1. خانه
 2. اخبار
 3. سایر خبرها
 4. نمایشگاه « اهل حرم » میزبان عکاسان عاشورایی
نمایشگاه « اهل حرم » میزبان عکاسان عاشورایی

نمایشگاهی از آثار عکاسان عاشورایی با عنوان « اهل حرم » از عصر روز دوشنبه ۱۹ مهر ماه جاری(هشتم ماه محرم سال ۱۴۳۷) در نگارخانه شفق گشایش می یابد.

این نمایشگاه که با مشارکت و حمایت پایگاه عکس چیلیک برگزار شده است، دربرگیرنده تعداد ۳۰ قطعه عکس رنگی و سیاه سفید از ۳۰ عکاس عاشورایی است که از ابعاد حماسی – عرفانی سوگواری ها در تاسوعا و عاشورای حسینی عکاسی و ارایه شده اند.
نمایشگاه « اهل حرم » میزبان عکاسان عاشورایی در متن قاب نخست این نمایشگاه عکس « اهل حرم» آمده است: مگر نه اینکه عاشورا به وسعت همه ی تاریخ است و تا هر کسی را در این صحرای بلا نیازمایند از این عرصه بیرون نمی برند! پس چگونه است ابتلائاتی چنین شورآفرین و شیداگر در این وسعت به جان و روح خلق در افتاده است و باز هم تفسیر مظلوم ناکام مانده است؟  مظلومیتی که – فارغ از اهلیت و قومیت و جغرافیا – هر چه سعی داری تا درک و ثبتش کنی، بیشتر غیرقابل وصفش می یابی.
مظلومیتی که در سایه عنایت توانسته است این شور و شیدایی را مستقل از تجربه عکاسان نامدار ،گاه! در دوربین های عکاسی عده ای مشتاق متجلی کند و لحظه ای ناب از یک عرفان حسینی را به تصویر بکشد.
نگاه عکاس عاشورایی ، فن و دانش و مهارت عکاسی از سوگواری حسینی را زیر سایه « ما رایت و الا جمیلا » می بیند و می کوشد تا در این گستره ی عظیم که شورشی به جان خلق عالم می اندازد زیبایی را درک کرده و به تصویر بکشد.
هر قاب اثر نمایشگاه « اهل حرم » عکس اشک و ناله ای است که عکاسان عاشورایی به واسطۀ باورشان در مسیر اعتلای بیان حقیقت به سعی تصویر کشیده اند.

اسامی عکاسان صاحب اثر در نمایشگاه عکس « اهل حرم » به این ترتیب است: یدالله عبدی ، معصومه اصغری ، ابراهیم باقرلو ، اصغر بشارتی ، احمد زعفری ، علی معصومی ، معصومه حضرتی ، فاطمه حجازی ، نیما خالدی کیا ، لادن شجاع ، ماهرخ شش بلوکی ، سارا فیروزی ، محسن زارع ، محمدرضا خرازی ، حسین ملکی ، مهدی ویسانیان ، سمیه هاشمی ، محمد منصوری ، میترا محمدی ، مهدی کاظمی خالدی ، مجتبی محسنی ، سمانه نوری زاده ، جواد میرزاپور ، حمیده فنایی ، محمدرضا رحیمی ، مصطفی کریمی ، سیدعرفان علی پور ، مریم اسدی ، امیررضا معینی ، فاطمه میرالی و مهدی سروری .

نمایشگاه گروهی عکس « اهل حرم » در ساعت ۱۶ روز دوشنبه ۱۹ مهر ماه گشایش یافته و تا ساعت ۱۸ ادامه خواهد داشت. سایر علاقمندان می توانند تا پایان روز سه شنبه ۲۷ مهر ماه از ساعت ۹ تا ۱۸ از این نمایشگاه عکس دیدن کنند.
نگارخانه شفق، در تهران، خیابان سیدجمال الدین اسدآبادی(یوسف آباد)، خیابان بیست ویکم، بوستان شفق، فرهنگسرای شفق واقع شده است.

منبع: پایگاه عکس چیلیک

پیشین
نمایشگاه عکس « تهران ۹۵ با شش » در نگارخانه فانوس
پسین
فراخوان سومین سوگواره ی ملی عکس قاب شیدایی

به تازگي منتشر شده

۱ دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • اعظم حشمتی
  ۰۲ آبان ۱۳۹۵ ۱۶:۲۰

  نمایشگاه اهل حرم تلاش و ادامه حرکت سنجیده و حرفه ای در مستند نگاری آیین های عاشورایی ماست، نمایشگاهی از دوستان و همراهان پایگاه عکس چیلیک.
  عکس های راه یافته به نمایشگاه هم در ساختار و هم در معنا و محتوا قابل تقدیرند.
  در این نمایشگاه عکس های را میتوان مشاهده کرد که در پناه ساختار و ترکیبی هنرمندانه و مستند معنویت عاشورایی را به تصویر کشیده اند. و عکس های آبستره که از ورای فرم به معنا و محتوا دلبستگی معنوی رسیده اند. در این مجموعه که با تکیه بر نگاه مستند به این آیین بناشده است، اما تفاوت نگاه در سبک و ارائه چشم گیر است.
  از ساختار قوی و مستند تا نگاه گرافیکی و انتزاعی، که هوشمندانه به معنا نیز رسیده است.
  دست مریزاد و خدا قوت به عکاسان مجموعه و پایگاه عکس چیلیک.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست