1. خانه
  2. اخبار
  3. سایر خبرها
  4. نمایشگاه عکس محمدرضا میرزایی با عنوان «کارت پستال‌ها» در گالری اُ تهران
نمایشگاه عکس محمدرضا میرزایی با عنوان «کارت پستال‌ها» در گالری اُ تهران

نمایشگاه عکس‌های محمدرضا میرزایی با عنوان «کارت پستال‌ها» در محل گالری اُ تهران در حال برگزاری و نمایش است.
به گزارش پایگاه عکس چیلیک ، میرزایی این بار در نمایشگاه عکس «کارت پستال‌ها» تعداد ۱۸ قطعه عکس در اندازه ۶۰ در ۸۰ سانتی‌متر را به نمایش گذاشته است.
در بخشی از متن قاب نخست این نمایشگاه در گالری اُ آمده است: «عکاسی میرزایی رابطه‌ای قدیمی را با نقاشی انتزاعی و به‌خصوص «اکسپرسیونیسم انتزاعی» داشته است. این رابطه که با تکرار صوری عناصری از نقاشی‌های جکسون پولاک و اد رینهارت و یا با استفاده از تکنیک‌هایی که با تأکید بر عمل آفرینش هنری به فعال‌کردن ناخودآگاه دوربین و ایجاد شکل‌هایی اتفاقی می‌انجامیدند، آغاز شده بود، در این مجموعه با ارجاع به نقاشی‌های میدان-رنگ مشابه آثاری از مارک روتکو ادامه می‌یابد. اما آثار میرزایی نه نوستالژی نقاشی‌هایی از گذشته‌اند و نه در پی تکرار دلالت‌های اجتماعی و معنایی آن آثار.

نقاشی اکسپرسیونیسم انتزاعی بر آزادی و فردیت هنرمند تأکید داشت، اما میرزایی عملاً با استفاده از زبان تصویری هنرمندی دیگر، آن کیفیت فردی را متزلزل می‌کند. همین‌طور منتقل شدن پهنه‌های رنگ از نقاشی به عکاسی، مدیومی که قرار است واقعیتی را ثبت کند، در شرایطی که عناصر درون عکس به واسطه‌ی فلو بودن تصاویر قابل خواندن نیستند، به جای آزادی به محدودیت می‌انجامد.
بنابراین میرزایی ضمن استفاده از «تکرار» به‌عنوان استراتژی خودآگاهانه هنری، آن را به‌عنوان نقدی صریح به کار می‌بندد، همان‌طور که عنوان طعنه‌آمیز «کارت پستال‌» جذابیتی بصری را یادآور می‌شود که ممکن است تنها در سطح تصویر رخ دهد.
در کتاب عکس کارت پستال‌ها (انتشارات بلوتایگر، ۲۰۱۹)، نقل قولی از غلامحسین ساعدی آمده است که از تجربه در غربت می‌گوید و پاریس را به یک کارت پستال تشبیه می‌کند.
کارت پستال‌های میرزایی نیز همچون پاریس ساعدی، نا-مکانند. آنها بعضاً تصویری از نمایش رنگ بر گوشی موبایل او و انعکاس آن بر روی میز هستند و در مواردی دیگر نمایی از اقیانوس آرام، اما در هر دو مورد وهم‌آلود، و همان‌قدر واقعی‌اند که مجازی. همان‌طور که میرزایی در گفتگویی در مورد کتابش عنوان کرده بود این عکس‌ها شبیه تجربه او از سانتا باربارا هستند، یا با کلمات خود او: «کارت پستال‌هایی از کارت پستالی که در آن زندگی می‌کنم.»

محمدرضا میرزایی، متولد ۱۳۶۴ است. او دانشجوی دکترای تاریخ هنر در دانشگاه کالیفرنیا، سانتا بارابارا و دانش آموخته مقطع کارشناسی‌ارشد هنرهای زیبا از دانشگاه پنسیلوانیا است.
عکس‌ها و آثار ایشان در نمایشگاه‌های متعدد انفرادی و گروهی به نمایش درآمده‌ و همچنین چهار عنوان کتاب از آثار او به نام‌های: «کارت پستال‌ها»، «دیالکتیک دیدن»، «اینک خورشید می‌دمد» و «چیزی که ندارم» در کشورهای آمریکا و ایتالیا به چاپ و نشر رسیده‌اند.
نمایشگاه عکس «کارت پستال‌ها» اثر محمدرضا میرزایی از روز جمعه ۲۱ آذر ماه جاری در محل گالری اُ گشایش یافته و تا پایان روز ۲ دی ماه ۱۳۹۹ با رعایت اصول مورد توصیه ستاد ملی مبارزه با کرونا، دوشنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۱۲ تا ۲۰ و جمعه‌‌ها از ساعت ۱۶ تا ۲۱ پذیرای حضور علاقمندان است.
‌گالری اُ روزهای شنبه‌ و یکشنبه‌ تعطیل است.
گالری اُ در: تهران، خیابان سنایی، خیابان شاهین(خدری)، شماره ١٨ واقع شده است.

منبع: پایگاه عکس چیلیک
پیشین
در چنین روزی عکس تاریخی از رویدادی علمی، از عکاسی ناشناس به ثبت رسید
پسین
در چنین روزی عکس برگزیده شناهنگ رقصندگان توسط «یوناس لیندکویست» به ثبت رسید

به تازگي منتشر شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست