عکاس: شهرزاد ونکی 84- کردستان : غار کرفتو و روستاهای اطراف

84- کردستان : غار کرفتو و روستاهای اطراف

چهار روزه ، بهار 1395


اهداف عکاسی: همسفران در این سفر عکاسی علاوه بر دیدار و عکاسی از نماهای داخلی و بیرونی غار باستانی و تاریخی کرفت، در چندین روستای اصیل منطقه نیز حضور یافته و از مردمان و معماری و پوشش و ساکنین روستاها به عکاسی می پردازند .

غار کرفتو

اصالت فرم و شکل و رنگ در مناطق بومی ایرانی از شناسه هایی تعریف شده نشات می گیرد.

مناطقی که هر یک از اقوام ایرانی درش توانسته اند به واسطه ی حداقل ها، نمادهایی را در تاریخ منطقه ماندگار کنند تا روزگاری بوانند به آن نشان، برای خود شناسنامه ای تاریخی احیا کنند.
منطقه زیویه و کرفتو از جمله وسعت هایی است که در شمال استان کردستان واقع شده است و در همسایگی جنوبی استان آذربایجان غربی قرار گرفته است. میراث فرهنگی و معنوی این منطقه از چنان غنائتی مهجور برخوردار است که کمتر دوربین های عکاسی توانسته اند به رمز و راز زیبای آن پی برده باشند.

غار کرفتو در 67 کیلومتری شمال شهرستان دیوان دره واقع شده است و از جمله غارهای آهکی و طبیعی می باشد که بنابر نظر زمین شناسان عمر ان به دوران مزوزوئیک باز می گردد و پس از آغاز دوران خشکسالی از زیر آب بیرون آمده است.

این غار شامل دو بخش طبیعی و دست ساز(صخره ای) می باشد که در طی دوران های گوناگون تغییر شکل داده و به صورت معماری صخره ای در چهار طبقه شکل گرفته است.
بخش طبیعی غار به طول 600متر و با ارتفاع متغیر یک تا دوازده متر به عنوان ستون فقرات غار را تشکیل می دهد و ورودی غار راهرویی دارد که اتاق هایی با اندازه هایی متفاوت و مجهز به نور و پنجره دارد.
از جمله موضوع های مورد نظر در این سفر، دیدار و عکاسی از غار کرفتو و همچنین دیدار و عکاسی از روستاهای هدف گذاری شده و آیین های رایج در بین اهالی روستاهای سطح منطقه است.

تورهای برگزار شده به این مقصد:

76- زیویه و کرفتو

نظرات (2)

 • مریم خداوردی

  |

  شرکت در هر کدام از تورهای چیلیک تجربه ای بی نظیر است ،چه در عکاسی و چه در رسم زندگی که هر جایی نمیتوان آنرا کسب کرد،
  بازدید از غارکرفتو و قلعه زیویه و روستاها و معاشرت با مردم آن بسیار عالی بود.
  مخصوصا برنامه ریزی و هماهنگی های بسیار دقیق و همسفرانی فهیم که باعث شد در شرایطی آرام و دلنشین به عکاسی بپردازیم.

  پاسخ

 • مهری راست قدم

  |

  سفری بود بسیار پربار
  اولا در بهترین روزهای سال انجام شد و هوا بسیار عالی بود و همسفران هم صبور و مهربان . مخصوصا جناب باقرلو مانند دوستی دلسوز و معلمی بردبار به تمام سئوالات همراهان جواب می دادند و به یکایک ما عکاسی در نور کم و نماهای داخلی غار را آموزش دادند .
  از این همه فداکاری و همراهی شان متشکریم.
  تور خیلی خوب برگزار شد جناب سروری .
  با اینکه تعدادمان کم بود برگزاری تور با این تعداد سخت، امکانات خوبی فراهم بود محل اسکان راحت و ما با آرامش به عواسی می پرداختیم .
  تور چیلیک کلاس موفقی است برای آموزش انسانیت و عکاسی در گروه.
  از آقای سروری که با این همه گرفتاری، شرایط این نوع عکاسی را برای امثال بنده فراهم میسازند متشکرم .

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید