گفت وگو با دکتر علیزاده، مدیر جشنواره ایران شناسی

برگزاری چهارمین جشنواره سراسری عكس ایران شناسی و اهمیت موضوع‌‌ این دوره از جشنواره، دلیلی شد برای گفت وگو با مدیر این جشنواره ” دکتر علیزاده “ که دبیرخانه این جشنواره از عهده ی آن برآمده است.
متن گفت وگوی این ارسالی به دفتر پایگاه عکس چیلیک را در حالی منتشر می کنیم که این جشنواره آخرین روزهای مهلت تعیین شده (15 اردی بهشت ماه جاری) را پشت سر می گذارد.

گفت وگو با دکتر علیزاده، مدیر جشنواره ایران شناسی

*آقای دكتر علیزاده! بفرمائید استقبال عمومی از این جشنواره را چگونه ارزیابی می كنید؟
با عنایت به اینكه بنیاد ایران شناسی، حسن سابقه ای در زمینه برگزاری جشنواره عكس در میان هواداران و علاقه مندان به عكاسی كسب كرده است، به همكاری علاقه مندان و هنرمندان امیدواریم، ضمن اینكه ارسال 2300قطعه عكس از 255 عكاس به دبیر خانه این جشنواره خود تائیدی بر این حسن سابقه است.

*بنیاد ایران شناسی رویكرد مستند نگری را در دستور كار خود دارد و این موضوع در عملكرد این بنیاد كاملا مشهود است. به عنوان دومین سوال بفرمائید چه عامل وانگیزه ای در این زمینه موثر بوده است؟
هدف اصلی بنیاد ایران شناسی از برگزاری جشنواره عكس ورود به حوزه عكاسی حرفه ای نبوده ونیست. تنها عاملی كه در این زمینه نقش اساسی داشته و بنیاد را به برگزاری چنین جشنواره هایی تشویق و ترغیب كرده، ماهیت سندی عكس است كه میتواند نقش موثری در موضوع شناخت و شناساندن ایران ایفا كند، در نتیجه نگاه بنیاد به موضوع عكس صرفا توجه ماهیت سندی آن است نه چیز دیگر. قابل ذكر است، بنیاد ایران شناسی همانگونه كه در تمامی فراخوان های اعلام شده تاكید داشته یكی از اهداف اصلی برگزاری جشنواره های عكس را ایجاد مشاركت عامه مردم در ثبت تصویری سرزمین ایران معرفی كرده است و بر آن تاكید دارد.

*پس از برگزاری جشنواره كاملا تخصصی در حوزه گیاهان و جانوران خلیج فارس در جشنواره چهارم به نوعی بازگشت به موضوع نخستین جشنواره عكس ایران شناسی احساس می شود. بفرمائید چرا موضوع آثار تاریخی وفرهنگی ایران زمین انتخاب شد؟
همانطور كه قبلا هم عرض شد ضرورت مستند سازی ابعاد تاریخی و فرهنگی غیر قابل انكار است و نقش عكس وعكاسی در این زمینه بارز است و عكس ما را به عالم واقعیات منتقل می كند و به این وسیله هم اهداف اصلی بنیاد در برگزاری جشنواره ها مشخص می شود و هم به عكاسان و هنرمندان نگرشی ایران شناسانه القا خواهد شد كه همواره به یاد آثار تاریخی وفرهنگی كشور باشند.

*آیا می توان امیدوار بود كه دوباره جشنواره ای در حوزه خلیج فارس در بنیاد برگزار شود؟
انشاالله ما به برگزاری چنین جشنواره ای امیدواریم اما ممكن است تنها به موضوع جانوران وگیاهان خلیج فارس پرداخته نشود ودیگر جنبه های مهم این خطه نیز مورد نظر قرار گیرد.

با عرض تشكر از قبول زحمت و امید به سرافرازی و شكوفایی كشور عزیزمان.


admin

Nam non diam eros, vitae dictum erat. Praesent lacinia diam vel mi sodales molestie? Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada.دیدگاهتان را بنویسید