دوربین، تشریح عملکرد اجزای داخلی دوربین عکاسیSLR

دوربین، تشریح عملکرد اجزای داخلی دوربین عکاسیSLR

موضوع : ساختمان دوربین

منبع مقاله:  راهنمای جدید عکاسی

نویسنده :John Hedgecoe

مترجم: حشمت السادات نبوی

 

دوربين های تك لنز انعكاسي(SLR)

دوربين هاي تك لنز انعكاسي يا SLR يكي از كاربردي‌ترين دوربين هاي موجود در بازار است. به ويژه افرادي كه فيلم 35 ميلي متري استفاده مي كنند، مي توانند با تهيه اين نوع دوربين ها بدون نياز به خريد يك دوربين بزرگ يا گران‌قيمت، دوربيني را تهيه كنند كه از قابليت تنظيم بالايي نيز برخوردار است.

خصوصيات دوربين هاي SLR سبب شده است كه اين دوربين ها نزد همه‌ي عكاسان، چه مبتدي، حرفه‌اي و يا حتي علاقه‌مندان به عكاسي به مراتب از ساير دوربين ها ﭘرطرفدارتر باشد.

رمزﭘركار بودن دوربين هاي SLR 35 ميلي متري اين است كه سيستم آنها داراي قابليت ارتقا و تغيير جهت عكاسي از موضوع ‌هاي مختلف مي باشد. اكثر دوربين هايSLR داراي لنزهاي قابل تعويض هستند و به شما اين امكان را مي دهد كه زاويه ديد و بزرگنمايي موضوعي مقابل را تغيير دهيد.

اصطلاح SLR برگرفته از سيستم رؤيت موضوع در اين دوربين ها است. اگر چه منظره‌ياب و لنز آنها در امتداد يك خط قرار ندارد، اما به كمك يك آ ينه و منشور امكان مشاهده‌ي تصوير از لنز(بدون كوچكترين تغيير) وجود دارد. آينه كه با زاويه‌ي 45 درجه در ﭘشت لنز قرار گرفته، هنگام گرفتن عكس به طرف بالا رفته واجازه مي دهد كه نور به فيلم بتابد. برتري اين سيستم آن است كه در آن تصوير ديده شده در منظره ‌ياب و آنچه بر روي فيلم ثبت مي شود، يكسان است و اما نقص آن اين است كه در لحظه‌ي گرفتن عكس، امكان مشاهده‌ي تصوير وجود ندارد.

انواع ساده‌ي دوربين هاي SLR در مقايسه با انواع ﭘيچيده و گرانتر اين دوربين ها، عملكرد الكترونيكي و محدودتري دارند  ولي به هر حال، در همه‌ي آنها راه هاي مختلفي براي تنظيم ماهرانه‌ي سرعت پرده شاتر و روزنه ی ديافراگم وجود دارد. اين دسته از دوربين ها به عكاس اجازه مي دهند كه تا حد بسياري خلاقيت خود را در زمينه‌ي تنظيم و كنترل تصوير نهايي اعمال نمايد.

سير نور در يك دوربين SLR
به كمك سيستم تك لنزي دوربينهاي SLR، عكاس مي تواند، عكس را از طريق لنز مشاهده كند، اما تصوير رؤيت شده توسط عكاس نه وارونه است و نه ﭼﭗ و راست.

در اين سيستم، عكاس، تصويري را در داخل دوربين مشاهده مي كند كه كاملاً با موضوع منطبق است. هنگامي كه از تصوير، عكسبرداري مي شود، به طور وارونه ثبت مي شود.

 

1- شاتر بسته، 2- دیافراگم باز، 3-آینه در قسمت پایین

هنگامي كه تصوير موضوع را در داخل دوربين مشاهده مي كنيد، پرده شاتر در چالت بسته است، آينه پايين است و روزنه ديافراگم كاملاً باز است، لذا تصوير تا حد امكان روشن است.

1- آینه بالا، 2- دیافراگم بسته، 3-شاتر برای نوردهی

زمانيكه دكمۀ شاتر را مي‌فشاريد، ديافراگم متناسب با اندازه‌اي كه تنظيم شده، بسته مي‌شود. آينه بالارفته و بدين ترتيب در منظره‌ياب چيزي ديده نمي‌شود. اولين ﭘردۀ شاتر به فيلم باز است باز شده و فيلم در معرض نور قرار مي‌گيرد.

1- آینه پایین، 2- روزنه دیافراگم باز ، 3-پرده شاتر بسته

دو مرتبه شاتر بر روي فيلم بسته شده، آينه سرجاي خود مي‌افتد و ديافراگم دوباره كاملاً باز مي‌شود، طوريكه تصوير بعدي به طور واضح از منظره‌ياب ديده مي‌شود. ﭘرده‌هاي شاتر هم به جاي خود برمي‌گردند.

SLR مبتدی
تصوير زير قسمتهاي اصلي يك دوربين SLR معمولي با قيمت ﭘايين را نشان مي‌دهد كه داراي فرمت 35ميلي‌‌متري است و فوكوس(تنظیم فاصله) اتومات(خودکار) دارد. در تمامي دوربين هاي SLR، چه ديجيتال و يا فيلمي، اكثر امكانات نشان داده ‌شده در تصوير وجود دارد.

1-نمايشگر اطلاعات(Information screen)
در اين قسمت مي‌توان، شماره فريم، وضعيت نورسنجي، عدد ديافراگم و سرعت عملکرد پرده شاتر و برخي مشخصات ديگر را مشاهده كرد.

2- دكمه عملکرد شاتر(Shutter release)
از اين دكمه براي گرفتن عكس استفاده مي‌شود. با فشردن اندك اين دكمه همچنين نورسنج دوربين فعال مي‌شود و اطلاعاتي در اين زمينه بر روي منظره‌ياب نمايش داده مي‌شود.

3- ﭘيچ تنظيم سرعت عملکرد پرده شاتر(Shutter control dial)
به كمك اين ﭘيچ مي‌توان مدت زمان نوردهي را بين 2000/1 ثانيه تا 2ثانيه به طور دستي تنظيم كرد.

4- صفحۀ وضوح تصوير (Focusing screen)
هنگام تنظيم لنز از اين صفحه استفاده مي‌شود و به كمك آن عكاس مي‌تواند مشاهده كند كه چه زماني تصوير داراي وضوح كامل است.

5- ﭘيچ جبران نوردهي (Exposure compensation dial)
ازاين دكمه زماني براي تنظيم ميزان نوردهي استفاده مي‌‌‌شود كه توجهي به سيستم نورسنجي اتومات دوربين نداشته باشيم و بخواهيم عمداً مدت زمان نوردهي را كاهش و يا افزايش دهيم. زمانيكه از لحاظ نوردهي در شرايط ﭘيچيده‌اي قرار داريم، ممكن است نورسنج دوربين دچار اشتباه گردد، لذا در اين شرايط نيز مي‌توان از اين دكمه استفاده كرد.

6- تنظيم روزنه ی ديافراگم (Aperture control ring)
به كمك اين حلقه مي‌توان قطر روزنه ی ديافراگم لنز را به طور دستي تنظيم كرد.

7- حلقۀ تنظيم وضوح دستي (Manual focusing ring)
اين حلقه را بايد آنقدر چرخاند تا موضوع  اصلي را به طور واضح از منظره‌ياب مشاهده كرد.

8- حلقۀ زوم (Zoom ring)
با ﭘيچاندن اين حلقه به طور دستي مي‌توان به زاويۀ ديد مطلوب دست يافت.

9- اجزاي داخلي لنز(Interanl lens elements)
لنز در حقيقت مجموعه‌اي است از چندين عدسي مختلف كه قابليت حركت به سمت جلو و عقب دارند. از اين ويژگي لنز براي ايجاد وضوح و بزرگنمايي تصوير استفاده مي‌شود.

10- ديافراگم (Diaphragm)
با باز و بسته كردن روزنه ديافراگم مي‌توان اندازۀ قطر ديافراگم را تنظيم كرد و بدين صورت ميزان روشني تصوير منعكس شده بر روي فيلم تعيين مي‌شود.

11- منشور ﭘنج وجهي (Penta prism)
به كمك يك قطعه شيشۀ ﭘنج‌ وجهي، تصوير تشكيل شده بر روي آينه كه حالت وارونه و ﭼﭖ و راست دارد، برگردانده شده و به طور صحيح از منظره‌ياب مشاهده مي‌شود.

12- آينه (Mirror)
آينه، تصوير تشكيل شده بر روي صفحۀ وضوح تصوير را منعكس مي‌نمايد و بدين ترتيب امكان مشاهدۀ آن را از منظره‌‌‌ ياب بوجود مي‌آورد.

13- فيلم برگردان (Film respooling)
در بسياري از دوربين هاي SLR، ﭘس از هر بار نوردهي، فيلم بوسيلۀ يك موتور داخلي ﭘيچيده مي‌شود و زمانيكه فيلم تمام شد، به حلقۀ فيلم برگردانده مي‌شود، اما در برخي از دوربين ها بايد فيلم را به طور دستي جلو برد.

14- فيلم (Film)
متداولترين شكل فيلم، فيلم 35 ميلي‌متري است  اما دوربين هاي SLR ديجيتال، APS  و فيلم هاي قطع متوسط هم وجود دارند.

15- محفظۀ باطري (Battery chamber)
برق مورد نياز براي موتورها و بخشهاي الكترونيكي دوربين از طريق باطري تأمين مي‌شود.

 

1- سطح منظره‌ياب (Through the viewfinder)
جزئيات نورسنجي معمولاً در حاشيه و يا قسمت ﭘايين منظره‌ياب بر روي يك نمايشگرLCD مينياتوري نمايش داده مي‌شود. از قسمت مركزي منظره‌ياب نيز براي ﭘيدا كردن نقطۀ وضوح دقيق استفاده مي‌شود.

منظره‌ياب و محفظۀ فيلم (The view finder and film chamber)
در قسمت ﭘشتي دوربين هاي SLR، منظره‌ياب قرار دارد كه در آن مي‌توان تصوير را مشاهده كرد و علاوه بر منظره‌ياب، يك محفظۀ مقاوم در برابر نور نيز وجود دارد كه محل قرار گرفتن فيلم است.

با گرفتن هر فريم عكس، فيلم از دور يك حلقه به دور حلقه‌اي كه در طرف ديگر دوربين است، ﭘيچيده مي‌شود. تنها زماني كه شاتر كانوني كنار می رود، نور به فيلم مي‌تابد. اين نوع شاتر داراي دو ﭘرده است. ﭘردۀ اول مسير نور از لنز به فيلم را باز مي‌كند، در حاليكه ﭘردۀ دوم اين مسير را مسدود مي‌كند.

2- منظره‌ياب (view finder)
تصويري كه از طريق لنز داخل دوربين تشكيل مي‌شود را مي‌توان از طريق منظره‌ياب رؤيت كرد و همچنين اطلاعات حاصله از نورسنجي دوربين را نيز مي‌توان از روي LCD منظره‌ياب بازخواني كرد.

3-شاتر كانوني (Focal plane shutter)
اين نوع شاتر(مسدود کننده)، درست جلوي فيلم قرار گرفته و شامل يك جفت ﭘردۀ ﭘارچه‌اي و يا فلزي مي‌باشد. يكي از ﭘرده‌ها براي قرار گرفتن فيلم در معرض نور كنار مي‌رود و ﭘردۀ دوم براي بستن مسير نور استفاده مي‌شود. ﭘس هر دو ﭘرده براي نوردهي بعدي سر جاي خود برمي‌گردند.

4- نحوۀ فيلم گذا‌ري دوربين (Film loading mechanism)
حلقه ای در محفظه‌اي كه محل استقرار كاست فيلم است قرار مي‌گيرد، از مقابل پرده شاتر عبور كرده و دور حلقۀ برگردان فيلم ﭘيچيده مي‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید