کتاب « شب نشینی در هشتی » منتشر شد

کتاب « شب نشینی در هشتی » سعید فلاح فر حاوی مجموعه مقالات، گفتگوها و یادداشت ها در موضوع تاریخ، هنر، معماری و حفاظت منتشر شد و جهت معرفی به دفتر پایگاه عکس چیلیک رسید.

به گزارش پایگاه عکس چیلیک ، سعید فلاح فر دانش آموخته در رشته های: مرمت ابنیه تاریخی/ مرمت بافت های تاریخی/ تاریخ هنر است که یک آگاه و فعال هنری، در پاره ای موارد نظریات و نقدهایی را در حوزه هنرمطرح می کند. کتاب یاد شده سعی در گردآوری مجموعه نظریات این منتقد هنری و نظریه های طرح شده از سوی ایشان را دارد که در باب برخی رفتارهای غیرمسئولانه و دور از اصول برخوردهایی صریح داشته است.

کتاب « شب نشینی در هشتی » منتشر شددر ابتدای مقدمه کتاب « شب نشینی در هشتی » در باب معرفی شخصیت هنری سعید فلاح فر آمده است: فعالیت های تلفیقی، مستمر و حرفه ای سعید فلاح فر در حوزه های متنوع شعر و ادبیات، نقاشی، عکاسی، معماری و حفاظت بناهای تاریخی و … او را به صاحب نظری متفاوت، حساس، دقیق، دلسوز و پرکار تبدیل کرده است و با شیوه های شخصی و خلاقانه در تدریس دروس تاریخ هنر، جامعه شناسی هنر، معماری ایرانی، مرمت، طرح معماری و…(بنابر اظهار اهل فن، هنرجویان و دانشجویان) یکی از تاثیرگزارترین های این رشته محسوب می شود.
در بخشی دیگری به سوابق هنری و اجرایی ایشان چنین اشاره شده است که: … برگزاری چندین نمایشگاه عکاسی و نقاشی گروهی و انفرادی در داخل و خارج کشور، دبیری و داوری جشنواره های معتبر هنری، اداره شوراهای مختلف تخصصی، همکاری با پروژه های ملی حفاظت از آثار تاریخی و … باعث آگاهی عمیق او از امور اجرایی هنر و مرمت شده است.
در انتهای مقدمه به نقل از فلاح فر نیز می خوانیم: می گوید؛ شاید بعضی نظراتش، در مقاطعی تند و گاهی بیش از حد یک سویه به نظر برسد، اما با توجه به فضای قابل نقد علمی و اجتماعی غالب آن روزگار، تنها به منظور بازگشت به تعادل، لازم بوده است.

فضای متن های ارایه شده در کتاب ، روان مخاطب را به شکل کلی در جریان هنر به پیش می برد و در بین بیش از یکصد عنوان مقاله و یادداشت و شرح گفتگو با فراز و فرود یک رویداد داخلی و بنیادین درگیر می کند ولی در بین عناوین ارایه شده برخی مطالب به شکل مستقیم و بی واسطه به موضوع عکس و عکاسی و تاثیرگذاری در عرصه عام به هنر پرداخته است.
از این همه و در این میان می توان به: هنر مدرسه نیست، عکاسی/معماری، ما جادوگریم، عکس سالاری، عکاسی در زیر عنوان، در اصالت موضوع و عکاسی، داوری آثار هنری، چرا عکاسی از میراث فرهنگی مهمه؟، من نوح نیستم، نماد ایران و تهران را پاس بداریم و … اشاره داشت.

سعید فلاح فر متولد سال 1350 در تهران است و پیش تر نیز کتاب هایی با عناوین: مجموعه اشعار، فرهنگ واژه های معماری سنتی، طراحی دیوار، مطالعه و شناخت بناها و محوطه های تاریخی، مذاکرات مجلس در قانون 1309 و… داشته اشت.

کتاب « شب نشینی در هشتی » سعید فلاح فر به شماره شابک: 3-1-95752-600-978 با قطع وزیری در 564 صفحه با کاغذ تحریر- سیاه سفید طراحی و با ثبت بیش از یک صد مقاله، گفتگو و یادداشت از سعید فلاح فر ، پس از مقدمه ای کوتاه در چهار فصل در انتشارات آوینه با شمارگان 1000 نسخه چاپ و به قیمت 350000 ریال (سی و پنج هزار تومان) منتشر شده و برای تهیه علاقه مندان در سراسر کشور در اختیار « پایگاه تخصصی کتاب عکس » قرار گرفته است.

منبع: پایگاه عکس چیلیک

دیدگاهتان را بنویسید