1. خانه
  2. اخبار
  3. سایر خبرها
  4. بیانیه هیات داوران دومین جشنواره عکس فیروزه
بیانیه هیات داوران دومین جشنواره عکس فیروزه

جشنواره عکس فیروزه در حالی برگزار شد که شهر تبریز برای دومین سال پیاپی میزبان عکاسان فیروزه ای از سراسر کشور بود.

این در حالی است که حجم سنگین برنامه های پیش بینی شده در مدت زمان کوتاه اجرای این جشنواره فشاری سهمگین بر دوش برگزارکننده و عوامل اجرایی گذاشت ولی علیرغم تراکم برنامه ها، طبق اخبار رسیده نظر اغلب حاضرین در این جشنواره ممارست در اجرای این طرح نوین و همچنین برنامه ریزی جهت دعوت عکاسان به دوره های بعدی جشنواره فیروزه است.
آنچه در این میان حائز اهمیت است کیفیت اجرا و اطلاع رسانی مناسب ستاد خبری این جشنواره بود که با ارسال اخبار و گزارش تصویری از روند جشنواره و اجرای برنامه ها، الگویی مناسب برای دیگر جشنواره های عکاسی در کشور ساخت تا در ضمن احترام به مخاطب حاضر، مخاطبین رسانه ای خود را در سایر نقاط، دوشادوش جشنواره به پیش ببرند.

این در حالی است که برگزاری نمایشگاه عکس با عنوان " بخش جنبی دومین جشنواره عکس فیروزه " از آثار برگزارکنندگان و داوران و عوامل اجرایی و همچنین با اتمام داوری ۱۷ ساعته آثار توسط داوران: نمایش همزمان " آثار دومین جشنواره عکس فیروزه " موجی از رضایتمندی را در مخاطب ایجاد نمود.

 

" پایگاه عکس چیلیک " ضمن تبریک به تمامی " راه یافتگان و منتخبین دومین جشنواره عکس فیروزه " و همچنین هنرمندان شهر تبریز و به ویژه دست اندرکاران طراحی تا اجرای جشنواره عکس فیروزه و همینطور داوران محترم: اسماعیل عباسی، کریم ملک مدنی، جواد پورصمد، جواد بهمنش راد، کیارنگ علایی، بیانیه هیات داوران دومین جشنواره عکس فیروزه را به اطلاع می رساند:

بسم الله الرحمان الرحیم
هست کلید در گنج حکیم

دومین جشنواره سراسری عکس فیروزه تبریز، اکنون در نقطه پایانی خود ایستاده است و قامت جوان و ۲ ساله این جشنواره حالا دیگر به سان یک پیر با تجربه چشم دوخته است به ۲ سال سپری شده، به سختی های شروع جشنواره در سال گذشته، به همین ۵ روز جشنواره که چه زود گذشت و چونان لبخندی که برای همیشه بر روی سنسور دوربین نقش می بندد، حک شد در دل همه مان.

دومین جشنواره سراسری عکس فیروزه حالا و درست در همین لحظه پیش رو –لحظه ای که ما نامش را «ساعتی دیگر» می نامیم- می رود که به «خاطره» تبدیل شود.
به لحظه هایی که آنچنان صیقلی و شفاف شده اند، آنچنان با روح ما ممزوج شده اند که گویی عکسی بر بادوام ترین کاغذ عکاسی جهان.
اما به راستی هدف از برگزاری یک جشنواره، هجمه ای از مخاطرات و دشوار ی ها چیست؟

تنها عکس گرفتن وظیفه عکاس نیست، بلکه او مسئول است به هر شکل ممکن، تجربه دیداری اش را با دیگران قسمت کند.
آنچه از یک جشنواره می ماند نه رتبه و مقام و کامیابی و ناکامی، که:
تسهیم یکدیگر در تجربه وقایع و دقایق پیرامون است. اینکه تحرک بکشیم در روح های همدیگر و هویت شهری را و معماری تاریخی را و ترافیک را و مناظر شهری را و شهروند را و انسان را از مناظره یاب فکر و احساس یکدیگر تماشا کنیم.
از کلیه عکس های رسیده به دبیرخانه دومین جشنواره سراسری عکس فیروزه تبریز می توان چیزهایی یاد گرفت و بر آگاهی خود و مخاطب نسبت به گوشه و کنار این شهر افزود.
بدون تردید این مهم، آنجا وجه آموزشی خود را موفق تر می بیند که شهرداری معزز تبریز چهار مساله مهم را در سال های پیش روی این جشنواره مورد توجه قرار دهد:
۱-تداوم
۲-افزایش بودجه جشنواره به جهت امکان دعوت از عکاسان بیشتر از سراسر ایران
۳-اهتمام در برگزاری نمایشگاه آثار بخش مسابقه این جشنواره در شهرستان های مختلف ایران
۴-سندیت بخشیدن به کوشش عکاسان خوش فکر ایرانی با چاپ کتاب جشنواره

اسرار وجود، خام و ناپخته بماند
وان گوهر بس شریف، ناسفته بماند
هرکس، ز سر قیاس چیزی گفتند
وان نکته که اصل بود، ناگفته بماند

داوری خیل آثار رسیده، در جلسه ای ۱۷ ساعته و با حساسیت و دقت فراوان به انجام رسید.
هیات داوری انتظار تماشای چهره شهر و بازتابی از شهر تبریز را در وجوه مختلف در میان آثار داشت، که هر چه بیشتر جستجو کرد، آن را کمتر یافت.
برخورد شتابزده با موضوع منجر به تولید عکسهایی می شوند که صرفا در ذهن عکاس متولد شده اند نه روی صفحه حساس.
پیدا کردن زبان بصری متناسب با محتوا و در هم آمیختن فرم و قالب، عنصر گمشده ای بود که جز در چند عکس معدود پیدا نشد.

در نهایت هیات داوران ضمن تقدیر از تلاش مجدانه تمامی عکاسان شرکت کننده، آنها را به کاوش بیشتر، قبل از شاترزدن و شناخت بیشتر فرهنگ عامه شهر دعوت می کند.

در پایان، هیات داوران از تلاش های شبانه روزی آقای کریم متقی دبیر محترم جشنواره و تمامی همکاران دلسوز و خالص ایشان تقدیر و اعتبار جشنواره فیروزه را به دانش، خلوص، عشق به کار و وحدتی می داند که در «فیروزه» وجود دارد.

هیات داوران دومین جشنواره سراسری عکس فیروزه:
اسماعیل عباسی
کریم ملک مدنی
جواد پورصمد
کیارنگ علایی
جواد بهمنش راد
آذرماه ۱۳۸۸

 

پیشین
سومین جشنواره عکس دانشگاه آزاد اسلامی
پسین
فراخوان سومین جشنواره عکس دانشگاه آزاد اسلامی

دیگر اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست