نمایشگاه عکس‌ « سوگ‌واران » در موزه عکسخانه شهر و نگارخانه لاله

نمایشگاه عکس‌ « سوگ‌واران » به مناسبت ماه محرم و گرامی داشت تاسوعا و عاشورای حسینی ، عصر دوشنبه سوم مهرماه جاری در موزه عکسخانه شهر و نگارخانه لاله برگزار می شود.

به گزارش پایگاه عکس چیلیک ، نگارخانه لاله و موزه عکسخانه شهر در اقدامی مشترک و هم‌زمان نمایشگاهی از عکس‌های تاریخی مرتبط با ایام محرم را با عنوان «سوگ‌واران» برگزار می‌کنند.
در متن قاب نخست این نمایشگاه عکس آمده است: یکی از ویژگی‌های برجسته عکس‌های تاریخی، ثبت وقایع و سندی برای شناخت و بررسی دوران گذشته است. از آغازِ ورود عکاسی به ایران در دوره قاجار به تدریج برخی از عکاسان توانستند رفتارها و آئین‌های جمعی مردم را ثبت کنند. یکی از این آئین‌ها، سوگواری برای امام حسین(ع) است. تصاویر زیادی از آیینهای سوگواری در عصر قاجار و پس از آن به جای مانده است. در این مجموعه برگزیدهای از چندین دوره تاریخی و تصاویری از هیات‌های عزاداری، تکیه‌ها، دسته‌های سینه‌زنی و آئین تعزیه انتخاب شده است.
نمایشگاه عکس «سوگواران» در دوبخش، شامل 32 قطعه عکس با چیدمانی تازه در نگارخانه لاله و بخش دیگر شامل 23 قطعه عکس در موزه عکسخانه شهر برگزار می‌شود.
این مجموعه‌ها و اسناد تصویری روایتگر دوران گذشته و ارادت مردمان ایران زمین به امام سوم شیعیان است که این موضوع همیشه در طول تاریخ ساری و جاری بوده است. با این تصاویر در تاریخ سفر می‌کنیم و با تجربیات زیسته پیشینیان آشنا می‌شویم. امید است که این رویداد زمینه‌ای برای توجه به مسائل تاریخی، مردمنگاری و جامعهشناسی فراهم آورد.
آیین گشایش نمایشگاه روز دوشنبه 3 مهر ماه1396 ساعت 16 تا 19، هم‌زمان در موزه عکسخانه شهر و نگارخانه لاله برگزار خواهد شد. علاقه‌مندان می‌توانند از تاریخ 4 مهرماه تا 9 آبان ماه(به غیر از ایام تعطیل) برای بازدید از نمایشگاه به این دو مرکز مراجعه نمایند.
موزه عکسخانه شهر: بازدید: 4 مهر تا 9 آبان 1396 / ساعت 9تا 13-14تا 17 / پنج شنبه 9 تا 13.
نشانی: ميدان هفت تیر، خیابان بهارشیراز، میدان بهارشیراز، ضلع جنوب غربی
نگارخانه لاله: بازدید :4 مهر تا 9 آبان 1396 / ساعت 9 تا 13-14تا19.
نشانی: خیابان دکتر فاطمی، ضلع شمال پارک لاله،جنب هتل لاله

منبع: پایگاه عکس چیلیک

دیدگاهتان را بنویسید