1. خانه
 2. تورهای عکاسی گذشته
 3. تور عکاسی مستند از کارگران ماهیگیری دی ۹۷
115 -
تور عکاسی مستند از کارگران ماهیگیری
تاریخ برگزاری : ۱۳۹۷/۱۰/۰۵
سه روزه
برنامه سفر

نکته: تمامی اعضای گروه همسفران #تور_عکاسی_چیلیک در ضمن هماهنگی می توانند از امکان واریز پس از برگزاری نشست های آموزشی استفاده کنند.
دقت کنید که: همسفران حاضر در تمامی تورهای پیشین با این مقصود پیش از هرگونه واریز وجه، با مسئول تور در تماس باشند.
مدت و زمان برنامه: سفر۳روز و ۳شب خواهد بود و همسفران در طی این حضور از امکان عکاسی از ابعاد متفاوتی از موضوع را برخوردارند.

اهداف عکاسی

اهداف عکاسی: اگرچه هدف اصلی حضور، تجربه عکاسی مستند در جمع کارگران بومی و مهاجر و استراحتگاه کارگران ماهیگیر است ولی علاقمندان به عکاسی طبیعت، فرم، منظره و مفهومی نیز می توانند از امکان حضور و تولید قایل مطابق با سلیقه و استعداد نگاه خود برخوردار باشند.

درباره منطقه

شهر آمل از جمله شهرهای استان مازندران است که با وجود همسایگی با شهرهای ساحلی بابلسر، محمودآباد و نور، خود فاقد ساحل دریا است.
اگر چه با کمترین مسافت طی شده می توان به شهرهای ساحلی خوش آب و هوایی رسید که تور صید ماهی صیادان و ماهیگیران همیشه در چندین نوبت شبانه روز تلاش می نماید تا چرخ روزی عده ای را در چرخه ی روزگار بچرخاند.
آب و هوای این منطقه در تابستان‌ها گرم و مرطوب و در زمستان ها ملایم و حداکثر ریزش باران در ماه آذر و حداقل آن نیز در تیر ماه است.
بخشی از ساکنان این شهر به دلیل همجواری با ساحل دریا برای امرار معاش تحت نظارت سازمان ها و تشکیلات شیلات به شغل ماهیگیری می پردازند و این حرفه به شغلی فصلی برای مردمان این منطقه بدل شده است.

همسفران این تور عکاسی در ضمن آموزش های پیش از سفر، تجربه عکاسی مستند از تلاش و تکاپوی زحمت کشانی را در پوشش های عایق با رطوبت و نمین تجربه خواهند کرد.
در این کارگاه آموزشی که طی چندین جلسه نشست حضوری و زمینه سازی برای درک و تبیین آموزش های لازم در محل دفتر رسانه پایگاه عکس چیلیک برگزار می شود، همسفران و متقاضیان پس از شرکت در این سلسله نشست ها در فرصتی مناسب در محل کار و اسکان کارگران شرکت ماهیگیری حضور یافته و تمام سعی خود را برای تجربه و ثبت هایی موفق بکار می گیرند.

این موضوع از جمله مضامین متمرکز در تور عکاسی چیلیک بوده که با وجود زیرساخت های اقتصادی و وجود نمادهای کار گروهی در قالب شرکت تعاونی زمینه های بسیار مستعدی برای پرداختن هدفمند به خود را داراست. سیر تغییرات و وسعت تحولات جامعه و گذر زمان در سایه معاش و معضلات زیست محیطی و ضوابط بازدارنده و گاه! مانع در حمایت از اقشار کارگری و همچنین عمر گروه های کاری در این حرفه، بهانه های فراوانی را برای عکاس مستند در به تصویر کشیدن حواشی و بطن این موضوع فراهم می آورد…

اشتراک گذاری

دیدگاه شما

۱۰ دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • حميده-نظرى
  ۱۴ دی ۱۳۹۷ ۲۳:۲۷

  همراهى با ١١۵ مین تور عکاسى چیلیک سفرى بسیار پر بار و خاطره انگیزى بود و درسهاى جدید اجتماعى و همچنین عکاسى پر از اموزه هاى قابل استفاده بود .با تشکر از جناب مهدى سرورى مدیر توانمند این سفر.

