کتاب عکس «ناموران» مظفر طاهری در کرمان رونمایی شد

کتاب عکس «ناموران» دهه هفتاد خورشیدی کرمان مظفر طاهری با حضور تنی چند از شخصیت های فرهنگی_هنری در موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان رونمایی شد.

به گزارش پایگاه عکس چیلیک ، روز شنبه هفدهم شهریورماه، موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان با حضور جمعی از هنردوستان و هنرمندان کرمان شاهد برگزاری رونمایی کتاب ناموران کرمان در دهه هفتاد خورشیدی بود که شامل پرتره هایی از مظفر طاهری که به صفت عکاسباشی شهرت دارد، بود.
در این مراسم ابتدا سید رضا خضرایی از اساتید هنر خوشنویسی در رابطه با مظفر طاهری صحبت کرد و ابراز کرد که من نتوانستم راجع به رزومه او از خودش چیزی دربیاورم و بالاجبار این اطلاعات را از بانک اطلاعات عکاسان ایرانی در سایت پایگاه عکس چیلیک گرفته ام.
وی پس از گفتن خلاصه ای از سوابق عکاسباشی کرمان، به مهمترین آنها که شرکت در نمایشگاه اساتید هنر ایران در موزه هنرهای معاصر در تهران بود اشاره کرد و اینکه در سال 1388 توانسته در دومین جشنواره هنرهای تجسمی طوبی زرین آن را از آن خود کند.
خضرایی پس از آن به فعالیت های دانشگاهی وی اشاره کرد که در مدت 15 سال است که مظفر طاهری در دانشکده هنر و معماری صبا دانشگاه شهید باهنر کرمان به تدریس عکاسی اشتغال داشته و نمایشگاه های متعددی از دانشجویان دانشکده برپا کرده که مهمترین آنها برگزاری یک کارگاه آموزشی/ورک شاپ ده روزه بود که در سال ۸۸ برگزار و در نهایت ۶۲۷ قطعه عکس از ۱۱۷ دانشجو را با کمترین هزینه روی دیوار برده است. رضا خضرایی ادامه داد: او در سال ۱۹۹۰ میلادی توانسته به عضویت انستیتو عکاسان حرفه ای انگلستان و همینطور سازمان بین المللی عکاسان آزاد آمریکا در بیاید و در خاتمه صحبت هایش گفت: می دانم که راجع به این اطلاع رسانی مورد مواخذه قرار خواهم گرفت ولی به احترام سالها تلاش استاد مظفر طاهری آن را به جان می خرم.
در ادامه آقای علیزاده مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در جایگاه قرار گرفت و از خاطرات خود با مظفر طاهری با عنوان عکاسباشی گفت: در زمانی که هنوز جوان بوده و در اداره ارشاد که روبروی آتلیه عکاسباشی قرار داشته برای گرفتن عکس پرسنلی پیش مظفر طاهری رفته ولی متوجه شده که او فقط عکس پرتره می گیرد و‌ کاری به عکس های پرسنلی ندارد و پس از آن به بیان گوشه هایی از محاسن شخص و ویژگی های اخلاقی شخصیت عکاسباشی پرداخت.
پس از صحبتهای مدیرکل ارشاد، آقای ملّانوری معاون استاندار کرمان راجع به هنر عکاسی و سجایای اخلاقی هنرمند صحبت کرد و گفت: دست تلاشگر مظفر طاهری را می بوسم و‌ امیدوارم که شاهد چاپ کتاب های بعدی او باشیم.

