77- عشایر اردبیل

77- عشایر اردبیل

عشایر اردبیل، مرداد 1394

عشایر در ساختار اجتماعی زندگی ایرانیان یکی از اصیل ترین شناسنامه های قومیت ها را به خود اختصاص داده اند.
از شمال شرق ایران تا مرز کاسپین، از خطه گرم خوزستان تا دامنه زاگرس و از کوهپایه دماوند تا ارتفاعات سبلان همه در مسیر عبور و معیشت سکناگزینانی موقت به نام عشایر است.
از جمله تمامی عشایر گروهی هستند که در حاشیه اردبیل با نام ایل شاهسون و یا همان ایل سون زندگی خود را به سبک و سیاق عشایر دنبال می کنند.
زندگی در کنار ایشان و عکاس همراه با ایشان شرایطی است که برای عکاسان تور عکاسی چیلیک این بار فراهم شده است تا علاقه مندان بتوانند در فهرست تولیدات خود، عکاسی از زندگی عشایری را باز هم تجربه کنند.
عشایری که در ساختار های اجتماعی و اخلاقی از جمله سخت کوش ترین ها و مصمم ترین ها هستند.

عکس: مهسا جمالی

امیرحسین چیذری

نظرات (3)

 • مریم خداوردی

  |

  سفر عشایر یکی از زیباترین خاطرات زندگیم بود که با گروهی دوست داشتنی , در این روزهایی که فکر میکنی از این دست انسانها وجود نداشته باشند, هم زندگی کردم و هم عکاسی .

  پاسخ

 • محمد رضا

  |

  كلكسيوني از خاطرات سفر به دامان سبلان با پایگاه عکس چیلیک در كنار عشاير خون گرم و ميهمان نواز سبلان با سفره هاي ساده و صميمي كه خاطره اي آن چنان دل انگيز را برايمان رقم زد.
  چه شب هاي پر خاطره اي را در زير چادر عشاير خون گرم سبلان در سكوتي دل انگيز در دامان كوه سر به فلك كشيده سبلان داشتيم كه هرگز آنرا از ياد نخواهم برد.
  به همراه همسرم در اين تور شركت و به عكاسي پرداختيم و در كنار يكديگر ياد ميگيريم كه چگونه نگاه هايمان در كنار تفاوتها، ميتوانند به يكديگر گره بخورند و لحظه اي زيبا و پرخاطره را برايمان رقم بزنند.از پایگاه عکس چیلیک و آقاي Mahdi Sorouri عزيز به خاطر فراهم آوردن چنين فضايي براي عكاسي همراه با آرامش خاطرمان سپاسگزاريم و اميدوارم در سالهاي آتي نيز همراه با ابن عشاير اين منطقه و پايگاله عكس چيليك باشيم.

  پاسخ

 • حسین عصاری آرانی

  |

  ثبت عکس از یک موضوع جدای از داشتن تجربه و امکانات نیازمند محیطی مساعد و مناسب نیز هست.
  در بسیاری از کتاب ها و نوشته ها و خاطرات عکاسان با تحربه به ارتباط سالم بین سوژه و عکاس و محیا کردن وضعیت و شناخت درست محیط اشاره شده است. حضور در محیط های خاصی مانند عشایر توانایی خاصی را می طلبد که هرکسی نمی تواند از آن برخوردار باشد؛ اما همراهی گروهی همانند همسفران تور عکاسی چیلیک هر فردی را قادر می سازد تا کم کم با همراهی همسفران و تجربه دیگر عکاسان خیلی راحت و سریع این توانایی را کسب کند.
  همسفران این تور جدای از همسفر بودن و عکاس بودن، عضو یک خانواده هستند؛ زیرا فقط اعضای یک خانواده می توانند بی هیچ چشم داشتی برای هر موضوعی به هم یاری رسانند و همه دست همت و یاری در دست هم می دهند تا با مجموعه فایل هایی موفق و عکسی در خور و دست پر از سفر بازگردند.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید