1. خانه
  2. بانک اطلاعات عکاسان خارجی
  3. ویلیام اسمیت

یوجین

اسمیت

1987/09/15
1918/12/20

ویلیام یوجین اسمیت (1918-1978) عکاس خبرنگار معروف آمریکایی است. او بدلیل بی توجهی و مصالحه نکردن با استانداردهای حرفه ای عکاسی و به نمایش کشیدن عکسهای واضحی از خشونت ها در جنگ جهانی دوم شهرت فراوانی یافت.

برخی از نمونه آثار

ویلیام متولد ویچیتا از ایالت کانزاس آمریکا است. در سن 15 سالگی در حالی که هنوز دوران دبیرستان را به پایان نرسانده بود در دو روزنامه محلیEagle و Beacon کار می کرد.
پس از دبیرستان موفق به کسب یک بورس تحصیلی عکاسی در دانشگاه نوتردام هندوستان شد . اما پس از یک سال آن را رها کرد و به نویورک رفت و در Newsweekمشغول به کار شد. او خیلی زود به خاطر شخصیت کمالگرا و کنایه گویی که داشت شناخته شد.
اسمیت کم کم به این نتیجه رسید که عکاسی قدرت زیادی در بالابردن سطح آگاهی اجتماع و تاثیر گذاری برآن دارد. او مشتاق مخاطبان کثیری برای عکسهایش بود تا داستان تند و تلخ عکسهای اورا درک کنند.

در سال 1938 به عضویت آژانس عکس ستاره سیاه پیوست و توانست به صورت عکاس آزاد، برای مجلات Life ، Colliers، Harper Bazar کار کند.
در سال 1939 به مجله Life پیوست . اگرچه تا 1955 ارتباط دور و گاهی نزدیک با این نشریه داشت ولی همواره جزء یکی از عکاسان حرفه ای و مورد احترام آنها بود.
در سال 1942 اسمیت در حالی که از صحنه های شبیه سازی شده جنگ برای مجله رژه (Parade )عکاسی می کرد، مجروح شد.
یوجین اسمیت به عنوان خبرنگار انتشارات Ziff-Davis در جنگ جهانی دوم وارد خط مقدم جزایز ایسلند، محل یوروش مهاجمان آمریکایی علیه نیروهای ژاپنی شد و این جنگ را پوشش تصویری داد. او از تفنگداران نیروی دریایی ایالت متحده در سایپان، گوام، ایوجیما و اوکیناوا عکاسی کرد. اسمیت در اوکیناوا مورد اصابت گلوله خمپاره قرار گرفت و به سختی مجروح شد.
پس از بهبودی و گذراندن دوران نقاهت، اسمیت مجددا به لایف پیوست و از سال 1947تا1954 مشغول تکمیل کردن و نگارش یک سری مقاله ها و رساله های عکاسی شد. هرچند این کارها به اندازه کافی او را مشغول کرده بود ولی اسمیت همواره به دنبال فرصتی برای تحرک عکاسی خود می گشت به همین خاطر حضور در لیگ فوتبال به عنوان عکاس از 1948 تا 1950( که در این کار برترین عکاس بود) ، حضور در گروه عکاسان مگنوم از1955 تا 1958 و تدریس در مدرسه جدید شهر نیویورک در رشته تحقیقات اجتماعی و .. از جمله فعالیتهای او در این سالهاست.

در سال 1950 به مناسبت انتخابات عمومی انگلستان به آنجا فرستاده شد که در آن حزب کارگر در زمان كلمنس آتلى فاتح انتخابات شد و چون نتیجه انتخابات مورد تصویت قرار نگرفت، تنها تعداد محدودی از عکاسی های او چاپ و منتشر شد که از جمله آن سه تصویر از دره های جنوبی ولز بود.
در این میان او سه بار برنده ی Guggenheim Fellowship شد و همچنین در 1959 برنده جایزه کنفرانس سالانه ASMP در بخش فتوژورنالیسم و نیز توسط مجله معروف و پرمخاطب عکاسی جزء 10 عکاس برگزیده جهان انتخاب شد .
سرانجام اسمیت در سال 1978 دار فانی را وداع گفت.

۳۱۷ بازدید

عکاسان ایرانی

نتیجه‌ای پیدا نشد.

عکاسان بین المللی

فهرست