123 -
تور عکاسی کاشان (بازار و خانه های تاریخی)
تاریخ برگزاری : 1398/11/29
دو روزه
برنامه سفر

سفر دو روز و دو شب بوده و زمان حرکت، از غروب چهارشنبه 29 بهمن ماه می باشد.
توجه: در صورت رضایت همگان امکان حرکت از غروب روز سه شنبه 28 بهمن نیز ممکن است
همسفران در این سفر عکاسی قصد دارند تا در حرکتی شبانه از تهران عازم مقصد شوند و در موقعیت نور صبحگاهی عازم مقاصد عکاسی شوند.
حضور در بازار سنتی شهر، مسجد و مدرسه آقا بزرگ، عکاسی از رواق ها و سرای امین الدوله و تیمچه و هشتی، خانه های عباسیان، طباطبایی و بروجردی در منطقه علوی کاشان که در کنار هم قرار دارند به عنوان خانه های شاخص شهر کاشان و دیوار تاریخی شهر و … همچنین حضور و عکاسی از محوطه بازار سنتی کاشان و …

همسفران تور پیشین به این مقصد در صورت حضور در گروه و احراز شرایط از 40%تخفیف برخوردارند.
سایر همسفران با #تور_عکاسی_چیلیک مشروط به درج اطلاعات#و@ از 20%تخفیف برخوردارند.
صاحب عکس برگزیده در تور برگزار شده به این مقصد از 100%تخفیف برخوردار است.
همسفرانی که نخستین تجربه همسفری با #تور_عکاسی_چیلیک دارند متعهد به پرداخت+10% هستند.

اهداف عکاسی

تجربه عکاسی مستند از نماهای معماری و مضامین اجتماعی و حضور در خانه های تاریخی و بازار کاشان

درباره منطقه

کاشــان

کاشان شهری تاریخی است که مرکز شهرستان است و بخشی از استان اصفهان محسوب می‌شود. این شهر در مرکز ایران در ۲۲۰ کیلومتری جنوب پایتخت و ۲۰۰ کیلومتری مرکز استان واقع است.
کاشان مهد تمدن و فرهنگ سنتی ایران و مشهور به دارالمومنین است. این شهر دارای ۷۰۰۰ سال قدمت شهرنشینی و یکی از زیباترین شهرهای ایران است. کاشان شهری با اصالت و با مشاهیر علمی و ادبی زیادی است و نقش پررنگی در صنعت گردشگری ایران دارد. عده‌ای از مورخین کاشان را با اصالت‌ترین و اولین شهر ایران و جهان می‌دانند.
در تور عکاسی کاشان همسفران از بازار و خانه های تاریخی این شهر دیدار و عکاسی خواهند کرد.
بازار کاشان در مرکز این شهر واقع شده است و دیگر فضاهای شهری در دو طرف آن قرار گرفته‌اند، این بازار در دوره صفویه رونق فراوانی داشته‌است که البته در دوره قاجار میزان قابل ملاحظه‌ای از آن رونق کاسته شده. افزوده‌های جدیدتر بازار شامل تیمچه امین‌الدوله، دو مدرسه و یک مسجد است.
از بناهای تاریخی مهم کاشان که هنوز استوار مانده‌اند یا آثارشان پابرجاست می‌توان به مناره زین الدین، آرامگاه سلطان عطابخش، مسجد عمادی (مسجد میرعماد)، مسجد جامع، مدرسه سلطانی، مسجد آقابزرگ، قلعه جلالی، حمام سلطان امیراحمد و کاروان سرای امین الدوله اشاره کرد، در همه این بناها ویژگی‌های معماری مشابه دیده می‌شود، جز مناره زین الدین که در این زمینه یکتا است.
کاشان حداقل نوزده عمارت تاریخی دارد که به خوبی محفوظ مانده‌اند. این عمارت‌ها عناصر عمومی خانه‌های سنتی کاشان را دارا می‌باشند، اما نسبت به آنها دارای فضاهای بزرگتر، معماری ماهرانه تر و عناصر مجلل تری هستند. از معروف‌ترین این عمارت‌ها می‌توان به خانه بروجردی‌ها، خانه بنی کاظمی و خانه مرتضوی اشاره کرد.