  پاسخ
 • اعظم حشمتی
  ۱۵ دی ۱۳۹۷ ۰۰:۰۷

  ارزش این سفر و تجربه عکاسی، وام دار جلسه ها و نشست های قبل از سفر بود، نشست هایی که در آن شرایط سفر، موقعیت و موضوع به طور جامع تشریح شد و مشق بصری که با دیدن عکس های زیادی از موضوع ماهیگیری انجام شد، بحث ها و گفتگوهایی که درباره چگونگی پرداخت به موضوع و ثبت آن صورت گرفت و … همه و همه ذهن و نگاه را برای یک تجربه جدی و هدف دار آماده کرد. کمی دل نگرانی چاشنی این چالش جدید بود، تا روز موعود و آغاز سفر…. همراهی همسفرانی همدل و هدفمند و حمایت و مدیریت و پشتیبانی تمام وقت جناب #مهدی_سروری از آغاز سفر انرژی بخش راه مان بود. امتیاز زندگی شبانه روزی در محل اسکان کارگران ماهیگیری ، فرصت و موقعیت ممتازی بود تا با درک شرایط و موقعیت زندگی آنان ، امکان گفتگو و برقراری تعامل برای رسیدن به ثبت های موفق برایمان فراهم شود.
  امکان ویژه دیگری که این سفر در اختیار ما گذاشت حضور شبانه روزی در موقعیت در طول سه روز بود که منجر به درک بهتر شرایط و محیط اسکان کارگری شد. همچنین حضور بی قید زمان در محل کار ماهیگیران در طول شبانه روز و تجربه عکاسی از این موضوع در شرایط آب و هوایی مختلف فرصت هایی دیگری بود که شکر خدا نصیب مان شد.
  از این تجربه و چالش عکاسی با رویکردی هدفمندتر همراه #پایگاه_عکس_چیلیک و همسفران #تور_عکاسی_چیلیک بسیار خرسندم. تجربه های اینچنین اشتیاقم را برای ادامه و هدفمند پیش رفتن در مسیر عکاسی دو چندان می کند.

  پاسخ
 • مریم خداوردی
  ۱۵ دی ۱۳۹۷ ۱۰:۰۰

  ۱۱۵مین تور عکاسی چیلیک به مقصد محمودآباد برای عکاسی از کارگران ماهیگیری یکی از مقاصد مورد علاقه ام است که برای سومین بار به این سفر با تور عکاسی چیلیک همراه می شدم. این تورها که در آغاز به صورت سفری یک روزه برگزار می شد، به خاطر پتانسیل عکاسی اش، درخواست اضافه کردن تعداد روزهای سفر را دادیم که موافقت شد.
  قبل از سفر با برگزاری نشست های پیاپی که با همسفران پیرامون ایده و تم داشتیم ،بسیار مفید بود و سعی شد که پیش از سفر با هدف و برنامه ریزی برای عکاسی برویم و برای برگزاری نمایشگاه و چاپ کتاب نیز فکر کردیم.
  از سمت و سویی که برای عکاسی پیش گرفته ایم بسیار خوشحالم و آینده روشنی را پیش رو میبینم چرا که هر دفعه سعی می کنیم که صورت مسئله ای سختتر برای خود تعریف کنیم.
  تور عکاسی چیلیک با مدیریت و درایت جناب سروری هر با کیفیت بسیار خوبی در جهت فراهم آوردن شرایط عکاسی همگان فراهم میشود که در عین حال امنیت و صمیمیتی که در جو آن حاکم است شور و نشاط انگیزه می دهد.

  پاسخ
 • سید مهدی طباطبایی
  ۱۵ دی ۱۳۹۷ ۱۴:۰۵

  تور عکاسی مستند از ماهیگیران سومین تور عکاسی ای بود که من با چیلیک سفر میکردم.
  محسنات این تور رو میشه در بخشهای زیر خلاصه کرد:
  ۱-نشستهای توجیهی- آموزشی قبل از سفر که دید کاملی نسبت به محیطی که قرار است در آن حاضر باشیم،بخصوص به ما که قبلا در این محیط حاضر نبودیم، می‌داد.
  ۲- اقامت در کنار صیادان که اجازه می داد در هر ساعتی از روز و شب، در بین ماهیگیران برای عکاسی حاضر باشیم و همیشه رودررو با سوژه ها عکاسی کنیم.
  ۳-ایجاد یک محیط حرفه‌ای و دوستانه صرفا برای عکاسی که باعث می شد با آرامش به کنکاش در محیط بپردازیم و برروی سوژه ها کارکنیم.
  ۴- همسفران خوب و مدیر تور باتجربه که دغدغه هایی مشابه شما دارند و این به نزدیکی و ایجاد فضای دوستانه و حرفه ای بسیار کمک می‌کرد.
  ۵-در کنار همه اینها اضافه می‌کنم پیگیریها و نشستهای بعد از برگزاری تور به منظور بررسی و نقد عکسها که باعث میشه عکسهای خودتون رو با دقت بیشتری ببینید، در جلسه نقد به نمایش بگذارید و پذیرنده نقدهای دیگران باشید و نقد خودتون رو به عکسهای دیگران بیان کنید.
  به طور خلاصه اگر به دنبال عکاسی از سوژه هایی هستید که به طور عادی در دسترستون نیستند، به دنبال یک گروه هماهنگ و حرفه‌ای می‌گردید تا در اون حضوربرای عکاسی داشته باشید، دوست دارید عکس تولید کنید و دیگران هم عکس های شما رو ببینند و حتی با همسفران پروژه های مشترک مثل نمایشگاه انجام بدهید، بهترین انتخاب تورهای چیلیک خواهد بود.

  پاسخ
 • ندا رهگذر
  ۱۵ دی ۱۳۹۷ ۱۴:۵۸

  صد و پانزدهمین #تور_عکاسی_چیلیک، سومین سفر بنده برای عکاسی از ماهیگیران ساحلی به همراه خانواده خوب چیلیک بود.
  در اولین سفر به این مقصد بسیار تحت تاثیر محیط قرار گرفته بودم و با توجه به اینکه برای اولین بار چنین شرایطی را تجربه و ثبت می کردم، هیجان ناشی از شرایط در آثارم مشهود بود.
  ولی در جلسات نقد بعد از سفر به درک بهتری از این نوع عکاسی رسیدم و متوجه ضعف هایم شده و در سفر دوم با آرامش و با بهره گیری از آموزه هایم در جلسات نقد عکسِ سفر قبل به همین مقصد، به عکاسی پرداختم و خوشبختانه موفق تر از سفر اول عمل کرده و هدفمند تر عکاسی کردم و باز هم در جلسه نقد بعد از سفر نکات جدیدتری آموختم
  ولی این سفر…
  سفر کاملا متفاوتی بود، چندین جلسه بحث و گفتگو در دفتر #پایگاه_عکس_چیلیک و همچنین دیدن عکسهای بسیار زیاد از این موضوع در طی این جلسات و طرح ایده و همفکری دوستان موجب شد با ذهنی آگاه تر راهی سفر شویم
  البته از آنجا که تصمیم بر آن شد هر کسی با تم خاصی که از قبل در ذهن تعریف می کند به ثبت بپردازد، کمی اضطراب داشتم ولی آموخته هایم در جلسات قبل از سفر و همچنین طولانی تر بودن زمان سفرمان نسبت به دو سفر قبل و همچنین راهنمایی ها وحمایت های بی دریغ استاد گرامی جناب #مهدی_سروری در تمام لحظات سفر، موجب شد تا با آرامش و اطمینان و تمرکز بیشترب به عکاسی بپردازیم.
  اسکان مان در همان محل زندگی ماهیگیران از مزیت های این سفر است که هم موجب برقراری ارتباط بهتری با ماهیگیران می شود و هم این امکان را برای مان فراهم کرد که در هر ساعت از شبانه روز با امنیت کامل در محیط به عکاسی بپردازیم
  بسیار ممنونم از استاد عزیز جناب #مهدی_سروری که چنین شرایط ویژه ای را برای همسفران مهیا می کنند و ممنونم از حضور همسفران خوب و همدل که انرژی مثبت حضورِ مهربانشان تاثیر بسیار زیادی در موفق تر بودن سفر و ثبت هایمان داشت.

  پاسخ
 • مهری راست قدم
  ۱۵ دی ۱۳۹۷ ۱۷:۲۵

  سفر برای عکاسی از تلاش کارگران ماهیگیری برای دومین بار مرا واداشت تا با تور عکاسی چیلیک همراه باشم ، هرچند سفر سختی بود مخصوصا من که با دست راست شکسته و در گچ تلاش به عکاسی کردن داشتم ولی دوستان خوبم و جناب سروری عزیز آنقدر مهربان بودند و کمک کردند که یکی از بهترین سفرها برایم رقم زده شد.
  سفرهای همراه با خانواده چیلیک همیشه پربار و با آموزش های خوبی همراه است ، با کارگران و ماهیگیران در یک محیط واحد زندگی کردیم ،عکاسی کردیم و آموختیم
  از همه دوستان و جناب سروری بسیار سپاسگزارم

  پاسخ
 • سفر ۱۱۵#تور_عکاسی_چیلیک با موضوع ماهیگیران دومین مواجهه من با این موضوع بود که این سفر با توجه به مدت طولانی تر باعث شد بیشتر روی موضوع تفکر کنم و بیشتر در محیط باشم و ببینم و همین امر با مدیریت بسیار عالی آقای سروری باعث یک سفر کاملا عکاسانه و بدون نقص بود که همه دوستان در کنار هم تنها به تفکر و دیدن و عکاسی گذراندیم
  این سفر که در واقع از چندین هفته قبل از حرکت شروع شد و در جلسات قبل از سفر نکات و دیدگاه های متفاوت رو شنیدم و با خانواده #پایگاه_عکس_چیلیک تجربیات زیادی کسب کردم
  دوستانم در گروه کاری #پایگاه_عکس_چیلیک بر خلاف دیگر جمع های اینچنین تنها به موفقیت و پروژه فردی خود فکر نمی کنند و #با_ایده_از_اجرا_تا_ارایه همه در کنار هم هستند و به هم کمک می کنند تا به بهترین و کامل ترین نتیجه گروهی برسیم
  و دلیل این روزهای من برای زندگی بهتر بودن در کنار این گروه به استادی و راهبری و هدایت کنندگی استاد #مهدی_سروری است

  پاسخ
 • حانيه عبدالمحمدى
  ۱۶ دی ۱۳۹۷ ۰۰:۵۷

  این سفر از بهترین تجربه هاى عکاسی من بود ، براى من دیدن و دیدن و دیدن و لمس کردن این شغل پر مشقت که به واسطه ى حضور مداوم در کنار کارگران و ریسمان هاى پوسیده از زحمت ماهیگیران ممکن شد دستاوردى بسیار ارزشمند بود ، مسلما گفت و گو ها و نشست هاى قبل از سفر در هدفمندیم در به تصویر کشیدن نقش ویژه اى را ایفا کرد ، ممنونم از آقاى سرورى که چنین تجربه اى را سبب شدند و اهالى چیلیک که مهرشان مثال زدنیست،

  پاسخ
 • صبرا رئیسی
  ۱۶ دی ۱۳۹۷ ۱۰:۴۷

  حرکت به سمت ساحل خزر جهت مستندنگاری و ثبت تلاش و فعالیت کارگران ماهیگیران با عنوان “صید پره”، همراه با اعضای صدوپانزدهمین #تور_عکاسی_چیلیک ، همه “انتظار” من از نخستین سفر عکاسی ام با موضوع ماهیگیری را توام با شور و اشتیاق کرد.
  من به عنوان تنها همسفری که نه سه روز کامل بلکه به دلیل محدودیت های شخصی ام ، زمانی حدود ۲۰ ساعت را کنار دیگر اعضا در ساحل مشغول عکاسی و دیدن همکاری بی وقفه گروه ماهیگیران بودم.
  “انتظار” نخستین واژه ای بود ذهن مرا به خود مشغول کرد.
  من “انتظار” را در چهره صیادان، عکاسان و مردم عادی در کنار دیوار دریا دیدم.
  قایق ها، تورها، ریسمانها، نشانه ها و تراکتورها و حتی ساحل و دریا هم “انتظار” می کشیدند.
  “اسارت” واژه دیگری بود که با دیدن صیادان و عکاسان به ذهن من خطور کرد. “اسارت” ماهی ها در تور، “اسارت” دریا در تور، “اسارت” دوربین ها در دست عکاسان و حتی “اسارت” انسان در دستان پرقدرت تکنولوژی.
  همه این تلاش های بی امان صیادان و ماهی ها به من می گوید: انسان و ماهی هر دو برای “بقا” تلاش می کنند و گاه انسان و گاه ماهی پیروز می شوند. شاید بتوان گفت: عکاسان هم با فعالیت خود سعی در “بقا” دارند. این گروه تلاش می کنند تا با ثبت لحظه های ناب و پر گفتگوی اهالی دریا و ساحل، باقی نگه دارند خود را در دنیای زیبای هنر عکاسی و عکاسی مستند و همه این اتفاق های بی نظیر قطعا ارزش دیدن و ثبت کردن دارد.
  ومن با تمام اشتیاق و کم تجربگی ام و البته فرصت کم، به دلیل حضور در گروهی همراه و پشتیبان و پرتلاش و با تجربه، در سایه کمک های بی دریغ و وصف ناشدنی مدیریت باتدبیر گروه، آقای #مهدی_سروری ، تا حد زیادی توانستم دغدغه های ذهنی ام را کشف و ثبت کنم و قطعا تنها حضور و دیدن این میراث فرهنگی چند صد ساله هم در کنار همسفران خانواده #پایگاه_عکس_چیلیک ارزش و زیبائی خود را دارد.
  اراده و عزم و تلاش و همکاری اعضای گروه چیلیک برای ثبت هرچه مفیدتر این تکرار ارزشمند هرساله ،ستودنی است.
  وحالا بازهم انتظاری زیبا برای شرکت در جلسه نقدعکس و گفتگو پیرامون عکس های ثبت شده عکاسان و علاقمندان و همسفران در این سفر به یادماندنی.

  پاسخ
 • محمدرضا خرازی
  ۱۷ دی ۱۳۹۷ ۱۴:۱۴

  پایگاه عکس چیلیک تنها مرکز یا جزء معدود مراکزی که واقعا هدفمند سفر عکاسی رو برنامه ریزی و برگزار میکنه، محاسبه ساعت حرکت، تعداد روزهای سفر به حداقل رساندن هزینه ها برای حضور علاقه مندان از سطوح مالی مختلف و پرداختن به مساله مهم ارائه عکس .
  خیلی از کسانی که علاقه مند رفتن به سفر عکاسی هستن دوست دارن که از مکان های جدید عکاسی کنند و تکرار عکاسی از یک محل براشون خوشایند نیست،پرداختن به یک حرفه مثل ماهیگیری به روش پره در سال های متوالی نشان از اهداف بلند مدت از برگزاری سفرهای عکاسی است که به امید خدا نتیجه این سفرها هم مثل مقاصد دیگه عکاسی از خوانسار و کویر و … به بار خواهد نشست.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تورهای چیلیک

فهرست