کارل بلاسفلد عکاس خارجی │ پایگاه عکس چیلیک www.chiilick.com
بلاسفلد کارل

بلاسفلد کارل

نام : کارل

نام خانوادگی: بلاسفلد

تاریخ تولد: 6 / 6/ 1865

تاریخ فوت : 1932/12/09

بیوگرافی :

علت اصلی شهرت کارل بلاسفلد کلوزآپ های خاص او از گیاهان بود. او یک گیاه شناس بود که در آلمان در سال 1865 متولد شد. کار نخستش پیکرتراشی و مدل سازی در کارهای فلزی و ریخته گری بود که از سال 1881 تا 1884 به همین کارها در کارگاهی مشغول بود.
در سال 1889 به مدرسه موزه طراحی برلین راه یافت و تا سال 1930 در همان آموزشگاه به حرفه آموزش اشتغال ورزید. بین سالهای 1890 تا 1896 سفرهای متعددی به ایتالیا، یونان، آفریقای شمالی و مدیترانه داشت و در این سفرها سعی میکرد از نمونه گیاهان خاص این مناطق جمع آوری و طبقه بندی کند.

کارل بلاسفلد عکاسی را از سال 1899 با دوربین دست ساز خود آغاز کرد؛ از نمونه های گیاهان عکاسی میکرد تا در کلاس های آموزشی خود از آنها استفاده کند. سرخس های چیده شده، شکوفه ها، جوانه ها، شاخه های کوچک و پیچک ها را با دقت تمام و ظرافت روی یک پس زمینه کارت مانند می چسباند و با درشت نمایی از آنها تصاویری تهیه می کرد. بلاسفلد با الهام گرفتن از تئوری پروفسور مورر(Meurer) که هنرمند می تواند از اشکال طبیعی الهام بگیرد، از گیاهان در عکاسی خود استفاده می کرد.

ارزش و مفهوم عکس های بلاسفلد توسط یک دلال برلینی به نام Karl Nierendorf کشف شد. او عکس های این هنرمند آلمانی را برای اولین بار در سال 1926 به نمایش در آورد و در سال 1928 آنها را در کتابی تحت عنوان ” الگوهای هنری ” به چاپ رسانید.

اگر چه ارزش آثار وی در اواخر دوران حیاتش شناخته شد اما او در زمینه الهام گرفتن از اشکال طبیعی در عکاسی پیشرو بود. تصاویرش ساختارهای تکنیکی اشکال و اجسام طبیعی و تناسب های هنری میان اجزای آنها را به خوبی به نمایش در می آورد و تصاویر عجیبی از دنیای گیاهان خلق می کرد که با چشم غیر مسلح و معمولی قابل رویت نبودند. او علاقه خاصی به کشف زیبایی در طبیعت داشت بدون توجه به اینکه این زیبایی در کجا رخ داده است.
در واقع تصاویر بلاسفلد بسیاری از معماران و هنرمندان دکوراسیون زمانه خود را تحت تاثیر قرار داد. کیفیت واضح این تصاویر و روشی که در آن گیاه به نمایش در آمده بود عامل دیگری در موفقیت این عکاس برجسته در عکاسی محسوب می گردد.

سرانجام کارل بلاسفلد در سال 1932 در برلین از دنیا رفت.
گردآوری : ایلیا فاضل اشرفی
مترجم : فرانه ساروق فراهانی

دیدگاهتان را بنویسید