پنجاه و نهمین تور عکاسی چیلیک | تاسوعا و عاشورای حسینی در ساری | عکاس: مجتبی محسنی 59- تور عکاسی تاسوعا و عاشورا در ساری

59- تور عکاسی تاسوعا و عاشورا در ساری

3 روزه ، 1392/8/21 |

در این تور عکاسی گروهی با موضوع مستند یآینی که با هدایت ” پایگاه عکس چیلیک “(Chiilick.com) برگزار می شود، عکاسان علاقه مند به ثبت آیین های سوگواری در قالب یک برنامه کارگاهی آموزشی جهت مستندسازی باورهای صحیح سوگواری حضور یافته و با نگاه های مستقل از این واقعه به ثبت و عکاسی می پردازند.

عکاسی از آیین ها و رسوم سوگواری حضرت اباعبدا.. و یارانشان در ماه محرم یکی از اجتماعی ترین رفتارهای مبتنی بر باور های اعتقادی و مذهبی مردم است که متاسفانه! با وجود تحریف های لفظی و معنوی، همه ساله خیلی عظیمی از دوربین های عکاسی را با انگیزه های تعریف شده به سمت و سوی این باور اعتقادی می کشاند.

این در حالی است که نگاه های مستند و گزارشی با رویکردی فستیوالی در مراکزی که برخلاف باور حماسی، عرفانی فرهنگ عاشورا، تمرکز بر حواشی نازل و به دور از معرفت را به ناآگاهی نشر می دهند، حضور یافته و بر این اساس بیشترین خسارات تصویری را نسبت به محور واقعه و فرهنگ عاشورا برای جذب رسانه ها و دوربین های عکاسان به عنوان صاحبان یکی از رسانه های موثر به کار می گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید