راد و فرهاد سلیمانی

نگارخانه های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست