1. خانه
  2. اخبار
  3. سایر خبرها
  4. نمایشگاه « فیلتر قرمز » در نگارخانه شلمان
نمایشگاه « فیلتر قرمز » در نگارخانه شلمان

نمایشگاهی از آثار عکاسی افشین منقولی با عنوان « فیلتر قرمز » از روز جمعه ۱۶ بهمن ماه جاری در نگارخانه شلمان گشایش می یابد.
در این نمایشگاه که نخستین نمایشگاه انفرادی عکاس به شمار می رود تعداد ۱۸ قطعه عکس سیاه سفید در اندازه های: ۲۰ در ۳۰ سانتیمتر تا ۵۰ در ۷۵ سانتیمتر به نمایش گذاشته می شود.

فیلتر قرمز در نگارخانه شلماندر متن قاب نخست این نمایشگاه به قلم عکاس با عنوان: « با نور نقاشی شده انگار » آمده است:
عکاس نور را بازی می کند. نور را از رنگ جدا کرده است و ریخته است قاب . تاش های نور در قاب دوربین عکاسی به سوژه خشونتی درونی بخشیده است.
انگار سوژه از فضا ی بیرونش جدا می ایستد و اگر کسی فکر کند این عروس سیاهپوش کولاژی است از سوی عکاس نمی شود به او خرده گرفت. با این حال قاب دوربین عکاس تعادل را رعایت کرده است و نماهای مدیوم شات اش بیشتر به دا می نشیند. عکاس است که تعیید می کند از دو وجه سوژه و ابژه بر چه تمرکز کنیم. اینجا تمرکز روی سوژه ای است که با چادر مشکی و لباس عروس زیرش در شهری قدم می زند که مظاهرش به عنوان اکسسوار عکاس تناقض غریبی را با سوژه ایجاد کرده است.
تناقضی که گاه به جدال سنت و مدرنیته می انجامد. انتخاب من از این میان دو عکس است که انگشت گذاشتن بر دو وجه این تناقض است:
یکی تصویری از دختر تنها که در کوچه ای خلوت پشت به تماشاگران می رود و جهت نور مماس با جهت حرکت اوست و گویی او قصد کرده به سوی نور برود و در دل آن گم شود، و دیگر عکس، در فضای دور برج آزادی است در حالی که سازه ای گنبدی شکل سمت چّ قاب را گرفته است. این سازه گنبدی شکل می تواند نماد حاملگی عروس سیاه پوش در شهری خاکستری باشد. شهری که قاب دوربین عکاس آن را با نورهایش انگار نقاشی کرده است.

افشین منقولی متولد اسفند ماه سال ۱۳۵۰ شهرستان تنکابن و دانش آموخته رشته فنی است و نمایشگاه عکس « فیلتر قرمز » پس از تجربه نمایشگاه « نوای اسرارآمیز » در سال ۱۳۹۰ دومین تجربه نمایشگاهی این عکاس به شمار می رود. ایشان از سال ۱۳۷۰ به شکل جدی تری عکاسی را دنبال می کنند .
نمایشگاه عکس « فیلتر قرمز » ساعت ۱۶ روز جمعه ۱۶ بهمن ماه جاری در محل نگارخانه شلمان گشایش یافته و تا ساعت ۲۰:۳۰ ادامه خواهد داشت. سایر علاقه مندان می توانند تا پایان روز چهارشنبه ۲۱ بهمن ماه سال ۱۳۹۴ همه روزه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ از عکس های ارایه شده در این نمایشگاه دیدن کنند .

نگارستان شلمان در تهران، بولوار میرداماد ، نرسیده به خیابان شهید دکتر علی شریعتی، خیابان رودبار غربی، کوچه کاووسی، شماره ۲۷ واقع شده است.

منبع: پایگاه عکس چیلیک

پیشین
نمایشگاه عکس « فان » در نگارخانه اُ
پسین
نشست عکاسی : « آشنایی با عکاسان پیشگام جهان »

به تازگي منتشر شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست