1. خانه
  2. اخبار
  3. سایر خبرها
  4. کتاب عکس «درها و پنجره های ایرانی» اثر جدید داود وکیل زاده منتشر شد
کتاب عکس «درها و پنجره های ایرانی» اثر جدید داود وکیل زاده منتشر شد

کتاب عکس «درها و پنجره های ایرانی» اثر جدید داود وکیل زاده چاپ و منتشر شد و جهت اطلاع رسانی و پخش در اختیار دفتر رسانه پایگاه عکس چیلیک و سایت کتاب عکس قرار گرفت.
این کتاب که در ادامه سعی در معرفی معماری ایرانی و سلسله تالیفات عکاسی داود وکیل زاده در حوزه تخصصی ایران شناسی منتشر شده، دربرگیرنده تعدادی عکس رنگی از درها و پنجره های سنتی معماری اصیل ایرانی_اسلامی است.

عکاس که تا پیش از این تالیفات تصویری فراوانی همچون: ایران سرزمین پارسیان، ایران سرزمینی که باید شناخت، تبریز فیروزه اسلام، خوشا مرز ایران، ایران من بچشم من، ایران جلوه های ناب، ایران سرزمین اهورایی و … را از سالها سعی و تلاش خود اراسه کرده بود این بار با همان حس وطن دوستی و عشق یه وطن عنوانی دیگر به مجموعه تالیفات تصویری خود افزوده است.
داود وکیل زاده در این کتاب در کنار ارایه و نمایش هر عکس اطلاعات مربوط به در و پنجره نمایش داده شده را نیز برای مخاطب کتاب ثبت و درج کرده است. موقعیت های شهری همچون: اصفهان، شیراز، ایلام، بوشهر، ملایر، گیلان، خوزستان، مازندران، یوش، تبریز، نایین، ماکو، ابیانه، گلپایگان، نطنز، کاشان ، اهران، قزوین، یزد، کرمان، قشم، نیشابور، تربت جام از جمله اماکن اشاره شده توسط عکاس در این کتاب عکس است.
کتاب با بیتی از حضرت مولانا آغاز شده است: «پنجره ای شد سماع سوی گلستان تو ///  گوش و دل عاشقان بر سر این پنجره»
و در ادامه متنی به قلم سهیلا مهدیان دهکردی آمده است که در بخشی از متن آورده شده: … میراث پر پیمانه معماری ایران، تجلی‌گاه خواست‌های مردمان و گنجینه ای گران قدر در خور ایرانیان مشکل‌پسند است که سال‌هاست چون جام جهان‌نما، خودنمایی می کند و هماهنگ با نیازهای ایرانی پیش می رود تا از هویت ایرانی و ماهیت ایران زمینی پا فراتر نگذارد؛ بسته سلسله سلسله مویی از دیروز ماندگار تا فردای برقرار.
اندیشه به اعماق کهن ریشه‌های معماری و هنر این دیار، گشودن پنجره ای را می‌ماند به گوشه گوشه ایران تا رواق منظر چشمان صاحب نظران باشد و چشم اندازش دل روشنگران را روشنی بخشد و روزنه هایش آیه‌ای از زیبایی این سرزمین را نمایان کند. می خواهیم به گاه آمده باشیم بر آستان درگاهش که بی‌توشه از دانش و بیگاه آمدنمان، پاسخی نمی آید … کهن‌ترین تاریخ گنجاندن نور در معماری ایران، به سده سوم هزاره چهارم پیش از میلاد باز می‌گردد که برای کسب نور و سایه از ایجاد اختلاف سطح در دیواره های خارجی بهره می‌جستند. (شهر سوخته) که از هزاره های سوم و دوم پیش از میلاد سخن می‌گوید اتاق‌هایی بی‌پنجره و تنها با یک در به بیرون داشته. اما عیلامی‌ها در سال های ۱۴۰۰ پیش از میلاد پنجره‌های شیشه ای می‌ساختند با لوله‌هایی از جنس خمیر شیشه، که در کنار هم و درون یک قاب جای می گرفت؛ و این‌گونه نور را به خانه می‌خواندند.

مقدمه در جایی دیگر اینگونه ادامه داده: موج مدرنیسم نوعی ساده گرایی خالی از ارزش بصری را به ارمغان آورد و سرنوشت معماری سنتی به قهقرای مدرنیته پوچ و بی ریشه ای رسید که از فرهنگ غنی ایرانی فاصله داشت و از تناسب‎ معماری با شرایط محیط در مناطق مختلف سخنی به میان نیاورد . بیراه نیست گریزی بزنیم بر تنوع پنجره های دیرین و معماری بی نقص و حساب شده ایرانی
و در نهایت نویسنده به معرفی اصطلاحاتی چون: پنجره لا، «بنجارا»، الدر، پنجره، ارسی، روزن، اشیاک، جام‌خانه، الفخر ومدین،…
و متن در نهایت با این عبارات کار خود را به سرانجام رسانده است: و صد حیف که امروز جای خالی پنجره های دیروز خالی است، پنجره هایی که دست به «وسعت این مهربانی مکرر آبی رنگ» می‌ساییدند با دلی به شفافیت شیشه و پایی شکیبا، فرورفته در دیوار ناشکیبای تاریخ پنجره‌هایی که قاب عکس زنده تاریخند؛ و نشان زندگی گذران رهگذران از چهار چوب آهنی و بی اصالت پنجره اتاق، آسمان را می نگرم که دیگر اشتیاقی به «بخشش شبانه ستاره‌ها» ندارد و خورشیدی که میهمان غربت گل های شمعدانی پنجره های پریده رنگ ابیانه هم نمی شود.
خوش به حالت فروغ اپرای تو یک پنجره کافی بود: ما پی پنجره ها در حسرت آسمان پنجره های دیروزیم ؛ و خوب می دانیم که … از یکی از دریچه ها بسته است … دمی و درنگی پنجره چشمان‌مان را می‌گشاییم به دیرینه پنجره های‎ گشوده و درهای کوفته ای که خود پاسخند بر معمای معماری ما …

کتاب عکس «درها و پنجره های ایرانی»/Iranian Doors and Windows با عکس هایی از عکاس هنرمند «داود وکیل زاده» است که در قالب زبان پارسی، به نمایش عکس در و پنجره های ایرانی پرداخته است. این کتاب در قالب ۲۰۸صفحه به شماره شابک: ۷-۳۵-۷۳۴۳-۶۰۰-۹۷۸ و شماره کتاب شناسی ملی ۳۸۵۵۶۳۰ در قطع وزیری با مقدمه ای به قلم سهیلا مهدیان دهکردی، در انتشارات آبان، طراحی جلد کتاب: احسان رضوانی و طراحی گرافیک: نزهت یعقوبی با روکش و جلد سخت، به شکل نفیس، چاپ و منتشر شده است.
کتاب عکس «درها و پنجره های ایرانی» با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه به قیمت یکصدوهشتاد هزار تومان/ ۱۸۰۰۰۰ تومان چاپ شده و جهت معرفی و ارایه در اختیار « پایگاه تخصصی کتاب عکس » قرار گرفته است.
در صورت تمایل به سفارش و دریافت نسخه ای از کتاب عکس «درها و پنجره های ایرانی» به سایت کتاب عکس مراجعه و یا «ایـنـجـا» کلیک کنید.

منبع: پایگاه عکس چیلیک
پیشین
یادداشت ؛ رضا کیانیان برای من همیشه این‌طور بوده است
پسین
در چنین روزی عکس «بهار عربی» توسط عکاس آژانس عکس مگنوم به ثبت رسید

به تازگي منتشر شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست