1. خانه
  2. اخبار
  3. سایر خبرها
  4. کتاب عکس « ۲۶ عکاس » منتشر شد
کتاب عکس « ۲۶ عکاس » منتشر شد

کتاب عکس « ۲۶ عکاس » حاوی آثاری از بانوان عکاس منتشر شد و به دفتر رسانه پایگاه عکس چیلیک رسید تا در اختیار علاقه مندان به تالیفات حوزه عکس و عکاسی قرار گیرد.
به گزارش پایگاه عکس چیلیک ، کتاب عکس « ۲۶ عکاس » با هدف معرفی و آشنایی با زاویه نگاه ۲۶ عکاس زن ایران از نسل های مختلف و بیان دیدگاه هر کدام به مقوله عکس و عکاسی منتشر شد و در پایگاه تخصصی کتاب عکس مورد معرفی قرار گرفت تا تمامی علاقه مندان به هنر عکاسی و عکاسی مستند و مضامین مرتبط ، امکان تهیه آن را داشته باشند.

امیرحسین حشمتی به عنوان گردآورنده ۲۶ عکاس در نمایشگاه، در صفحه پیشگفتار کتاب عکس « ۲۶ عکاس » آورده است: وقتی خواستم مجموعه عکسی را برای نمایش جمع آوری کنم به طور جدی با مفهوم واقعی گسترده بودن هنر عکاسی روبرو شدم. پس از مشورت با استادان و مطالعات بسیار، حیفم آمد این جمع آوری را به شاخه ای خاص در عکاسی معطوف کنم. از طرفی دوست داشتم تا جای ممکن وجوه متفاوت عکاسی دیده شود و از طرفی دیگر خوب می دانستم جمع آوری یک مجموعه به بهانه تمی واحد ممکن است برای هنرمند ایجاد محدودیت کند و به انجام تکلیف تبدیل شود. لذا با توجه به موقعیت و امکانات موجود تصمیم گرفتم جامعه فعال عکاسان ایران را کوچک تر کنم تا بتوانم دقیق تر حرکت چالش برانگیز روبرویم را مشتاقانه به پیش برم. بدین جهت از زنان عکاس دعوت کردم تا به کمک هم بتوانیم این مجموعه را در کنار هم قرار دهیم.
کتاب عکس 26 منتشر شدحشمتی در ادامه متن خود ادامه می دهد: این توضیح در ابتدا لازم بود تا بحث تفکیک جنسیتی را ببندیم چرا که اساسا هنر جنسیت پذیر نیست و پرداختن به آن هم هدف ما نبوده و نیست. با این وصف بهانه عدم حضور تنی چند از هنرمندانی شد که دعوتم را نپذیرفتند.

امیرحسین حشمتی با توضیح پیرامون هدف از گردآوری کتاب ۲۶ عکاس اظهار می کند: هدف از گردآوری تنوع موضوعی آثار نسل های مختلف عکاسان زن ایران است. چون مبنا را حضور عکاسان در عرصه های متفاوت عکاسی گذاشتم به نمایش تک عکسی از ایشان بسنده نکردم و با دیدن دوره های متفاوت کار هر هنرمند و جلسات متعدد گفت وگو سعی کردیم به انتخاب مشترک برسیم. بدین ترتیب هر یک از عکاسان با بیان دیدگاه خود نمایش مستقل کوچکی را در دل نمایش بزرگ تر از آن خود می کنند جهت تکمیل این معرفی از هنرمندان خواستم دلایل حضور و ادامه مسیرشان را توضیح دهند که برای حفظ وحدت این معرفی سه سوال واحد طرح شد:
۱- از کی عکاسی را شروع کردید؟
۲- چرا عکاسی را انتخاب کردید؟
۳- ویژگی های عکس ماندگار در ذهنتان چیست؟
شاید در نگاه اول سوالات کلیشه ای و پیش پا افتاده تلقی شوند ولی اگر تعمق کنیم همین چیزهای ساده علت اصلی ادامه مسیر حرفه ای است که تا امروز طی شده، گاهی واضح ترین دلایل را از یاد می بریم که با بازنگری و بیان دوباره آن منظر جدیدی گشوده خواهد شد. نکته دیگر آن که، معتقدم نگاه تک بعدی به مفهوم عکس (عکس ناب) نمی تواند حق مطلب را ادا کند. شاید برای حل این پازل چندوجهی عظیم به دیدن و شنیدن نظرات یکدیگر نیازمند باشیم تا جهانمان را وسعت بخشیم. آنچه در اختیار دارید حداکثر تلاشی است که تنها بخش کوچکی از این پازل را نمایش می دهد.

اسامی عکاسان صاحب اثر در کتاب عکس « ۲۶ عکاس » به این ترتیب فهرست شده است: مهروا آروین ، آبنوس البرزی ، غوغا بیات ، مریم تخت کشیان ، باران جعفری ، سمیه جعفری ، رعنا جوادی ، زهرا خرمی ، گوهر دشتی ، مریم رحمانیان ، هلیا رضایی ، کمند رضوی ، کیمیا رهگذر ، آزیتا سمناک ، مریم سعیدپور ، نازلی عباسپور ، نغمه قاسملو ، شادی قدیریان ، کتایون کرمی ، هنگامه گلستان ، نسیم گلی ، یلدا معیری ، تهمینه منزوی ، حنامیرجانیان ، مهشید نوشیروانی ، همیلا وکیلی .

کتاب عکس « ۲۶ عکاس » به شماره شابک: ۹-۷-۹۰۹۳۰-۹۶۴-۹۷۸ با قطع خشتی در ۵۸ صفحه گلاسه – رنگی طراحی و با نمایش ۲۶ قطعه عکس از آثار عکاسان زن ایرانی با پیشگفتاری از امیرحسین حشمتی و ترجمه گلبرگ زرین به شکل دو زبانه فارسی و انگلیسی در انتشارات صور با شمارگان ۵۰۰ نسخه چاپ و به قیمت ۳۵۰۰۰۰ ریال (سی وپنج هزار تومان) منتشر شده و برای تهیه علاقه مندان در سراسر کشور در اختیار « پایگاه تخصصی کتاب عکس » قرار گرفته است.

منبع: پایگاه عکس چیلیک

پیشین
نمایشگاه گروهی عکس محرم و ایام عزاداری در اردبیل
پسین
« طلوع در کویر » پذیرای عکاسان تور عکاسی چیلیک شد

به تازگي منتشر شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست