1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. بنیاد عکس مطبوعاتی جهان World Press Photo عکس برتر سال ۲۰۲۰ را معرفی کرد
بنیاد عکس مطبوعاتی جهان World Press Photo عکس برتر سال ۲۰۲۰ را معرفی کرد

بنیاد عکس مطبوعاتی جهان World Press Photo عکس برتر سال ۲۰۲۰ میلادی را از مجموعه آثار دریافتی سال گذشته عکاسان معرفی کرد.
به گزارش پایگاه عکس چیلیک به نقل از پایگاه اطلاع رسانی این مسابقه ، بنیاد عکس مطبوعاتی جهان، مستقر در آمستردام هلند روز گذشته _پنج‌شنبه ۱۶ آوریل_ اسامی برندگان شصت وسومین دوره مسابقه بهترین عکس مطبوعاتی جهان را اعلام کرد.

کمیته داوران این مسابقه عکس که از جمله معتبرترین رویدادهای عکاسی خبری جهان به شمار می رود، پس از ارزیابی فایل عکس های رسیده از رویدادهای سال ۲۰۱۹ میلادی در سطح کشورهای جهان، جایزۀ بهترین عکس گرفته شده در سال گذشته میلادی را به عکس ثبت شده توسط «یاسویوشی چیبا»/Yasuyoshi Chiba عکاس ژاپنی خبرگزاری فرانسه با عنوان: Straight Voice/صدای رسا و جایزۀ بهترین داستان تصویری در قالب مجموعه عکس را به «رومن لورندو» عکاس فرانسوی با عنوان: «برادر؛ ریشه یک انقلاب» اعطا کرد.
لازم به یادآوری است که علاوه بر دو عنوان جایزه اصلی یاد شده، نام دیگر عکاسان برگزیده در سایر بخش‌های این مسابقه نیز اعلام شده است.

در عکس «یاسویوشی چیبا» که در منطقه خارطوم پایتخت کشور سودان به ثبت رسیده، مردی که چهره اش با نور گوشی های موبایل روشن شده مشاهده می شود.
عکس در طول اعتراضاتی که در روز چهارشنبه ۲۹ ماه june سال ۲۰۱۹ معادل ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ برگزار می شد و در خاموشی های سراسری آن موقع، گرفته شده است.
عکاس ژاپنی «یاسویوشی چیبا» در مورد عکس برگزیده اش می گوید: «با قطع برق همه چیز در تاریکی مطلق فرورفته بود.ناگهان مردم شروع کردند به دست زدن و گوشی تلفن های همراه/موبایل ها را بالا آوردند تا چهره مرد جوانی که در میانه میدان در حال خواندن یک شعر اعتراضی بود را روشن کنند. در میان نفس هایش، همه کلمه thawra به معنی انقلاب را فریاد می زدند. اجرای او و صدایش مرا شگفت زده کرد به طوری که حتی یک لحظه هم صبر نکردم. دوربین عکاسی ام را بالا آوردم و آن لحظه را ثبت کردم».
«رومن لورندو» عکاس فرانسوی هم پیرامون مجموعه عکس ارسالی اش اظهار داشت: «در واقع داستان عکس های ارسالی ام جوانان پریشانی اند که در مقابل دیکتاتوری کشور الجزایر متحد شدند و می خواستند که دیگر هم وطنانشان هم در دیگر بخش های کشور در این مسیر به آنها بپیوندند. این مجموعه شامل ۳۰ قطعه عکس می باشد که در طول ۵سال به عنوان یک پروژه عکاسی شده است.
جهت مشاهده فهرست تمامی عکاسان راه یافته در سایر بخش های این مسابقه عکس در پایگاه رسمی وردپرس فتو می توانید «ایـنـجـا» کلیک کنید.

دفتر مرکزی موسسه غیرانتفاعی و مستقل World Press Photo در آمستردام کشور هلند است و از زمان تشکیل در سال ۱۹۵۵ میلادی با هدف حمایت از عکس های خبری حرفه ای از رویدادهای سرتاسر جهان فعالیت می کند.
ارسال خبر: سیدمهدی طباطبایی
منبع: پایگاه عکس چیلیک

پیشین
مجموعه عکس مهدی فاضل با عنوان: «من، آن جا، آن وقت»
پسین
فراخوان دوازدهمین نمایشگاه عکس‌های برتر سال‌ پایگاه دوربین

دیگر اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست