1. خانه
  2. بانک اطلاعات عکاسان خارجی
  3. گری وینوگرند
گری وینوگرند عکاس خارجی │ پایگاه عکس چیلیک www.chiilick.com

گری

وینوگرند

1984/03/19
1928/07/14

گری وینوگرند در 14 ژانویه 1928 در شهر نیویورک دیده به جهان گشود و برای اولین بار در دهه ی 1950 دوربین بدست گرفت و تا لحظه ی مرگ ناگهانیش در 1984 آن را زمین نگذاشت . او عکاسی پرکار بود و در این سی سال عکسهای بیشماری گرفت و چندین نمایشگاه در آمریکا و خارج از آن برگزار کرد.

برخی از نمونه آثار

او در کالج شهر نیویورک، نقاشی را فراگرفت و در سال 1984 به تحصیل در زمینه ی نقاشی و عکاسی در دانشگاه کلمبیا پرداخت . وینو گرند در کلاسهای فتوژورنالیسم الکسی بردویچ (Alexy Brodovich) در مدرسه ی تحقیقات اجتماعی نیویورک نیز حاضر می شد.
او با عکسهایی که از زندگی مردم آمریکا در اوایل دهه ی 1960 گرفت به شهرت دست یافت . وی در این عکسها ، موضوعات اجتماعی زمان خود را به تصویر درآورده است . وینو گرند با یک دوربین لایکا 35 میلی متری در خیابانهای نیویورک پرسه می زد و با لنز واید به سرعت از مردم عکاسی می کرد. در اکثر این عکسها می توان حس کرد که انرژی سوژه او را به سوی خود کشیده است.
اگرچه سبک این عکسهای او تقلیدی است اما دید ، سبک بصری و درک او کاملا منحصر به فرد می باشد.
تصاویـر کتـاب ” عکسهـای آمریـکایی ” واکر اوانـز ( 1938) و کتـاب ” آمریـکایی ها ” ی رابـرت فرانـک (1958) او را به شدت تحت تاثیر قرار دادند و او برای اولین بار در زندگیش با دیدن این عکسها دریافت که عکسها می توانند انتقال دهنده ی یک حس خاص و واحد باشند و بدین ترتیب او نیز شروع به تقلید از همان کاربرد زیرکانه آنها از ابزار عکاسی نمود.
وینوگرند در عکسهای خود موضوعاتی را که هیچ گونه ارتباطی باهم ندارند، در لحظاتی خاص با یکدیگر تلفیق نموده و همین ماهیت در کنار هم قرار گرفتن سوژه های مختلف است که باعث تمایز کارهای او از دیگران گشته . شهر، باغ وحش، فرودگاه و جاده جای خانه ی او را گرفته بودند و او ساعتهای طولانی در این اماکن پرسه می زد و عکاسی می کرد.
وی در طول عمر خود موفق به دریافت جوایز متعددی من جمله جایزه ی بورس تحصیلی گوگن هیم و بنیاد ملی هنر گردید. اولین نمایشگاه آثار او به همراه چند تن از عکاسان دیگر در سال 1963 در موزه هنرهای معاصر نیویورک برپا شد . از سایر نمایشگاه های او می توان به نمایشگاه گروهی ” در برابر منظر اجتماعی ” در سال 1966 در روچستر نیویورک و نمایشگاه ” مستندات جدید ” در موزه هنرهای معاصر نیویورک (1967) اشاره کرد.
مجموعه آثار وینوگرند در چندین کتاب منتشر شده است که از بهترین آنها می توان به عناوین ذیل اشاره نمود:
1- حیوانات (1969)
2- زنان زیبا هستند (1957)
3- روابط عمومی (1977)
4- عکسهایی از دامها: نمایش گاوچرانی در فورت ورث (1980)
گری وینوگرند در سال 1984 در سن 56 سالگی در اثر سرطان درگذشت. پس از مرگ حدود سیصد هزار عکس ویرایش نشده و بیش از 2500 حلقه فیلم از او برجای مانده بود که موزه هنرهای معاصر نیویورک برخی از آنها را در کاتالوگی تحت عنوان ” تصورات ذهنی وینوگرند ” به چاپ رسانید.

گردآوری :ایلیا فاضل اشرفی
مترجم :حشمت السادات نبوی

۳۹ بازدید

عکاسان ایرانی

نتیجه‌ای پیدا نشد.

عکاسان بین المللی

فهرست