در این مراسم که به همت مرکز کرمانشناسی انجام شد جمعی از هنرمندان و ناموران کرمان به همراه تعداد کثیری از مردم کرمان حضور داشتند.
در نهایت مظفرطاهری که اهالی کرمان و جامعه عکاسی کشور او را با تخلّص «عکاسباشی» می شناسند در جایگاه حضور یافت و پیرامون کتاب عکس «ناموران» دهه هفتاد خورشیدی کرمان گفت: این پروژه از سال 1372 با همراهی زنده یاد بابک دبستانی از عکاسان جوان و پرتلاش کرمان برای ثبت عکس استاد سید علی اکبر صنعتی شروع شد و‌ تا سال 1385 با گرفتن یکصدوچهل قطعه عکس از شخصیت های تراز بالای شهر کرمان خاتمه یافت که از آن مجموعه تعداد 140 قطعه عکس از ناموران و مفاخر کرمان پروژه را پایان یافته حس کردم و در همان جا به فکر انتشار این عکس ها به عنوان مجموعه ای فرهنگی-هنری و پشتیبان تاریخ فرهنگ و هنر خطّه کرمان افتادم.
طاهری ادامه داد: آبان‌ماه سال گذشته در مراسم تجلیلی که از بنده به همت عباس افضلی ننیز و مهدی محبی کرمانی و موسسه مفرغ برگزار شد، دکتر محمدجواد فدایی که در آن زمان معاون اقتصادی استاندار و در حال حاضر سرپرست استانداری هستند حضور داشتند و از همان جلسه کلید چاپ کتاب عکس زده شد و ایشان اجرای پروژه را به مرکز کرمانشناسی و شخص سیّدمحمد علی گلابزاده واگذار کردند که خوشبختانه کار به کاردان سپرده شد و به بهترین نحوی چاپ و‌ آماده شد.
در ادامه ایشان توضیح داد که از ۱۴۰ مجموعه پرتره ایشان تعداد ۱۳۸ عدد پرتره از ۶۹ شخصیت به چاپ رسیده که به امید خدا جلد دوم این مجموعه هم به زودی به چاپ برسد.

در سال ۷۲ همراه زنده یاد بابک دبستانی از عکاسان جوان کرمان در مجلسی پیرمردی سپید موی وارد می شود که بابک با هیجان اعلام میکند که ایشان استاد صنعتی هستند و با توجه به اینکه مظفر طاهری ایشان را از روی چهره نمیشناخته از همان جا جرقه عکاسی و جمع آوری پرتره ای ناموران کرمان در او زده می شود. بنا به گفته او این پروژه با توجه به گرفتاری های شغلی و تدریس در دانشگاه، تا سال هشتاد و دو طول میکشد که در آن سال پروژه را پس از گرفتن ۱۴۰ مجموعه عکس ازناموران کرمان میبندد.
مظفر طاهری در ادامه سخنانش راجع به چرایی عدم تمایل به انتشار سوابق و فعالیت هایش صحبت کرد و علت انتخاب تخلص «عکاسباشی» را برای حاضرین تشریح کرد.
وی گفت که در زمان شروع به کار حرفه ای در 40سال قبل انتخاب این تخلص خیلی ادعّای بزرگی بوده در حالی که مردم آن را به دیده تمسخر نگاه می کردند و حتی در ابتدای کار که اوایل انقلاب بوده و به عنوان عکاس روزنامه اطلاعات از مسابقات ورزشی عکاسی می کرده، تماشاگران مسابقات برای تفنّن دَم می‌گرفتند: «آی عکاسباشی، عکاسباشی، عکسم و وَردار» که این بزرگترین تبلیغ برای او بوده.
در این مراسم پس از صحبت های مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان و معاون‌ استاندار، سیّدمحمدعلی گلابزاده رییس مرکز کرمانشناسی هم با تاکید بر تاثیر اثر هنری و تالیف کتاب عکس «ناموران»، به ذکر خاطره ای از سفر شخص رضاشاه پهلوی به منطقه کرمان و عکاسی مرحوم بهرام سهرابی از رضا شاه اظهار داشت: « سابقه عکس و عکاسی در ایران و شهر کرمان به عنوان خطّه ای هنردوست و هنرپرور بر همگان واضح است و در این میان نقش مظفر طاهری در ثبت تاریخ مصور کرمان بر همگان آشکارتر… و اینکه گاهی برای پیدا کردن یک عکس چه دردسرهایی کشیده است».
شعله کرمانی هم میهمان بعدی بود که از شعرای پیشکسوت کرمان است و شعری را برای حاضرین خواند و در نهایت گروه موسیقی ارفع به سرپرستی استاد فواد توحیدی به اجرای قطعه های موسیقی پرداختند.
پس از آن رونمایی کتاب توسط مقامات و جمعی از نامورانی که در این کتاب عکس صاحب تصویر می باشند، انجام شد.
در خاتمه جلسه پس از پخش کلیپی از عکسهای کتاب فروش و جشن امضای کتاب برگزار شد .

منبع: پایگاه عکس چیلیک

دیدگاهتان را بنویسید