نمایشگاه عکس «نفس» در نگارخانه نگر

نمایشگاهی از آثار عکاسی پونه اولادعظیمی با موضوع طبیعت و عنوان « نفس » عصر روز جمعه دهم شهریور ماه جاری در نگارخانه نگر گشایش می یابد.
به گزارش پایگاه عکس چیلیک در این نمایشگاه تعداد 44  قطعه عکس رنگی در اندازه 50 در 70 سانتیمتر از « پونه اولاد عظیمی » بانوی عکاس به نمایش گذاشته می شود.
تمامی مراحل جمع آوری ، انتخاب و نظارت بر چاپ توسط مستند ساز ایرانی « فرشاد فدائیان » انجام گرفته است.
در بخشی از متن قاب نخست این نمایشگاه فرشاد فدائیان(به تاریخ آذر 1392) آورده است: “من، نگاه می‌کنم، پس هستم، شايد قرينه اى باشد براى “من، شك مى كنم، پس هستم”؛ يكى در حوزه‌ى هنر و ديگرى در حوزه‌ى دانش.
شكى كه به معناى هستى پيوند مى‌خورد، شكِ مُهمل و متداول نيست و نگاهي كه هستى را، معنا مى‌كند تنها به نگريستن تا آستانه‌ى حسِ محض نمی‌انجامد. عبور از آستانه‌ى حس و در آميختن با فهم و رنج و لذت، مفهوم جدايىِ حس‌هاى چندگانه را به چالش مي‌کشد.
اين جاست كه با چشم، مي‌توان شنيد؛
با گوش، می‌توان ديد،
با سكوت، مى‌توان حرف زد،
و بی‌برداشتن قدمى، مى‌توان راه رفت….
آن طور كه مولاناى بزرگ گفت: “بی قدمى، رقص بين، بی دهنى، وّه وّهِه ”
رنجِ زيستن را بايد با لذتِ زيستن همراه كرد و اين هردو را بى‌تجربه ى زيستن نمى‌شود دريافت و تجربه‌ى زيستن، اگه با شناختِ ملزومات نگاه، توأم شود- از جمله – به “نگاه عكاسانه” مى‌رسد.
” پونه” ى بيست و سه ساله در اولين قدم، حسِ كم‌داشته‌اش، يعنى شنوايى را با فراخوان بينائى، ممكن و مائده‌ى شنيدن از نوع ديدن را پيش روى‌مان پهن كرده است و اين، آغاز راهی‌ست كه او را از رنج، گذر مى‌دهد و به لذت می‌رساند.
—————————————–
وقتى ياداشت سال نود و دو، روى عكس‌هاى پونه را سال نود و شش دوباره مرور می‌کنم، در مى‌يابم كه گذر از وادى رنج و درنگ بر بالينِ لذت، استمرارِ همواره‌ى حيات است.
او امروز بيست و هفت ساله شده، اما اگر هشتاد و هفت ساله هم بشود ، قاعده تغيير نمی‌كند؛ مهم آن است كه از چه به چه می‌ رسيم، به كدام وارگه ، بار می‌اندازيم و از چه محملى براى كاستن از هرگونه رنجى در مواجهه با هستى پيچيده‌ی خود كنار می‌ آييم وچه محملى باشكو‌ تر از طبيعت كه اين سال‌ها و روزها به قهرِ جهالت آدمى گرفتار آمده…
و من بسيار خوشحالم كه انتخاب، اصلاح و نظارت برچاپِ عكس‌ها در هردو نمايشگاه به من واگذار شده زيرا كه در نوع نگاه به طبيعت، هميشه نگاهش را دوست داشته‌ام.
فرشاد فداييان/ شهريور 1396

پونه اولادعظيمى متولد آذر 1368 در شهرستان قائمشهر است و دانش آموخته مقطع کارشناسی رشته ارتباط تصویری(گرافيگ) از دانشکده بابل است. شرکت در نمايشگاه گروهى عكس از هنر آموختگان موسسه فرهنگى و هنرى “مهروماه” سارى، نمايشگاه انفرادى بابل، نمايشگاه گروهی گالری آشنا در شيراز، نمايشگاه گروهى “شش نگاه يك اتفاق” در گالری “هفت آينه” – سارى و عكاسی پشت صحنه مستند عشاق مزرعه نيشكر به کارگردانی فرشاد فدائيان از جمله سوابق این بانوی عکاس است.
نمایشگاه عکس نفس در ساعت 16 روز جمعه 10 شهریور در گالری نگر گشایش یافته و تا ساعت 21 ادامه خواهد داشت. سایر علاقمندان می توانند همه روزه تا پایان روز چهارشنبه 15 شهریور ماه از ساعت 14 تا 20 از این نمایشگاه دیدن کنند. گالری نگر روزهای شنبه تعطیل است.
نگارخانه نگر در تهران، خیابان قیطریه، ضلع جنوبی بوستان قیطریه، خیابان روشنایی، کوچه دلارآم، شماره 33، زنگ سوم واقع شده است.

منبع: پایگاه عکس چیلیک

دیدگاهتان را بنویسید