اشتراک گذاری

دیدگاه شما

۶ دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • مریم خداوردی
  ۰۸ اسفند ۱۳۹۸ ۰۰:۰۷

  کاشان پر از جاذبه های گوناگون است. از بناهای تاریخی و خانه های مختلف زیبا که هنوز روح خود را حفط کرده اند گرفته تا بازار و انواع مشاغلی که شاید رو به زوال باشند. از جمله مسگری و رنگرزی الیاف قالی…
  سفر با انتخاب زمانهای درست و برنامه ریزی خوبِ جناب اقای سروری شروع شد که شب به کاشان رسیدیم و زمانی کافی برای استراحت و صبح با انرژی برای عکاسی، اسکان را ترک کردیم.
  اتفاق جالب این سفر، بردن ما به خانه استیو بود که با چنین جایی آشنا شدیم و متوجه شدیم که عکاس نامدار امریکایی، استیو مک کاری، یک گالری دایمی از اثارش در کاشان برقرار کرده است که دیدار از آن بسیار مفید و لذت بخش بود.
  در این سفر که دومین سفرم همراه با #پایگاه_عکس_چیلیک بود سعی کردم که زوایای جدید و تازه ای از معماری را ببینم و ثبت کنم. همچنین کمی بیشتر از دفعه پیش در بازار و به عکاسی مستند که مورد علاقه ام است پرداختم.
  در مدت همسفری ام با تور عکاسی چیلیک رمز موفقیت عکاسی را در مدیری خوب ، دلسوز و راهبر و همسفران مهربان و سخاوتمند یافتم.

  پاسخ
 • دو سال پیش همراه تور عکاسی چیلیک سفر عکاسی به شهر تاریخی کاشان را تجربه کردم. با آن تجربه اول و سعی و خطا در به تصویر کشیدن معماری کاشان، بسیار علاقمند بودم تا دوباره فرصتی باشد که آنچه را دیده بودم با نگرشی تازه ثبت کنم و آنچه را از نگاهم پنهان مانده بود، را بتوانم ببینم و ثبت کنم. این اتفاق در زمستان ۹۸ از طریق پایگاه عکس چیلیک
  دوباره رقم خورد و شرایط حضور در شهر کاشان فراهم گردید. این بار برخلاف دو سال پیش، به دلیل شرایط هوای ابری و بارانی، از حضورنور را به عنوان یک شاخص بر روی آثار معماری محروم بودیم اما خود مجالی برای عکاسی معماری در شرایط این چنینی بود که چالشی در استفاده از ابزار، تکنیک و نوع نگاه را در عکاسان ایجاد می کرد.
  زمان سفر کوتاه بود و باید در نهایت تمرکز و دقت از حضور در موقعیت بهره می جستیم. هر چند معتقدم برای رسیدن به نتیجه بسیار بهتر باید مدت زمان بیشتری را در محیط عکاسی و در ارتباط با موضوع گذراند.
  زمان حرکت رفت و برگشت به سفر کاشان و وسیله نقلیه بسیار سنجیده و مناسب و در خور حال یک تور عکاسی انتخاب شده بود و عکاسان با استراحت کافی توانستند از موقعیت عکاسی شان بهره ببرند.
  بسیار سپاسگزار مدیریت و راهنمایی های مدبرانه و دلسوزانه جناب سروری هستم که شزایط این سفر را در بهترین حالت برای همسفران عکاس فراهم نمودند.

  پاسخ
 • عارفه حجارمنش
  ۰۸ اسفند ۱۳۹۸ ۱۲:۵۴

  برنامه این سفر برای عکاسی معماری و بازار قدیمی کاشان ریخته شده بود که در طی دو روز سفر با هماهنگی های لازم و دقیق بهترین استفاده رو از زمان و نور کردیم و به عکاسی پرداختیم
  تفاوت این سفر عکاسی معماری با عکاسی های معماری قبلم داشت این بود که میتونستیم برای عکاسی وقت کافی بزاریم و برای هر موقعیت بدون عجله نگاه کردیم و سنجیدیم و شاتر زدیم
  و حتی موقعیت های نابی بدست آوردیم که کمتر شخصی ممکنه بدست بیاره
  تجربه غروب در خانه های تاریخی لذت عکاسی و سفر رو چند برابر کرد
  و لذت بخش ترین قسمت سفر برنامه ریزی و هماهنگی به موقع جناب آقای سروری برای بازدید از خانه استیو بود که کاملا تجربه ناب و بی نظیری بود

  پاسخ
  • پس از گذشت ۱۰ سال از آخرین سفر گروهی و حرفه ای به کاشان که با همراهی دانشجویان معماری بود، این بار و در زمستان ۱۳۹۸ همراه دوستان عکاس به دنبال کشف منظری تازه و نو از معماری بناها و بازار کاشان رفتم. کاشان پتانسیل های عمیق و قابل تاملی هم برای بررسی معمارانه و هم کنکاش های عکاسانه دارد و این سفر فرصت بسیار مناسبی برایم بود تا در کنار همراهانی مهربان و اهل سفر گروهی، تحت مدیریتی بی نظیر، این بار به کشف مناظر و زوایای جدیدی از این کهن معماری بپردازم.
   دیدار از خانه احیا شده ای که استیو مک کاری، عکاس آمریکایی آن را جهت نمایشگاه دائمی عکس هایش انتخاب کرده نیز نکاتی در خور توجه از بحث احیا و مرمت ساختمان یادآورم شد. اینکه گاهی تنها با تفکر مینیمالیستی و به دور از تفکرات فلسفی پیچیده، هم می توان به روح فضا پایبند بود و هم به اصل پایداری و سازگاری با محیط زیست وفادار ماند. سبک و شیوه احیای بنای خانه استیو، جمله معروف معمار بزرگ، میس ون دروهه، را یادآور می شود که: less is more : کمتر غنی تر است.

   پاسخ
 • در ۱۲۳ومین #تور_عکاسی_چیلیک یکبار دیگر با دوستانی از تبار همدلی و مهربانی، همراه و همسفر شدیم تا در گوشه‌ای دیگر از #ایران_زیبا به سعی عکاسانه بپردازیم و اینبار مقصدمان کاشان بود، شهری که صدای باشکوه تاریخ را از بطن آن می‌توان شنید
  این سفر نیز همچون دیگر #تورهای_عکاسی_چیلیک با برنامه‌ریزیِ هدفمند و دقیقِ #پایگاه_عکس_چیلیک، عالی پیش رفت
  و از آنجا که زمان سفر طولانی‌تر از سفرهای گذشته به این مقصد بود، توانستیم در زمان کافی و لازم ، و همچنین با آموزش‌ها و راهنمایی‌های استاد #مهدی_سروری، از موقعیت‌ها و پتانسیل‌های هر مکان برای عکاسی بهره‌مند شویم
  و با تدابیر ایشان (استاد سروری) توانستیم حتی در ساعتهایی خاص و ناب در بعضی از لوکیشن ها که برای همگان امکان‌پذیر نیست، حضور داشته باشیم و به ثبت‌هایی عالی برسیم.
  دیدار از نمایشگاه استیو‌‌مک‌کوری و ساعتی را که در آنجا گذراندیم یکی از زیباترین قسمت‌های سفرمان بود
  شکرِ خدای مهربان که اینبار نیز، سفرمان، هم به لحاظ عکاسی پربار بود و هم دوستی‌هایمان را عمیق‌تر کرد.

  پاسخ
 • سید مهدی طباطبایی
  ۱۵ اسفند ۱۳۹۸ ۲۲:۱۷

  تور کاشان اولین سفر من به کاشان و اولین تجربه در عکاسی معماری بود.برنامه ریزی مناسب سفر برای حضور در ساعات طلایی در لوکیشنهای مورد نظر، با حرکت از تهران در بعدالظهر سه‌شنبه شروع شد.عکاسی از خانه‌های تاریخی و بازار، در این دو روز در برنامه بود.کاشان برای عکاسان علاقه‌مند به معماری، بهشتی تمام نشدنی است.خانه‌های تاریخی و مساجد مختلفی که هرکدام سبکِ معماری و اسلوبِ خاص خود را دارند، می‌تواند پدیدآور عکسهایی متفاوت باشد.در کنار همه اینها بازار کاشان، علاوه بر معماری خاص خود، دربرگیرنده مشاغلی سنتی همچون مسگری، رنگرزی و … است، که شاید در شهرهای دیگر نتوان نشانی از آنها یافت.همه اینها کاشان را تبدیل می‌کند به مقصدی ایده‌آل، هم برای عکاسان علاقه‌مند به معماری و هم برای دوستداران عکاسی مستند.غافلگیری سفر شاید بازدید از “خانه استیو” بود که موزه‌ای دائمی از عکسهای استیو مک‌کاری عکاس نامدار معاصر است.عکسهایی به غایت زیبا با چاپهایی محسور کننده، که بعید است در جای دیگری شاهدش باشیم.همه زیباییهای کاشان در کنار همسفران همراه و برنامه‌ریزی خوب پایگاه عکس چیلیک که با هماهنگیهای مناسب حتی امکان عکاسی در ساعات غیر اداری و با سه پایه را نیز برای جمع عکاسان فراهم کرد، دوچندان شد هرچند در پاره‌ای اوقات، گرد پیری توان ما را می‌ربود و امکان همراهی نبود. به امید تکرار این سفر در زمانی دیگر.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تورهای چیلیک

فهرست