1. خانه
  2. بانک اطلاعات عکاسان ایرانی
  3. یونس علیشیری

یونس

علیشیری

1393/10/14
1316/07/12

یونس علیشیری در مهرماه سال  ۱۳۱۶ در بندر انزلی متولد شد.
از این عکاس فقید به عنوان قدیمی ترین عکاس ورزشی ایران و مهم ترین عکاس ورزشی در دهه 50 و 60 یاد می کنند که در بسیاری از میادین ورزشی حضور داشت و اقدام به ثبت لحظات طلایی از مبارزه و سعی ورزشکاران کرده بود.

برخی از نمونه آثار

نتیجه‌ای پیدا نشد.

یونس علیشیری عکاس پیشکسوت مطبوعاتی متولد ۱۲ مهر ۱۳۱۶ بندر انزلی بود. وی از سال ۱۳۳۷ کار مطبوعاتی خود را در روزنامه اطلاعات آغاز کرد و سال‌ها در مجله‌های اطلاعات هفتگی، دنیای ورزش، دختران/ پسران و مجله‌های دیگر روزنامه اطلاعات فعالیت حرفه‌ای خود را انجام داد. این هنرمند پیشکسوت پس از

علیشیری از سال ۱۳۳۷ کار مطبوعاتی خود را در روزنامه اطلاعات آغاز کرد و سال‌ها در مجله‌های اطلاعات هفتگی، دنیای ورزش، دختران/ پسران و … فعالیت حرفه‌ای خود را انجام داد.
وی پس از بازنشستگی نیز فعالیت خود را ترک نکرد و پس از آن برای روزنامه‌های متعددی همچون هدف، اخبار، نود و آئینه عکاسی می کرد.

این هنرمند باسابقه عضو انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران و عکاس ورزشی سال مطبوعاتی نیز بود.

همچنین “از سال‌ها تلاش این چهره در عرصه ورزش” در مراسم اختتامیه یازدهمین جشنواره فیلم‌های ورزشی، که دی ماه ۱۳۹۶ برگزار شد؛ با حضور وزیر ورزش و جوانان و رئیس کمیته ملی المپیک، تقدیر شد.

از جمله آثار فاخر و عکس های ماندگار این عکاس ورزشی می توان به کتاب عکس «ایران در راه جام جهانی» اشاره کرد که در سال ۱۳۷۷ با سعی و اهتمام نادر داودی به چاپ رسید.

علیشیری پس از طی یک دوره بیماری در مهرماه سال ۹۹ سکته مغزی کرد و دار فانی را وداع گفت.

 

۱۷ بازدید

عکاسان ایرانی

نتیجه‌ای پیدا نشد.

عکاسان بین المللی

فهرست