صد و هفتمین تور عکاسی چیلیک ، سوباتان | عکاس: حسین موقر 107- تور عکاسی طبیعت سوباتان

107- تور عکاسی طبیعت سوباتان

3.5 روزه ، 1397/02/18 |

برنامه سفر: همسفران شامگاه دوشنبه 17 اُردی بهشت ماه از تهران عازم شده و صعود به منطقه و عکاسی را از صبحگاه روز سه شنبه آغاز خواهند کرد.

 

اهداف عکاسی: پیاده روی در سطح منطقه و دیدار و عکاسی از طبیعت بی بدیل و چشم اندازهای گذرگاه های تور سوباتان در روزهای این سفر است.


طبیعت سوباتان در زمره بهترین و زیباترین مناطق طبیعی ایران به شمار می رود که همواره با وجود برخورداری از زندگی ساکنان طبیعت نشین این خطه از جمله بهترین موقعیت های پیاده روی، طبیعت گردی و عکاسی برای علاقه مندان به طبیعت و منظره و زندگی انسان در دامان طبیعت است.
روستای سوباتان که در شهرستان تالش واقع شده است با موقعیت منحصر به فردی که به لحاظ جغرافیایی، آب و هوایی دارد در فهرست چند روستای گردشگری استان گیلان قرار گرفته است.
دشت های وسیع و مراتع بسیار و دام های رها و فراز و فرود جاده های بین این روستا تا روستایی دیگر بر فراز جنگل ها و در دامان کوه شرایطی را برای اهالی منطقه رقم زده است تا در عین یک جانشینی بتوانند کوچ های کوتاه و جابجایی های در سطح منطقه را برای خود رقم بزنند.
دریاچه نئور دریاچه‌ای ما بین شهرهای اردبیل و خلخال است که هر دو در استان اردبیل واقع شده اند.
این دریاچه در ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی شهر اردبیل به‌طرف خلخال در یکی از دره‌های کوهستان و در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته و با توجه به بارش های جوی و حجم رطوبت دائمی منطقه دو دریاچه کوچک و بزرگ را تامین می کند که با بالا رفتن عمق آب در ارتفاعی حدود 5 متر این دو دریاچه به هم پیوسته و یکی می شوند.
هدف از برگزاری تور عکاسی سوباتان انجام پیاده روی در سطح منطقه و دیدار و عکاسی از طبیعت بی بدیل و چشم اندازهای گذرگاه های تور سوباتان در روزهای این سفر است.

جاذبه های موضوعی: گلزارهای وحشی و سبزه زاران دامنه کوه‌های تالش، پرچین های سوباتان، خانه های ییلاقی عشایر، دامنه های روستای سوباتان، ارتفاعات جنگل لیسار(آلچالیق)، ارتفاعات رفیع آق اولر و مریان، بلندای دره ساری‌داش، آبشار ورزان و…

توصیه های ضروری از سوی مسئول تور: برخورداری از سلامت بدنی کافی، درک ویژگی های زندگی گروهی، برخورداری از روحیه ای مهربان و شخصیتی آرام و انرژی +، کمک به ارتقای کیفیت نگاه عکاسان و مشارکت در گفت وگوهای علمی، آموزشی و اجتماعی.

تورهای برگزار شده به این مقصد:

87- تور سوباتان ( اردی بهشت 95)

73- تور سوباتان ( اردی بهشت 94)

نظرات (5)

 • ندا رهگذر

  |

  همیشه یکی از جذاب ترین قسمت های سفرمان که بیصبرانه منتظرش هستم دیدن عکسهای گزارشی است که با دیدنشان لذت لحظات سفر دوباره تداعی میشود. ممنون از #پایگاه_عکس_چیلیک بابت این شیوه جذاب و دوست داشتنی که بعد از هر سفر عکسهای گزارشی را منتشر میکند. سپاس از این پایگاه که در هیچ کدام از #تورهای_عکاسی_چیلیک دست خالی و بدون ثبت موفق برنمی گردیم حتی اگر در شرایط آب و هوایی خاص قرار بگیریم. ممنون از جناب #مهدی_سروری بابت اینهمه صبوری و درایت و توانمندی و نظم و اینهمه انرژی مثبت که در وجود تک تک اعضای گروه جاری میکنند. امیدوارم همیشه سلامت و برقرار باشند.

  پاسخ

 • مریم خداوردی

  |

  سفر به سوباتان یکی از بهترین جاهایی است که می توان رفت، آنهم با یک گروه دوست داشتنی و صمیمی که در کمال آرامش و امنیت بتوان تنها به عکاسی پرداخت. در این سفر شرایط آب و هوایی خیلی متنوع نبود و دوست داشتم مانند دفعه قبل مه تشکیل شود، که نشد و بیشتر هوا ابری و شدیدا باد میوزید . روز آخر کمی آفتاب شد که توانستم نصاویر متفاوتتری ثبت کنم .
  همچون دیگر سفرهای عکاسی چیلیک، با مدیریت دلسوز و برنامه ریزی خوب جناب آقای سروری توانستیم که با فایلهای خوبی برگردیم.

  پاسخ

 • اعظم حشمتی

  |

  آنقدر سفر قبلی اتور چیلیک به مقصد سوباتان به جانم نشسته بود وبه جرات می توانم بگویم یکی از بهترین سفرهایم بود. دوباره قصد قربت کردم و همراه چیلیک های عزیز عازم این سفر شدم.
  این بار سوباتان با باد به استقبال ما آمد، و با ما ماند. بادی که گاه توان مقاومت را از ما سلب می کرد. ابرهایی که می آمدند و اما ماندنش زیاد ماندگار نبود و باد بدرقه شان می کرد و این باعث می شد هوای دشت در پناه باد متغییر باشد و حضور در محیط و عکاسی را اندکی دشوار می کرد.
  تمرکز و ذهنی هوشمند لازم بود تا از این موقعیت سود جوید و شرایطی که شاید به ظاهر مطلوب نبود را به موقعیتی ایده ال برای عکاسی تبدیل نمایید. با توجه به ذهنیت قبلی که از این سفر در ذهنم مانده بود، تمرکز بر موقعیت و شرایط جدید با تاخیر برایم اتفاق افتاد و نتوانستم آنچنان که باید از سفر بهره برداری داشته باشم. اما اما ، قدم زدن در آن دشت های زیبا و تنفس در هوایی دلنواز و پاک و همگام باد رفتن، دیدن مناظری چشم نواز که جان و نگاه را به وجد می آورد و ….حظی دلپذیر و جان افزا را نصیب مان کرد و سفر به جان دلمان نشست. چه در مسیر رفت و چه در مسیر برگشت، در گذر از دامنه های پر پیچ و خم از خانه های روستایی و مناظر بکر لذت بردیم و عکاسی کردیم. آقای سروری باز هم و باز هم سپاسگزار مهربانی ها و همراهی ها و مدیریت صحیح و درایت شما هستیم، زنده و سلامت باشید.

  پاسخ

 • عارفه

  |

  سفری بسیار زیبا و به یاد ماندنی که در طبیعت بکر و زیبای سوباتان در کنار دوستان همدلی و همراهی رو آموختم ، قطعا برگزاری سفرهای چند روزه بسیار دشوار است و هماهنگی لازم بین همه امور به طوری که گروه با خیال راحت به هدف خود نزدیک و نزدیک تر شود به جز دشواری توانایی و مدیریت خاص و بسیار قوی میخواهد که استاد سروری بزرگوار به بهتزین شکل تمامی امور مربوط به سفر رو مدیریت می کنند و در کنار تمامی این مسائل به بهترین شکل استاد و راهنمای خانواده چیلیک در رسیدن به نگاه عکاسانه هستند
  تشکر از همه زحمات شما

  پاسخ

 • کامران ذهبی

  |

  kamranpersia@gmail.com
  92.242.203.131
  تور عکاسي سوباتان بيشتر از همه تورهاي عکاسي چيليک براي بنده شيرين دلچسب رويايي و آموزنده بود. لوکيشنها موقعيتها نورها و چهره ها يي که هميشه حسرت ثبتشون رو داشتم در اين سفر واقعا روي سنسور دوربينم نشست و لذتي در عکاسي به من داد که تا به حال تجربه نکرده بودم. البته اين به آن معنا نيست که عکسها همگي موفق بودند بلکه به معناي تجلي کامل لذت شخصي عکاسي براي بنده بودند و با وجود اينکه خيلي از عکسها مشکل تکنيکي و فني داشتند يک تجربه ومشق لذتبخش را برايم رقم زدند. همگي اين تجربه ها در شرايط سخت باد شديد
  منطقه به دست آمدند که تا به حال با اين شدت تجربه نکرده بودم. تور با مديريت عالي جناب سروري برگزار شد و با شرايط خاص منطقه ايشان تلاش کردند تا دوستان عکاس حداکثر بهره وري تصويري را از تور داشته باشند و با ايجاد يک جو صميمي بين بچه ها يک تور موفق را برگزار کنند. البته شرايط جوي منطقه باعث شد که بعضي از لوکيشنها رو تجربه نکنيم که اين موضوع ممکن است در هر توري اتفاق بيافتد. بعد از سفر سختترين کارها نخست انتخاب عکسهاي منتخب و سپس انتخاب عکس مناسب براي نقد در جلسه نقد و بررسي عکسهاست که جناب سروري زحمت اين کار رو به درخواست همسفراني که مايل باشند انجام ميدهند و براي من شناخت کارخوب نسبت به کارهاي ضعيفتر است و جالب اينجاست که هميشه عکس انتخاب شده براي نقد برايم شگفني ساز بوده است. بعد از ديدن عکسهاي همسفران پي بردم که تجربه و کار زيادي لازم دارم تا به يک نگاه موفق برسم ودر بسياري از زمينه هاي عکاسي ضعيف هستم. زيبايي عکاسي هم در همين نکنته نهفته است که بي انتهاست و هميشه عکاس در حال آموختن است. در پايان لازم مي دانم که بعد از جناب سروري از همه دوستاني که در پشتيباني سفر همکاري کردند و استاداني که از محضرشان درس آموختم سپاسگزاري کنم.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید