یکصدودومین تور عکاسی چیلیک در جنگل های مازندران

یکصدودومین تور عکاسی چیلیک در جنگل های مازندران

یکصدودومین تور عکاسی چیلیک با عنوان عکاسی پاییزی با حضور علاقمندان به عکاسی طبیعت و چشم انداز در ارتفاعات جنگلی استان مازندران و در حومه شهرستان بابل برگزار شد.

علاقمندان به حضور در سفر گروهی و کارگاه های عملی عکاسی شامگاه چهارشنبه یکم آذرماه از تهران عازم شدند و در طی ساعات صبحگاهی روز پنجشنبه دوم آذرماه جاری با پیاده روی در هوای مه آلود از مناظر و چشم اندازهای طبیعت در منطقه، عکاسی در حال و هوای پاییزی را تجربه کردند.
در این سفر عکاسی که در دو بخش صبحگاهی و عصرگاهی روز پنجشنبه و در هوای مه گرفته و گاه بارانی منطقه انجام شد، همسفران علاوه بر عکاسی گروهی از مضامین مورد علاقه شان نیز در طی مسیر به عکاسی پرداختند.
102ومین تور عکاسی چیلیک با تمرکز بر فرم و ترکیب های بدیع و همچنین جلوه های بصری طبیعت همچون غلظت مه و نگاهی متفاوت به این تاثیر تصویری بر سطح عکس، تلاش کرد تا با حفظ استقلال نگاه و ذهنیت های هر عکاس، آموزش های لازم را در خصوص باور به هویت نگاه فردی هر عکاس در مواجهه با موضوع و شخصیت موضوع ایجاد نماید.
همچنین با توجه به حضور و همراهی استاد میرصفی اندیکلایی از عکاسان مجرّب استان مازندران ، همسفران ضمن دیدار از موزه خانگی، سوابق اجرایی و هنری ایشان و آشنایی با این عکاس، با نوع نگاه و برخوردهای عکاسانه وی در طی این سفر آشناتر شوند.
بخش دوم این سفر حضور در ایستگاه پاییزی جنگل بود که عکاسان همسفر با وجود شرایط جوّی و زمان محدود بیشترین سعی و تلاش خود را در گشت و گذار و ثبت عکس هایی هرچه موفق تر بکار بستند.

اسامی عکاسان حاضر در این سفر عکاسی به این ترتیب معرفی شده است: میرصفی اندیکلایی ، حمیده نظری، مرتضی ضیغمی، امیر جوادیان ، فرشته فاتحی سامی، محمد قنبری، مریم خداوردی ، آمنه عبادی ، نسرین رستمی ، ابراهیم باقرلو ، علی محمودی، سمیه(بهار) تاجیک، اعظم حشمتی ، عرفانه سعیدیان، یاسمن امیرصدری، آرین جوادیان ، طیبه خداوردی ، سبحان سروری، محمدمهدی(آرمان) کریمی حجّار، مهدی سروری .
نشست نقد تور و بررسی فایل عکس های تولید شده توسط عکاسان همسفر و علاقمندان به زودی در سالن آموزش دفتر رسانه پایگاه عکس چیلیک برگزار و عکس های برتر این سفر توسط کارشناسی عکاسان تعیین و معرفی خواهند شد.

از مهمترین اهداف برگزاری تورهای عکاسی پایگاه عکس چیلیک پس از نخستین دوره جشنواره تورهای عکاسی چیلیک شناسایی استعدادها و جذب علاقمندان و دوستداران هنر عکاسی در محیطی علمی، سالم و صمیمی است تا ضمن شرکت در فضایی عکاسانه از تاثیر شرایط کارگاهی و آموزش غیرمستقیم عکاسی بهره های لازم را برده و تجارب اولیه و تکمیلی خود را در زمینه عکاسی: مستند، مفهومی، منظره و طبیعت، روایی وگزارش، چهره، اجتماعی، معماری و … افزایش دهند.

مطابق با رسم تمامی تورهای عکاسی « پایگاه عکس چیلیک » مقرر شد تا با مشارکت همسفران فعال (صاحب اثر در گزارش تصویری و عکس های منتخب) در روز چهارشنبه 15 آذرماه جاری، نشست نقد و بررسی عکس های این تور به شکل رایگان در محل سالن آموزش پایگاه عکس چیلیک برگزار شده و عکس ها و نگاه برتر در این نشست بنا بر رای و نظر همسفران و حاضرین علاقه مند مورد معرفی قرار می گیرند.
برای مشاهده گزارش تصویری تور عکاسی تجربه کارگاهی عکاسی پاییزی در جنگل های مازندران « اینـجـــا » کلیک کنید.

منبع: پایگاه عکس چیلیک

نظرات (5)

 • اعظم حشمتى

  |

  هدف از اين تور، عكاسى از جنگل و آبشار بود، به مقصد كه رسيديم شرايط جوى طورى تغيير كرد كه امكان عكاسى از آبشار را دشوار و ناممكن كرد، اما هدف كه عكاسى باشد هر تغيير ، تبديل به فرصتى ناب است كه بايد هوشيارانه از آن سود جست، هواى مه آلود در مسير پياده روى تا آبشار، محيطى رويايى را براى عكاسى انتزاعى فراهم كرد، درك و كشف خطوط و فرم هاى برآمده از درون مه و ثبت كردن آن همراه با حس مطبوع ناشى از آن شرايط آب و هوايى، عكاسى را دو چندان برايم لذت بخش كرد.
  با توجه به محدوديت زمان عكاسى، چشم بايد بسيار متمركز و هوشمند عمل ميكرد تا به ثبت موفق برسد.
  در مسير برگشت به بهشتى رسيديم كه ميزبان پاييز هزار رنگ بود و باران، باران كه نوازشگر صورت پاييز و ما شد.
  فرصتى هر چند كم و محدود، اما طلايى و بى نظير كه نميبايست از دست داد، به جنگل رسيده بوديم برگ ريزان و رنگ و باران و مه ، همه و همه موقعيت ويژه و ناب بود براى عكاسى پاييزى
  شرايطى كه ميتوانست هر كسى را از عكاسى باز دارد، همراه #پايگاه_عكس_چيليك و دوستان همراه #تور_عكاسى_چيليك
  به رويايى ترين و زيباترين موقعيت ها و سفرهاى عكاسيم تبديل شد.

  پاسخ

 • امیر جوادیان

  |

  سفری بسیار زیبا و دلنشین که با همراهی دوستان هنرمند و مدیریت بسیار عالی جناب مهدی سروری ،یکی از خاطرات خیلی خوب زندگی را بوجود آورد. در این سفر تجربیات بسیار فوق‌العاده ایی در زمینه عکاسی در شرایط کوهستانی و مرطوب کسب کردم. علاوه بر تمام خوبی‌های این سفر افتخار آشنایی با هنرمند بزرگ استان جناب اندیکلایی یکی از ره آوردهای فوق العاده این سفر بود امیدوارم بتوانم در سفرهای بعدی هم خدمت دوستان باشم

  پاسخ

 • آرين جواديان

  |

  بدون شك يكي از زيبا ترين مناطق براي ثبت عكس جنگل هاي مازندران است. شرايط جوي محل به گونه اي است كه عكاس را براي ثبت يك اثر زيبا به چالش ميكشد ، چالشي دلنشين كه با لذت همراه است. از تمامي اعضاء خانواده چيليك كه در اين سفر همراهمان بودند و همچنين مديريت و ليدر گروه كمال تشكر را دارم كه خاطره ي زيبايي را از اين سفر در ذهن ما ثبت كردند.

  پاسخ

 • ابراهیم باقرلو

  |

  از بهترین سفرهای پاییزی با حال و هوایی متفاوت بود که فرصت حضور در آن را یافتم.
  شرایط متغیر و گوناگون هوایی-گاه مه آلود و گاه بارانی- فرصتهای بی نظیری را در مسیر روستا و جنگل پاییزی در اختیار من و همسفرانم قرار داد تا در این فضای وهم انگیز و رویا گونه تصاویری متفاوت را پیش رویمان ببینیم و در خیال بپرورانیم و ثبت کنیم.
  از استاد عزیز و مهربان آقای اندیکلایی برای میهمان نوازی و زحماتی که کشیدند بسیار سپاسگزارم و امیدوارم افتخار دیدار دوباره ایشان نصیبم گردد.
  از آقای سروری، مدیریت محترم تورهم برای تمام زحمات و هماهنگی ها که برای هر چه بهتر برگزار شدن تور کشیدند، بسیار سپاسگزارم.

  پاسخ

 • نسرین رستمی

  |

  تجربه ی سفری عکاسانه در هوایی مه آلود در کنار استاد اندیکلایی مهربان و دوست داشتنی برای من و سایر دوستان چیلیکی رقم خورد

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید