گزارش دومین نشست عکس و سرمایه اجتماعی

گزارش دومین نشست عکس و سرمایه اجتماعی

دومین نشست عکس و سرمایه اجتماعی روز سه شنبه 19 آبان ماه جاری در محل وزارت کشور با موضوع آشنایی با مفهوم سرمایه اجتماعی و ارتباط آن با عکس و گنجاندن مفهوم آن در قلب تصویر برگزار شد .

به گزارش پایگاه عکس چیلیک صبح روز سه شنبه بنا بر دعوت انجام گرفته از اهالی علاقه مند به موضوعات تحقیقی و پوهشی ، دومین نشست عکس و سرمایه اجتماعی همزمان با روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه پایدار با حضور اساتید و عکاسان در سالن اجتماعات شهید رجایی وزارت کشور ، برگزار شد.

در این نشست دکتر پاک سرشت جامعه شناس و استاد دانشگاه و نویسنده کتاب « سرمایه اجتماعی در ایران » با تشریح مفهوم سرمایه اجتماعی و ضرورت­ های پرداختن به آن در جامعه و اینکه با افزایش و تقویت سرمایه اجتماعی کاهش های هزینه های اقتصادی جزو اولین نتایج خواهد بود ، پرداخت و اعلام نمود که وقتی سرمایه اجتماعی نیست هزینه های زیادی می کنیم و فشار روحی و استرس تحمل می کنیم.

سلیمان پاک سرشت در بخش دیگری از سخنان خود به مقایسه مفهوم سرمایه انسانی و اقتصادی با سرمایه اجتماعی پرداخت و در ادامه اعلام کرد : تنها 10% مردم ایران معتقدند که هم وطنان شان قابل اعتمادند و بسیاری از این عدم اعتماد را ذهنی و زاییده بخشی از تفکرات دانست .

مدیرعامل موسسه سبزکاران بالان که بانی این نشست و برگزار کننده دومین جشنواره ملی عکس سرمایه اجتماعی است پس از سخنرانی دکتر پاک سرشت به دلیل ورود موسسه محیط زیستی سبزکاران در موضوع سرمایه اجتماعی اشاره نمود .

نسیم طواف­زاده گفت اگر بپذیریم که آینده جایی است که ما می سازیم ، هر قدم و خشتی که به این راه می افزاییم اهمیت دارد . اگر بخواهیم در مسیر پایداری توسعه گام برداریم لاجرم می بایست به محورهای آن یعنی فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی، محیط زیستی و اقتصادی توجه کنیم و رشد متوازنی از هر یک از این محورها داشته باشیم و اگر این محورها را به مانند چرخ دنده ای در نظر بگیریم ، سرمایه اجتماعی مانند تسهیل کننده ای جهت حرکت عمل می­ کند و از این رو اهمیت فراوان دارد.

طواف­زاده ادامه داد : ما امیدواریم که با گسترش مفهوم سرمایه اجتماعی ، دست ها برای داوطلبی و کمک به محیط­زیست افزایش یابد.

دکتر حسین کوچکیان فر رئیس اداره سرمایه اجتماعی ، سبک زندگی و امور فرهنگی مرکز اجتماعی وزارت کشور به عنوان میزبان این نشست در خصوص اهمیت سرمایه اجتماعی از نگاه وزارت کشور و نیاز جامعه صحبت نمودند .

وی از ورود وزارت کشور به عرصه­ هایی که به تقویت سرمایه اجتماعی و ایجاد نشاط در کشور گفت و آمادگی خود و نهاد وزارت کشور برای ورود و حمایت از طرح ها و برنامه های محلی تقویت سرمایه اجتماعی اعلام کرد.

این نشست میهمانان ویژه­ای از شهر رشت داشت ، دکتر رنجکش مدیرکل امور اجتماعی استانداری گیلان و دکتر حسن پور ریاست اداره ارشاد شهرستان رشت که در بخش تحلیلی عکس ها به جلسه ملحق شدند .
ارسال گزارش : افشین میرزایی
منبع: پایگاه عکس چیلیک

دیدگاهتان را بنویسید